Pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i przyspiesza starzenie się.
Niewielkie ilości aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie pod górę lub wchodzenie po schodach, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
Już jedna 60-minutowa sesja ćwiczeń miała wpływ na „zegar" mięśni myszy. Jeśli podobne wyniki zostaną odnotowane u ludzi, będą stanowić argument za „przepisywaniem" ćwiczeń pracownikom nocnej zmiany i leczeniem chorób, takich jak choroby serca, które mogą powodować zaburzenia rytmu w całym ciele.
Rak prostaty jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów u mężczyzn, ale nadal nie znamy wszystkich jego przyczyn. Teraz oceniono, na ile wysiłek fizyczny może zmniejszyć ryzyko tego raka i okazuje się, że ćwiczenia są skutecznym sposobem na osłabienie zagrożenia tym rakiem.
Ustalono, jakie rodzaje ćwiczeń są najlepsze dla pacjentów z cukrzycą typu 1.
Według naukowców z Penn State połączenie ekstraktu z zielonej herbaty i ćwiczeń fizycznych może osłabić stłuszczenie wątroby związanego z otyłością.
Wystarczy ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej w ciągu dnia, by osłabić ból pleców.
Osoby z otyłością, które ćwiczą od dłuższego czasu, mają zdrowszą tkankę tłuszczową w okolicach brzucha i mogą tam skuteczniej magazynować tłuszcz niż osoby unikające ćwiczeń.
Starsze kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu mogą osłabić objawy dolegliwości dzięki ćwiczeniom takim jak: joga, a także rozciąganie i wzmacnianie.
Olej kokosowy jest jednym z niewielu produktów spożywczych, które można określić jako „superżywność". Jego unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych może mieć silny pozytywny wpływ na zdrowie, w tym na utratę nadmiaru tłuszczu i lepsze funkcjonowanie mózgu, a także może przydawać wiele innych korzyści. Okazuje się, że pomaga również obniżyć ciśnienie krwi.
Aby poprawić samopoczucie pracowników, firmy wymyślają różne codzienne aktywności, np. ćwiczenie jogi w porze obiadu, czy specjalny czas na spacer i rozmowę. Nowe badania pokazują, że wystarczy 15 minut i odrobina grywalizacji, aby uzyskać istotny efekt.
Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym tej choroby. Innymi słowy, wszyscy zyskują na zmianach w stylu życia, niezależnie od dziedziczonego zagrożenia, mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Chociaż wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, wiele osób ma trudności z regularnym podejmowaniem aktywności przez dłuższy czas. Dotyczy to jeszcze silniej osób z przewlekłą chorobą, taką jak choroba Parkinsona, w której ograniczenia fizyczne i psychiczne stanowią dodatkowe przeszkody.
Aktywność fizyczna, którą wykonujemy w życiu codziennym, w pracy lub w domu, nie jest wystarczająca, aby chronić nas przed udarem. Ćwiczenia w czasie wolnym i korzystanie z aktywnych środków transportu wiążą się ze zmniejszonym zagrożeniem udarem.
Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może pomóc obniżyć ryzyko raka jelita grubego u osób z nasilonymi czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia, mówią medycy z Mass General Brigham.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?