30-12-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W przypadku seniorów poranna sesja ćwiczeń o umiarkowanej intensywności poprawia funkcje poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji w ciągu dnia, w porównaniu z długotrwałym pozostawaniem w pozycji siedzącej.
Co więcej, poranna połączona z krótkimi przerwami na o lekkiej intensywności może pobudzić pamięć krótkotrwałą w porównaniu z długim siedzeniem.
W badaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób w wieku 55 - 80 lat. Sprawdzono wpływ intensywnych porannych ćwiczeń na bieżni z krótkimi 3-minutowymi przerwami na spacer lub bez nich podczas 8-godzinnego dnia, w którym uczestnicy głównie pozostawali w pozycji siedzącej. W ramach testów oceniono: różne aspekty funkcji poznawczych i koncentracji w tym funkcje psychomotoryczne, uwagę, funkcję wykonawczą, taką jak podejmowanie decyzji, uczenie się wzrokowe i pamięć roboczą.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na korzyści płynące z ćwiczeń dla uczenia się i pamięci jest neurotroficzny czynnik wzrostu pochodzenia mózgowego - białko, które odgrywa istotną rolę w przetrwaniu i wzroście neuronów przekazujących informacje w mózgu. Jak się okazało, poziom tego białka był podwyższony przez 8 godzin podczas obu form ćwiczeń, w porównaniu z długotrwałym siedzeniem.
Potwierdza się, że aby utrzymać optymalne funkcje poznawcze w ciągu dnia, należy unikać długotrwałego siedzenia i dla codziennego utrzymania zdrowia mózgu należy podejmować ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, takie jak szybki spacer.
Co ciekawe, nie wszystkie aspekty funkcji poznawczych reagują w ten sam sposób na daną dawkę ćwiczeń i że można wybierać określone aktywności w ciągu dnia dla optymalizacji określonych wyników poznawczych.
- W sytuacji starzejącego się społeczeństwa, które pragnie dłużej żyć zdrowiej, takie badania mają kluczowe znaczenie dla osób dążących do satysfakcjonującej - mówi Michael Wheeler z University of Western Australia.
- Stosunkowo proste zmiany w codziennej rutynie mogą dać znaczące korzyści dla zdrowia poznawczego. Możemy też wykonywać wybrane rodzaje ćwiczeń, aby poprawić określone umiejętności poznawcze, takie jak czy uczenie się - dodaje Wheeler.
Na podstawie: