Strona głównaZdrowieSeniorzy powinni częściej mierzyć ciśnienie w domu

Seniorzy powinni częściej mierzyć ciśnienie w domu

Amerykanie obliczyli, że jedynie 48 proc. osób w wieku 50 - 80 lat, które przyjmują leki na nadciśnienie lub zmagają się ze schorzeniami związanymi z nadciśnieniem, regularnie sprawdza ciśnienie krwi.
Seniorzy powinni częściej mierzyć ciśnienie w domu
Nieco wyższy odsetek - jednak wciąż zaledwie 62 proc. - twierdzi, że pracownik służby zdrowia zachęcał ich do przeprowadzania takich pomiarów.

Według ekspertów ważne jest zidentyfikowanie powodów, dla których zagrożeni pacjenci nie sprawdzają ciśnienia krwi i dlaczego nie wszyscy medycy zalecają ich sprawdzanie. Warto również znaleźć metody zachęcenia większej liczby ludzi z kłopotami z poziomem ciśnienia do regularnych pomiarów. Jak uważają autorzy, może to pomóc pacjentom dłużej zachować zdrowie serca i mózgu oraz przedłużyć życie.

Już wcześniej ustalono, że regularne monitorowanie ciśnienia w domu pozwala je lepiej kontrolować, a to osłabia ryzyko , zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym udarów i zawałów serca) oraz zaburzenia i .

Osoby biorące udział w ankiecie albo przyjmowały leki kontrolujące ciśnienie krwi, albo miały przewlekłą chorobę wymagającą kontroli ciśnienia krwi - w tym np. historię udaru mózgu, choroby wieńcowej, zastoinowej niewydolności serca, , przewlekłej choroby nerek lub .

Spośród badanych 55 proc. posiadało ciśnieniomierz, choć niektórzy stwierdzili, że nigdy go nie używali. Wśród tych, którzy go używali z kolei, częstotliwość mierzenia ciśnienia była bardzo różna i jedynie około połowa stwierdziła, że podawała odczyty tych pomiarów lekarzowi. W każdym razie osoby mające ciśnieniomierz były 10 razy bardziej skłonne do sprawdzania ciśnienia krwi poza placówkami opieki zdrowotnej niż pozostali.

Jak zauważają autorzy, że monitorowanie ciśnienia krwi jest opłacalne - ma związek ze skuteczniejszym obniżaniem nadciśnienia i nie wymaga szczególnych nakładów finansowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:28:26, 27-03-2024 Mokkato

    Od niedawna mierzę codziennie rano jeszcze w łóżku bo taka jest zasada, że trzeba od razu po przebudzeniu mierzyć. Kupiłam czytelny ciśnieniomierz Huslog, szybko mierzy, wyświetla wynik, który wydaje się być miarodajny w porównaniu do innego ciśnieniomierza

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy