17-04-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wielkość opakowania z przekąską wpływa nie tylko na to, jak szybko, ale także na to, ile się jej zjada. Ponieważ prawie jedna czwarta dziennego spożycia kalorii w Stanach Zjednoczonych pochodzi z przekąsek (w Europie też niemało), dobrze jest rozumieć, w jaki sposób zachowania dotyczące jedzenia wpływają na spożycie kalorii i sodu.
Na Penn State sprawdzono, w jaki sposób rozmiar precli wpływa na zachowania żywieniowe - tempo jedzenia, wielkość i czas trwania jej konsumowania. Jak odkryto, ludzie jedzą większe precle szybciej, odgryzając większe kęsy. Ponadto mniejsze precle jedli wolniej i mniejszymi kęsami oraz ogólnie mniej, ale mimo to ciągle odznaczali się wyższym spożyciem .
W testach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Autorzy dokładnie zmierzyli różne elementy związane z serwowaniem sobie słonych przekąsek.
Ilość zjedzonej przekąski zależała od jej rozmiaru - im była większa, tym więcej jej jedzono. A co więcej, większe porcje jedzono szybciej i bardziej łapczywie. Działa to po prostu tak, że im pokaźniejsze jest opakowanie, tym więcej się je.
- Badanie sugeruje, że strukturę żywności - konsystencję, rozmiar i kształt - można wykorzystać do zmiany zachowań żywieniowych i modyfikacji ilości spożycia produktu - mówi prof. John Hayes z Penn State. - Geometria żywności, w szczególności wielkość porcji, jest bardzo użyteczna w przypadku przekąsek. Warto wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać właściwości materialne żywności, aby pomóc ludziom bez wpływu na przyjemność odczuwaną z sięgania po przekąski - dodaje.
- Sugerujemy, że jeśli starasz się kontrolować spożycie kalorii lub próbujesz zmniejszyć ilość przekąsek, być może mniejsze opakowanie lepiej zaspokoi twoje potrzeby ze względu na to, że jego wielkość wpływa na tempo jedzenia - radzi Madeline Harper, współautorka badań. W każdym razie, trzeba też zwracać uwagę na ilość sodu, którą się dostarcza organizmowi wraz z jedzeniem słonych przekąsek.
Na podstawie: