Strona głównaZdrowieJakakolwiek aktywność w ciągu dnia pomoże osłabić ryzyko zawału i udaru

Jakakolwiek aktywność w ciągu dnia pomoże osłabić ryzyko zawału i udaru

Różne wzorce ruchu w ciągu doby są powiązane ze zdrowiem serca. Jak się okazuje, wystarczą drobne zmiany w codziennej rutynie, by zmniejszyć zagrożenie zawałem czy udarem.
Jakakolwiek aktywność w ciągu dnia pomoże osłabić ryzyko zawału i udaru [fot. StockSnap from Pixabay]
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na świecie. W 2021 roku były odpowiedzialne za jeden na trzy zgony (20,5 mln), a najczęstszym winowajcą była tu choroba wieńcowa. Od 1997 roku liczba osób żyjących z problemami z układem krążenia na całym świecie podwoiła się i przewiduje się jej dalszy wzrost.

Przeanalizowane dane z kilku badań obejmujących ponad 15 tysięcy ludzi z pięciu krajów, aby sprawdzić, na ile różne formy ruchu w ciągu dnia są związane ze zdrowiem serca, mierzonym sześcioma wskaźnikami. Każdy uczestnik nosił na udzie urządzenia pozwalające monitorować jego przez 24 godziny na dobę i mierzyć stan zdrowia serca.

Jak się okazało, czas spędzony na umiarkowanej aktywności przydaje najwięcej korzyści dla zdrowia serca, a potem dobra jest lekka aktywność, pozostawanie w pozycji stojącej, a nawet sen w porównaniu z czasem spędzonym w .

Stworzono model, który określa, co by się stało, gdyby dana osoba codziennie przez tydzień zmieniała różne zachowania związane z ruchem na inne. Zastępując siedzący tryb życia zaledwie pięcioma minutami umiarkowanej i intensywnej aktywności miało zauważalny wpływ na zdrowie serca.

Przykładowo, w przypadku 54-letniej kobiety z BMI wynoszącym 26,5 trzydziestominutowa zmiana przełożyła się na spadek BMI o 0,64. Zastąpienie 30 minut codziennego siedzenia lub leżenia umiarkowanymi lub energicznymi ćwiczeniami może również przełożyć się na zmniejszenie obwodu talii o 2,5 cm lub obniżenie stężenia hemoglobiny glikowanej o 1,33 mmol/mol.

- Już niewielkie modyfikacje w czasie poświęcanym na ruch różnego rodzaju mogą mieć pozytywny wpływ na serce. Najbardziej korzystną zmianą, jaką zaobserwowaliśmy, było zastąpienie siedzenia aktywnością umiarkowaną lub energiczną - taką jak bieg, szybki spacer lub wchodzenie po schodach - w zasadzie każdą aktywnością, która podnosi tętno i pozwala oddychać szybciej, nawet na minutę lub dwie - wyjaśnia dr Jo Blodgett z University College London.

- Wiemy już, że ćwiczenia mogą przydawać realnych korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a teraz widzimy, że drobne zmiany w codziennej rutynie mogą zmniejszyć ryzyko lub . Zastąpienie nawet kilku minut siedzenia kilkoma minutami umiarkowanej aktywności może poprawić BMI, poziom cholesterolu, obwód talii i przynieść wiele innych korzyści fizycznych - wyjaśnia James Leiper z British Heart Foundation.

- Regularne podejmowanie aktywności nie zawsze jest łatwe i ważne, aby wprowadzić zmiany, których można się trzymać przez dłuższy czas i które sprawiają przyjemność. Pomocne bywa wszystko, co przyspiesza tętno. Możesz np. chodzić podczas rozmowy telefonicznej, postać przy biurku, zamiast siedzieć przez cały czas, ustawić alarm, by co godzinę przejść parę kroków po domu. W ten sposób wyrobisz w sobie nawyk prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia - radzi Leiper.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy