Strona głównaZdrowieKobiety mogą ćwiczyć krócej, by odnieść te same korzyści co mężczyźni

Kobiety mogą ćwiczyć krócej, by odnieść te same korzyści co mężczyźni

Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, istnieje różnica między kobietami i mężczyznami. Kobiety mogą ćwiczyć rzadziej, a mimo to uzyskują większe korzyści sercowo-naczyniowe.
Kobiety mogą ćwiczyć krócej, by odnieść te same korzyści co mężczyźni  [fot. karabulakastan from Pixabay]
- Kobiety historycznie i statystycznie pozostają w tyle za mężczyznami pod względem angażowania się w znaczące ćwiczenia fizyczne - mówi Martha Gulati, kardiolog ze Smidt Heart Institute w Cedars-Sinai. - Jednakże panie mogą wyciągnąć więcej z każdej minuty umiarkowanej lub energicznej aktywności niż mężczyźni - dodaje.

Przeanalizowano dane ponad 400 tysięcy ludzi. Dostarczone informacje obejmowały m. in. poziom aktywności fizycznej w czasie wolnym. Eksperci ocenili wyniki kobiet i mężczyzn w odniesieniu do częstotliwości, czasu trwania, intensywności i rodzaju aktywności fizycznej.

- Oczekuje się, że w przypadku wszystkich ludzi podejmujących jakąkolwiek regularną ryzyko śmiertelności jest niższe w porównaniu z osobami nieaktywnymi - zauważa Susan Cheng - współautorka badań. - Co ciekawe jednak, prawdopodobieństwo śmierci w badanym okresie spadło o 24 proc. u kobiet i 15 proc. u mężczyzn - dodaje.

Medycy sprawdzili więc efekty umiarkowanej i energicznej aerobowej aktywności fizycznej, takiej jak szybki marsz lub . Jak odkryli, mężczyźni osiągnęli maksymalne korzyści w zakresie przeżycia, wykonując ćwiczenia na takim poziomie przez około pięć godzin tygodniowo, podczas gdy kobiety osiągnęły ten sam stopień korzyści przy zaangażowaniu w ćwiczenia przez niecałe 2,5 godziny tygodniowo.

Podobnie, jeśli chodzi o ćwiczenia wzmacniające , takie jak lub ćwiczenia mięśni tułowia, mężczyźni uzyskali maksymalne korzyści, wykonując trzy sesje tygodniowo, a kobiety - po około jednej sesji tygodniowo.

Według Gulati zalecenia oparte na wynikach badania uwzględniają wszystkie rodzaje ćwiczeń i zmienne. - Mężczyźni uzyskują maksymalne korzyści w zakresie przeżycia, wykonując 300 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności tygodniowo, podczas gdy kobiety uzyskują taką samą korzyść, ćwicząc 140 minut tygodniowo - mówi Gulati.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy