Strona głównaZdrowieJak organizm reaguje na intensywny wysiłek fizyczny?

Jak organizm reaguje na intensywny wysiłek fizyczny?

Kilkunastu młodych strażaków przeszło rygorystyczne szkolenie, nodzac po 20 kilogramów sprzętu po pagórkowatym terenie podczas 45-minutowych ćwiczeń w kalifornijskim słońcu. Rękawiczki, hełmy, latarki, gogle i inne elementy obciążały ich, gdy biegali w ognioodpornych ubraniach, co miało sprawdzić, czy są gotowi służyć jako strażacy na dzikich terenach. Dzięki takiemu szkoleniu sprawdzono też, jak ludzki organizm reaguje na intensywny wysiłek.
Jak organizm reaguje na intensywny wysiłek fizyczny? [fot. Pavel Jurča from Pixabay]
Kiedy wspomniani strażacy skończyli trening, natychmiast udali się do namiotu medycznego, aby oddać próbki krwi, śliny i moczu do analizy. Przeanalizowano ponad 4700 cząsteczek - białek, lipidów i metabolitów - każdego ze strażaków, aby zrozumieć, co się dzieje, gdy organizm poddawany jest intensywnym .

- Stres cieplny może zagrażać życiu. Chcieliśmy bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w organizmie i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wykryć niebezpieczeństwo wynikające z wyczerpania na najwcześniejszych etapach. Być może uda nam się zmniejszyć ryzyko forsownych ćwiczeń dla ratowników, sportowców i wojskowych - mówi Kristin Burnum-Johnson, współautorka badań.

Zgodnie z oczekiwaniami wykryto setki zmian molekularnych w organizmach strażaków. Różnice przed i po ćwiczeniach potwierdzają wysiłki organizmu zmierzające do uszkodzenia i naprawy tkanek, czy utrzymania równowagi płynów, a także nadążanie za zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i tlen oraz regenerację białek i innych ważnych substancji.

Równocześnie jednak otrzymano zaskakujące wyniki. Nastąpiła zmiana w mikrobiomie jamy ustnej - co wskazywało, że organizm w coraz większym stopniu poszukuje „bakteryjnych najeźdźców". Zaobserwowano także zmniejszenie cząsteczek sygnalizacyjnych ważnych w stanach zapalnych i zwalczaniu infekcji wirusowych.

Zmniejszenie ma sens w przypadku osób intensywnie ćwiczących; niższy stan zapalny pozwala ludziom szybciej oddychać, zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na więcej tlenu. Mniej sygnałów zapalnych w układzie oddechowym pomaga organizmowi poprawić przepływ krwi.

Jednak mniejszy stan zapalny sprawia, że organizm jest bardziej podatny na wirusowe infekcje dróg oddechowych - co zaobserwowano np. u sportowców i innych osób intensywnie ćwiczących. Niektóre badania pokazały, że ryzyko wirusowej infekcji dróg oddechowych w kilka dni po szczególnie energicznym treningu jest nawet dwukrotnie większe.

- Osoby bardzo sprawne mogą być bardziej podatne na wirusowe bezpośrednio po energicznych ćwiczeniach. Jedną z przyczyn może być mniejsza aktywność zapalna zwalczająca zakażenia - mówi Ernesto Nakayasu, spółautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy