Luty i marzec to miesiące, w których notuje się najwięcej zachorowań na grypę. Powszechne stają się także przeziębienia, które choć mniej groźne, mogą trwać nawet do 10 dni. Czy możemy w jakiś sposób zmniejszyć ryzyko choroby? Tak! W dodatku niektóre sposoby są bardzo proste. »
Jeden z popularnych obecnie sposobów na rzucenie palenia papierosów, tzw. papieros elektroniczny, może nie być dobrym dla zdrowia rozwiązaniem. Nowe badania pokazują, że korzystanie z tych urządzeń zwiększa ryzyko zawałów i udarów. »
Jemy coraz więcej i coraz gorzej. Często jemy w pośpiechu, korzystając z przetworzonego jedzenia albo restauracji serwujących tzw. fast foody. Niewłaściwe odżywianie jest jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu pokarmowego. Na co zwrócić uwagę w naszej diecie? Kiedy i jakie badania endoskopowe należy wykonać, żeby nie przeoczyć groźnych chorób przewodu pokarmowego? »
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem. »
Poziom mózgowego peptydu natriuretycznego, hormonu, który jest obecny w naszej krwi, może pomóc przewidzieć osłabienie organizmu przed osiągnięciem siedemdziesiątki. »
Wątroba jest jednym z najważniejszych elementów w skomplikowanym mechanizmie, jakim jest organizm człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. Jest to jedyny narząd w organizmie człowieka, któremu wystarczy odpuścić, by prawidłowo funkcjonował. »
Znaczne obniżenie ciśnienia krwi może być skutecznym sposobem na zachowanie pełni zdolności poznawczych w starszym wieku. »
Kaszel, utożsamiany najczęściej z infekcją dróg oddechowych, przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako zły objaw. Czy słusznie? Jego gwałtowne, trudne do powstrzymania napady, potrafią uprzykrzyć życie, bez względu na porę dnia czy nocy. Tymczasem kaszel ma również pozytywne aspekty. Jakie? Przybliżamy fakty i mity. »
Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. Jak podkreśla Joe Bresee, ekspert CDC, zapobieganie grypie powinno być globalnym priorytetem. W najnowszych meldunkach epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie. »
Oto kolejny argument za tym, by troszczyć się o zdrowie dziąseł. Bakterie odpowiedzialne za rozwój paradontozy mogą przyśpieszyć rozwój alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców. »
Jeśli niedosypiasz, znacznie bardziej narażasz się na szybszy rozwój demencji. Niedostateczna ilość snu oznacza wzrost poziomu związanego z rozwojem otępienia białka o nazwie tau. »
Zażywanie popularnych leków przeciwbólowych może pomóc w leczeniu nowotworów - odkryto, że te farmaceutyki poprawiają wskaźniki przeżywalności u niektórych pacjentów onkologicznych. »
Niektórzy przez długie miesiące starają się zmniejszyć swoją wagę, stosując restrykcyjną dietę i intensywnie ćwicząc, inni mogą sobie dietetycznie „folgować", a i tak pozostają szczupli. Jakkolwiek masa naszego ciała jest w dużej mierze zależna od naszego stylu życia, genetyka stanowi tu istotny czynnik. »
REKLAMA