Strona głównaZdrowieBrak aktywności to wyższe zagrożenie chorobami serca w starszym wieku

Brak aktywności to wyższe zagrożenie chorobami serca w starszym wieku

Wśród osób w wieku powyżej 65 lat, które oceniano za pomocą testu sprawności fizycznej, niższe wyniki były powiązane z wyższym ryzykiem zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu.
Brak aktywności to wyższe zagrożenie chorobami serca w starszym wieku [fot. StockSnap from Pixabay]
Zastosowano krótki test uważany za miarę , który obejmuje ocenę szybkości chodzenia, siły nóg i zdolności utrzymania .

- Jakkolwiek tradycyjne czynniki ryzyka , takie jak , wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów czy , są ściśle powiązane z chorobami układu krążenia, szczególnie u osób w średnim wieku, wiadomo również, że w przypadku osób starszych czynniki te mogą nie być tak użyteczne. Stąd potrzeba nietradycyjnych wskaźników prognostycznych tych problemów u osób starszych - mówi prof. Kunihiro Matsushita z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore. - Odkryliśmy, że sprawność fizyczna osób starszych pozwala przewidzieć przyszłą chorobę układu krążenia w stopniu wykraczającym poza tradycyjne czynniki ryzyka chorób serca, niezależnie od tego, czy u danego seniora występowały problemy z układem krążenia w przeszłości - dodaje.

W badaniach uwzględniono dane ponad 15 tysięcy ludzi, którzy na początku byli w wieku 45-64 lat. Co roku przez wiele lat uczestników regularnie pytano o poziom aktywności fizycznej i przechodzili oni badania medyczne.

Jak się okazało, w porównaniu z osobami z wysokimi wynikami w zakresie sprawności fizycznej, u ludzi o słabej sprawności ryzyko wystąpienia co najmniej jednego zdarzenia sercowo-naczyniowego było o 47cproc. wyższe, a u seniorów o przeciętnych możliwościach fizycznych prawdopodobieństwo takiego zdarzenia było o 25 proc. wyższe.

Związek między sprawnością fizyczną i chorobami układu krążenia pozostał w mocy po uwzględnieniu tradycyjnych czynników ryzyka chorób układu krążenia, takich jak wiek, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca.

Ocena sprawności fizycznej usprawniła przewidywanie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia w porównaniu z tradycyjnymi czynnikami ryzyka chorób układu krążenia.

- Nasze odkrycia podkreślają wartość oceny poziomu sprawności fizycznej osób starszych w praktyce klinicznej. Oprócz problemów z sercem, osoby starsze są bardziej narażone na upadki i niepełnosprawność. Ocena możliwości fizycznych pomoże również określić ryzyko wystąpienia tych schorzeń u seniorów - mówi author Xiao Hu, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy