Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy. »
Insulinooporność może być ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju najczęstszej na świecie choroby zastawki serca - zwężenia aorty (aortic stenosis, AS). »
Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego opracowali plaster, który ułatwia i usprawnia leczenie łuszczycy. Metodę tę można również stosować w leczeniu innych zapalnych chorób skóry. »
Wszyscy pacjenci, którzy mieli zawał serca, są zwykle leczeni beta-blokerami. Według szwedzkiego badania jednak, leki te prawdopodobnie nie będą potrzebne pacjentom kardiologicznym, którzy mają normalną zdolność pompowania krwi. Teraz na Uniwersytecie w Uppsali zaś pokazano, że istnieje również ryzyko depresji u pacjentów, u których stosuje się beta-blokery. »
Pacjenci w podeszłym wieku często są negatywnie nastawieni wobec spotkania z lekarzem. Hierarchiczne struktury, presja czasu i tradycje w sektorze opieki zdrowotnej sprawiają, że ci pacjenci i ich bliscy są bierni w obliczu lekarza i jego pozycji władzy, mówią eksperci z Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu. »
Rodzaj terapii, który polega na stosowaniu pola magnetycznego na obie strony mózgu, jest skuteczny w szybkim leczeniu depresji u pacjentów, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne. »
Otyłość to przewlekła i złożona choroba, definiowana jako nieprawidłowe i/lub nadmierne gromadzenie się tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera z powodu powikłań otyłości i co więcej, problem nadmiernej wagi będzie narastał w kolejnych latach. Teraz opracowano algorytm, dzięki któremu łatwiej będzie określić podtypy otyłości najczęściej skutkujące powikłaniami. »
Starsi ludzie, którzy przeceniają swoje zdrowie, rzadziej chodzą do lekarza. Może to mieć poważne konsekwencje dla, na przykład, gdy choroby zostaną wykryte zbyt późno. Z kolei osoby, które uważają, że są bardziej chore, niż w rzeczywistości, chodzą do lekarza częściej. Badanie z udziałem 80 tysiącach Europejczyków ujawnia, jak samoocena zdrowia wpływa na profilaktykę i koszty opieki medycznej. »
Kastalgina, polifenol z amazońskiego owocu camu-camu, zwiększa skuteczność immunoterapii u myszy poprzez modyfikację ich mikrobiomu. »
Wyższe poziomy zanieczyszczeń zbiegają się z większą częstością występowania nowotworów głowy i szyi. »
Pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i przyspiesza starzenie się. »
Problemy z prostatą są powszechnym wyzwaniem zdrowotnym, zwłaszcza wśród mężczyzn po 50. roku życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie tych dolegliwości są kluczowe dla zachowania zdrowia. Na szczęście, zarówno nowoczesna medycyna, jak i tradycyjne metody, oferują wsparcie w profilaktyce i terapii schorzeń prostaty. »
Osoby, które przyjmowały wiele cykli antybiotyków penicylinowych, miały nieznacznie niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, mówią medycy z Rutgers Health. »