Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Trimesan tabletki 100 mg

Znajdź informacje na temat leku

Trimesan tabletki 100 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Biegunka › Biegunka podróżnych › Dur brzuszny › Zakażenia dróg moczowych › Zapalenie płuc

0.0
Trimesan tabletki 100 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Trimethoprimum    
Lek dostępny na receptę

Lek przeciwbakteryjny do stosowania wewnętrznego, w postaci tabletek. Zawiera substancję czynną trimetoprim, który selektywnie hamuje syntezę białek bakterii, powodując ich śmierć. Lek stosowany jest w zakażeniach dróg moczowych powodowane przez bakterie oraz gronkowce, zakażeniach dróg oddechowych takich jak pneumokokowe zapalenie płuc, zakażeniach przewodu pokarmowego takich jak dur brzuszny, biegunka wywołana przez E. coli (w tym biegunka podróżnych).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Trimesan:

- jeśli pacjent ma uczulenie na trimetoprim lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- w przypadku ciąży;
- jeśli pacjent ma zaburzenia krwi, w tym niedokrwistość (anemia) megaloblastyczną wywołaną niedoborem kwasu foliowego.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
Zmiany liczby i rodzaju niektórych komórek krwi, jak zmniejszenie liczby płytek krwi, krwinek białych, granulocytów, neutropenia, niedokrwistość (anemia), zwiększenie stężenia methemoglobiny we krwi. W przypadku częstego pojawiania się siniaków, krwawień z nosa, bólu gardła, infekcji należy skonsultować się z lekarzem.

Zaburzenia żołądka i jelit:
Uczucie dy...

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
Zmiany liczby i rodzaju niektórych komórek krwi, jak zmniejszenie liczby płytek krwi, krwinek białych, granulocytów, neutropenia, niedokrwistość (anemia), zwiększenie stężenia methemoglobiny we krwi. W przypadku częstego pojawiania się siniaków, krwawień z nosa, bólu gardła, infekcji należy skonsultować się z lekarzem.

Zaburzenia żołądka i jelit:
Uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zapalenie języka.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Najczęściej występują wysypki skórne, świąd oraz nadwrażliwość na światło. Częstość tych zmian zależy od dawki. Wysypki mają często charakter plamisto-grudkowy i występują po 10 - 14 dniach od rozpoczęcia leczenia.

Zaburzenia układu immunologicznego:
Rzadko odnotowano nadwrażliwość w postaci zespołu Stevensa-Johnsona (występowanie pęcherzy w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, gardła, okolicy narządów płciowych i odbytu oraz spojówek), zespołu Lyella (ostre uogólnione zmiany rumieniowe z oddzieleniem się naskórka) lub wstrząsu anafilaktycznego (obrzęk twarzy, języka, krtani, trudności w oddychaniu, zapaść).
Są to ciężkie objawy niepożądane. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza lub najbliższego szpitala.

Inne:
Rzadko: Zwiększenie stężenia sodu, potasu, mocznika, kreatyniny, bilirubiny we krwi, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, gorączka, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość