Strona głównaChorobyOkres okołomenopauzalny - ryzyko depresji nasila się o 40 proc.

Okres okołomenopauzalny - ryzyko depresji nasila się o 40 proc.

Kobiety, u których okres okołomenopauzalny zaznacza się jakimiś objawami, są o 40 proc. bardziej narażone na depresję w tym czasie niż panie, które nie doświadczają żadnych symptomów.
Okres okołomenopauzalny - ryzyko depresji nasila się o 40 proc. [fot. Walter Bock from Pixabay]
Przejrzano kilka badań z udziałem ponad 9 tysięcy kobiet, aby ocenić, czy różne etapy menopauzy są powiązane z różnym ryzykiem .

Okres okołomenopauzalny występuje zwykle około trzech do pięciu lat przed menopauzą. Na tym etapie poziom estrogenów i progesteronu u kobiet zaczyna się wahać, powodując zmiany nastroju, nieregularne cykle miesiączkowe i inne objawy, w tym nasilone stany depresyjne. Ten etap trwa do roku po ostatniej miesiączce kobiety i często łącznie może trwać od czterech do ośmiu lat.

Jak odkryto, u kobiet w okresie okołomenopauzalnym ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych i zdiagnozowania depresji było znacznie wyższe (około 40 proc.) w porównaniu z kobietami przed menopauzą, u których ten czas się nie zaznaczał jakimiś symptomami. Nie stwierdzono istotnego wzrostu ryzyka depresji u pań po menopauzie w porównaniu z tymi przed klimakterium. Objawy mierzono za pomocą standardowych kwestionariuszy (obejmujących m. in. takie czynniki, jak: brak zainteresowania zajęciem się czymkolwiek, problemy ze snem i uczucie obniżonego ).

- Kobiety w okresie okołomenopauzalnym są znacznie bardziej narażone na depresję niż przed lub po tym etapie. Pokazuje to potrzebę zapewnienia im wsparcia i badań przesiewowych, aby zaspokoić ich potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego - mówi dr Roopal Desai z University College London.

Równocześnie eksperci zauważają, że terapia - taka jak praktykowanie uważności i terapia poznawczo-behawioralna - może być skuteczną formą leczenia niefizycznych objawów menopauzy.

- Kobiety latami zmagają się z objawami klimakterium, które mogą mieć ogromny wpływ na ich samopoczucie i . Nasze odkrycia pokazują, jak bardzo w okresie menopauzalnym może ucierpieć zdrowie psychiczne. Potrzeba większej świadomości i wsparcia, aby zapewnić kobietom odpowiednią pomoc i opiekę zarówno medyczną, w miejscu pracy, jak i w domu - mówi prof. Aimee Spector, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy