Strona głównaChorobyNieinwazyjna stymulacja mózgu pomaga w leczeniu depresji

Nieinwazyjna stymulacja mózgu pomaga w leczeniu depresji

Na Uniwersytecie Florydy wykazano, że nieinwazyjna stymulacja mózgu złagodziła objawy depresji i lęku u osób starszych.
Poprawa w zakresie objawów i lęku była największa wśród pacjentów, którzy deklarowali znaczące nasilenie objawów przed leczeniem. Wśród uczestników, którzy zmagali się z umiarkowanymi do ciężkich stanów lękowych, korzyści z leczenia utrzymywały się po roku obserwacji.

Terapia określana jako przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (transcranial direct current stimulation, tDCS) jest nieinwazyjną i niezawierającą leków opcją leczenia objawów depresji i , które dotyczą jednej na cztery osoby starsze.

- Depresja i stany lękowe mogą mieć wpływ na nasze ogólne , funkcje poznawcze i zdolność do niezależnego funkcjonowania wraz z wiekiem - mówi psycholog prof. Adam Woods z Univiersity of Florida Health. - Często leczenie pierwszej linii obejmuje leki i/lub terapię, które mogą być skuteczne. Istnieje jednak również pilne zapotrzebowanie na nieinwazyjne opcje do zastosowania u osób, które albo nie reagują na leczenie farmaceutyczne, albo nie mają dostępu klinicznych programów intensywnego leczenia - wskazuje prof. Woods.

Zaobserwowano korzyści z leczenia wśród uczestników z subklinicznymi formami depresji i stanów lękowych, czyli takimi, które mogą nie spełniać kryteriów postawienia diagnozy. Jednak nawet subkliniczna depresja i stany lękowe mogą być powiązane z pogorszeniem funkcji poznawczych u osób starszych - twierdzą naukowcy. Zabieg tDCS realizowany jest poprzez bezpieczny i słaby prąd elektryczny przepuszczany przez elektrody umieszczone na głowie pacjenta. Celem jest oddziaływanie na korę przedczołową - obszar mózgu związany z funkcjami poznawczymi i regulacją .

Do testów zaproszono niemal 400 starszych osób, które losowo zostały przydzielone do jednej z dwóch grup: pierwsza przez 12 tygodni była poddana tDCS w połączeniu z treningiem poznawczym mającym na celu poprawę pamięci roboczej i szybkości przetwarzania; druga przez 12 tygodni przechodziła trening poznawczy w połączeniu z wersją „placebo" tDCS. Zebrano też dane z testów poznawczych, funkcjonalnych i neuroobrazowych, a także opisy objawów psychicznych, w tym depresji i lęku, od samych pacjentów.

Po uwzględnieniu czynników takich jak stosowanie leków na receptę, które mogą wpływać na objawy depresji i lęku, u osób, które otrzymały leczenie tDCS, zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie łagodnej depresji oraz umiarkowanego do ciężkiego stanu lękowego w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tDCS.

- Badania pokazały skuteczność aktywnej stymulacji tego obszaru mózgu w zmniejszaniu objawów psychicznych u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi - mówi dr Hanna Hausman, współautorka badań. - Wykazanie tego efektu terapeutycznego jest ważne, ponieważ nawet subkliniczna depresja i objawy lękowe u osób starszych wiążą się z niekorzystnymi skutkami - dodaje. Dotychczas Koreańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła tDCS jako domową metodę leczenia depresji u osób.
- Leczenie tDCS jest nisko kosztowe, przenośne i można je bezproblemowo zintegrować z istniejącymi terapiami zdrowia psychicznego lub zastosować jako samodzielną interwencję - wyjaśnia prof. Hausman. - Jego potencjał do samodzielnego podawania w domu jeszcze bardziej zwiększyłby dostępność i zmniejszył koszty, co czyni to obiecującą interwencję dla osób, które mogą doświadczać barier w dostępie do bezpośredniej opieki klinicznej - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy