Strona głównaZdrowieOkłamuj mózg co do swojego wieku - to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie

Okłamuj mózg co do swojego wieku - to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie

Jeśli chodzi o zdrowie, wydaje się, że warto okłamywać się co do swojego wieku. To pomoże zachować młodzieńczy wygląd i lepsze samopoczucie
Okłamuj mózg co do swojego wieku -  to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie [© Pavel Losevsky - Fotolia.com] Dlaczego trzymać się jednego wieku, kiedy można mieć dwa? Pierwszy widnieje w akcie urodzenia, drugi to wiek, na jaki się czujesz. Badania wykazały, że myślenie o sobie jak o młodym człowieku, może mieć znaczący wpływ na sposób starzenia się.

Badania przeprowadzone w Purdue University w USA, których wyniki opublikowano w Journal of Gerontology, dowodzą, że poczucie bycia młodszym niż jest się w rzeczywistości, może pozytywnie oddziaływać m. in. na zdolności mentalne.

- Ważnym jest, ile masz lat, ale poza tym twoja własna wykładnia wieku ma daleko idące konsekwencje dla procesu starzenia się - powiedział Markus H. Schafer, socjolog i gerontolog, współautor badania.

- Zatem, jeśli czujesz się stary/a bez względu na swój chronologiczny wiek, prawdopodobnie doświadczysz wielu problemów, które wiążą się z procesem starzenia się. Ale jeśli w dojrzałym wieku czujesz się jak młodzieniec, to daje większą możliwość utrzymania wysokiego poziomu zdolności umysłowych - dodaje Schafer.

To oczywiście nie znaczy, że musisz spędzić wieczory w klubach i zacząć pożyczać ubrania od wnuków, których hobby stanowi jazda na deskorolce. Znaczenie ma, gdy czujesz się młodziej niż wskazywałaby na to metryka i związane z chronologicznym wiekiem stereotypy sposobu życia i zachowania się.

Markus Schafer i Tetyana P. Shippee z Purdue University porównywali nastawienie uczestników badania do życia i ich wiarę w swoje zdolności umysłowe. W ramach National Survey of Midlife Development prawie 500 osób w wieku 55 - 74 lata ankietowano na temat problemu starzenia się w 1995 roku i ponownie w 2005 roku.

Na początku uczestnicy badania zostali poproszeni o określenie na ile lat się czuli w różnych okresach swojego życia. Większość odpowiedziała, że czuje się około 12 lat młodziej niż wynosi ich rzeczywisty wiek. Zatem, jakie różnice przyniosła kolejna dekada?

- Odkryliśmy, że ludzie, którzy czuli się młodo, mieli większe zaufanie do swoich zdolności poznawczych dekadę później - powiedział Schafer. - Tak, chronologicznej wiek był ważny, ale subiektywne odczuwanie wieku dało silniejszy efekt - dodał.

- To, czego nie wiemy, to to, co następuje wcześniej. Czy dobra kondycja fizyczna i psychiczna oraz poczucie szczęścia mają wpływ na zdolności poznawcze czy też poziom zdolności poznawczych przyczynia się do lepszego samopoczucia. Chcemy zbadać ten problem w kolejnych testach - tłumaczy Schafer.

Zatem: „uważaj siebie za młodszego niż jesteś w rzeczywistości!" Cóż, łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli wiek odcisnął na nas swoje piętno, szczególnie fizycznie. Bóle, choroby, różne dolegliwości szybko sprowadzają na ziemię. Na pewno warto pamiętać, że ćwiczenia mentalne, takie jak rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, są efektywne, gdy chce się zachować zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Warto też utrzymywać kontakty towarzyskie - aktywne życie społeczne redukuje stres i pomaga w utrzymywaniu zdrowia mentalnego.

Markus Schafer proponuje trzymanie się nowych trendów i podejmowanie różnorodnych aktywności. Zaznajomienie się z nowymi technologiami to dobry sposób na utrzymanie perspektywy ludzi młodych. Komputer to wspaniała skarbnica możliwości.. E-mail oraz Skype pozwalają na trzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, a blogging i tweeting sprawią, że „będziesz na czasie". Korzystanie z nowinek technicznych pozwala na uważanie się za osobę młodszą, niż wskazuje na to metryka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:39:34, 13-03-2010 marion

    Cyt. Paulę:

    "W każdym człowieku drzemią uzdrawiające siły, które mogą pomóc w chwilach zwątpienia. Trzeba w to wierzyć i nie poddawać się a poczucie wpływu i decydowanie o jakości naszego życia daje nadzieję na lepsze jutro. Oczekiwanie na radosne wydarzenia np: ( święta ) wyzwalają energię, która sprawia, że organizm skuteczniej walczy z chorobą i nie poddaje się. Nadzieja, która nas nie opuszcza daje siłę i wiarę, że wszystko się uda. "


    Wiem to... z autopsji
    Wiele lat temu całą siłą woli nie dopuściłam ,aby moja choroba (SM) uniemożliwiła mi
    wychowanie dzieci.Stanęłam do walki ,o czym piszę na swoim blogu.Udało się.Dziś walczę o moją córkę.Myślę,że uwierzyła.

    Ostatnio ,po Olimpiadzie Zimowej A.Małysz powiedział coś takiego:"Żeby wygrać ,trzeba wierzyć ,że się wygra" -takie proste stwierdzenie ...
    ... zobacz więcej
  • 14:10:53, 13-03-2010 Paula

    Być i czuć się młody duchem to być pogodnym i optymistycznym. Jest wiele recept na to aby to spełnić i jest także wiele rad jak nie poddawać się i iść z duchem czasu. Starajmy się aby proza życia nas za bardzo nie pochłonęła. Szukajmy kontaktów międzyludzkich chociażby tu na forum by poprzez dialog porozumiewać się i wymieniać poglądy. Jest to też jeden ze sposobów na poprawienie sobie jakości życia. Nie siedzieć z założonymi rękami i biernie się przyglądać.

    ... zobacz więcej
  • 13:47:56, 14-03-2010 Paula

    Jeszcze ciut i wiosna zapuka do naszych drzwi. Będzie jeszcze cieplej na sercu. Dobrze kiedy wygospodarujemy trochę czasu i zrobimy sobie 2- godzinny spacer. Będziemy się czuli młodo i lekko i nie będziemy mieli okazji aby oszukiwać nasz mózg bo będzie to najprawdziwsza prawda.


  • 08:17:59, 16-03-2010 Paula

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy