Strona głównaZdrowieJak „coaching zdrowotny” pomaga chronić się przed chorobą Alzheimera

Jak „coaching zdrowotny” pomaga chronić się przed chorobą Alzheimera

Funkcje poznawcze mogą ulec poprawie, gdy ludzie pozostają aktywni i zaangażowani społecznie, a także kontrolują ciśnienie krwi i poziom cukrzycy.
Jak „coaching zdrowotny” pomaga chronić się przed chorobą Alzheimera [fot. collage Senior.pl / Canva]
Określone zmiany w zakresie zdrowia i stylu życia mogą opóźnić lub nawet zapobiec utracie pamięci u seniorów z grupy zwiększonego ryzyka, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Porównano wyniki poznawcze, czynniki ryzyka i jakość życia niemal dwustu osób, z których połowa otrzymała spersonalizowany coaching w celu poprawy zdrowia i stylu życia w obszarach uważanych za mających wpływ na ryzyko choroby Alzheimera, takich jak niekontrolowana i brak aktywności fizycznej. Jak się okazało, u osób tych odnotowano poprawę wyników w testach poznawczych - o 74 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Odnotowano też poprawę w pomiarach czynników ryzyka i jakości życia w obu grupach, wynoszącą odpowiednio około 145 i 8 proc.

Seniorzy są silnie zmotywowani do wprowadzania zmian

- To pierwsza spersonalizowana interwencja, skupiająca się na wielu obszarach poznania, w której uwzględniono różne czynniki, w tym preferencje i priorytety danej osoby, co naszym zdaniem może być skuteczniejsze niż podejście uniwersalne - mówi Kristine Yaffe, współautorka badań.

- Wcześniejsze testy przeprowadzone wśród 600 seniorów wykazały, że większość z nich była zaniepokojona chorobą Alzheimera i pokrewnymi . Chcieli poznać swoje osobiste czynniki ryzyka i byli bardzo zmotywowani do wprowadzenia zmian w stylu życia, aby zmniejszyć zagrożenie demencją - zauważa Yaffe.

Uczestnicy mieli 70-89 lat i występowały u nich co najmniej dwa z ośmiu czynników ryzyka demencji: brak aktywności fizycznej, niekontrolowane nadciśnienie, niekontrolowana cukrzyca, kiepski sen, stosowanie leków związanych z ryzykiem osłabienia funkcji poznawczych, silne , i palenie papierosów.

Część seniorów spotkała się z pielęgniarką oraz trenerem zdrowia i wybrała konkretne czynniki ryzyka, którymi chciała się zająć. Co kilka miesięcy uczestniczyli w sesjach coachingowych, podczas których analizowali swoje cele, od monitorowania nadciśnienia po chodzenie określonej liczby kroków dziennie lub zapisanie się na zajęcia sportowe.

Pandemia nie zaprzepaściła pozytywnych efektów badania

- Byliśmy mile zaskoczeni, że pozytywne wyniki coachingu zdrowotnego nie zostały osłabione wpływem pandemii. Wiemy, że izolacja wynikająca z dystansu społecznego poważnie odbiła się na funkcjach poznawczych, życiu społecznym oraz zdrowiu psychicznym i fizycznym niektórych seniorów. Jednak osoby korzystające z coachingu radziły sobie lepiej pod względem poznawczym i po okresie badań, i podczas pandemii - wyjaśnia dr Eric B. Larson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy