Strona głównaZdrowieOkłamuj mózg co do swojego wieku - to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie

Okłamuj mózg co do swojego wieku - to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie

Jeśli chodzi o zdrowie, wydaje się, że warto okłamywać się co do swojego wieku. To pomoże zachować młodzieńczy wygląd i lepsze samopoczucie
Okłamuj mózg co do swojego wieku -  to pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i samopoczucie [© Pavel Losevsky - Fotolia.com] Dlaczego trzymać się jednego wieku, kiedy można mieć dwa? Pierwszy widnieje w akcie urodzenia, drugi to wiek, na jaki się czujesz. Badania wykazały, że myślenie o sobie jak o młodym człowieku, może mieć znaczący wpływ na sposób starzenia się.

Badania przeprowadzone w Purdue University w USA, których wyniki opublikowano w Journal of Gerontology, dowodzą, że poczucie bycia młodszym niż jest się w rzeczywistości, może pozytywnie oddziaływać m. in. na zdolności mentalne.

- Ważnym jest, ile masz lat, ale poza tym twoja własna wykładnia wieku ma daleko idące konsekwencje dla procesu starzenia się - powiedział Markus H. Schafer, socjolog i gerontolog, współautor badania.

- Zatem, jeśli czujesz się stary/a bez względu na swój chronologiczny wiek, prawdopodobnie doświadczysz wielu problemów, które wiążą się z procesem starzenia się. Ale jeśli w dojrzałym wieku czujesz się jak młodzieniec, to daje większą możliwość utrzymania wysokiego poziomu zdolności umysłowych - dodaje Schafer.

To oczywiście nie znaczy, że musisz spędzić wieczory w klubach i zacząć pożyczać ubrania od wnuków, których hobby stanowi jazda na deskorolce. Znaczenie ma, gdy czujesz się młodziej niż wskazywałaby na to metryka i związane z chronologicznym wiekiem stereotypy sposobu życia i zachowania się.

Markus Schafer i Tetyana P. Shippee z Purdue University porównywali nastawienie uczestników badania do życia i ich wiarę w swoje zdolności umysłowe. W ramach National Survey of Midlife Development prawie 500 osób w wieku 55 - 74 lata ankietowano na temat problemu starzenia się w 1995 roku i ponownie w 2005 roku.

Na początku uczestnicy badania zostali poproszeni o określenie na ile lat się czuli w różnych okresach swojego życia. Większość odpowiedziała, że czuje się około 12 lat młodziej niż wynosi ich rzeczywisty wiek. Zatem, jakie różnice przyniosła kolejna dekada?

- Odkryliśmy, że ludzie, którzy czuli się młodo, mieli większe zaufanie do swoich zdolności poznawczych dekadę później - powiedział Schafer. - Tak, chronologicznej wiek był ważny, ale subiektywne odczuwanie wieku dało silniejszy efekt - dodał.

- To, czego nie wiemy, to to, co następuje wcześniej. Czy dobra kondycja fizyczna i psychiczna oraz poczucie szczęścia mają wpływ na zdolności poznawcze czy też poziom zdolności poznawczych przyczynia się do lepszego samopoczucia. Chcemy zbadać ten problem w kolejnych testach - tłumaczy Schafer.

Zatem: „uważaj siebie za młodszego niż jesteś w rzeczywistości!" Cóż, łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli wiek odcisnął na nas swoje piętno, szczególnie fizycznie. Bóle, choroby, różne dolegliwości szybko sprowadzają na ziemię. Na pewno warto pamiętać, że ćwiczenia mentalne, takie jak rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, są efektywne, gdy chce się zachować zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Warto też utrzymywać kontakty towarzyskie - aktywne życie społeczne redukuje stres i pomaga w utrzymywaniu zdrowia mentalnego.

Markus Schafer proponuje trzymanie się nowych trendów i podejmowanie różnorodnych aktywności. Zaznajomienie się z nowymi technologiami to dobry sposób na utrzymanie perspektywy ludzi młodych. Komputer to wspaniała skarbnica możliwości.. E-mail oraz Skype pozwalają na trzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, a blogging i tweeting sprawią, że „będziesz na czasie". Korzystanie z nowinek technicznych pozwala na uważanie się za osobę młodszą, niż wskazuje na to metryka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:19:23, 09-03-2010 zinajda

    Cytat:
    Bietka
    Cały czas udaje mi się oszukiwać mój mózg, ale on jakoś dziwnie przestaje mi wierzyć w sklepie odzieżowym, szczególnie w przymierzalni. Ciekawe czemu?
    Bietko, trzy razy wymieniałam ubranko ze sklepu internetowego bo nie mogłam " wstrzelić się" w rozmiarówkę w która stronę? no wiadomo w którą
  • 20:30:31, 09-03-2010 jakempa

    Właśnie też tak podchodzę do wszystkiego, wciąż szukam nowych wyzwań, nowych zainteresowań, cieszą mnie nowe znajomości, kiedy okazuje się, że nadajemy na podobnych falach, po co myśleć o upływającym czasie, kiedy świat jest taki piękny,a zmiana rysów twarzy,,,muszę się podobać sobie taką jaka jestem, nie zauważać zmarszczek innych jak tylko tych wynikających z mimiki uśmiechu.
  • 20:37:51, 09-03-2010 Paula

    Są dwa wyjścia albo podejdziesz do tego z humorem i twoja podświadomość to zaakceptuje, albo od jutra zastosujesz dietę odchudzającą i pozbędziesz się balastu.
    Po co psuć humor lepiej szukać rozwiązać do pojawiających się problemów i zmierzyć się z wyzwaniem.
  • 20:39:30, 09-03-2010 senioritka

    U Ciebie Jakempo, jak widać na awatarku, mimika jest niezwykle radosna. Tak też trzymaj dalej ku naszemu pokrzepieniu!
  • 20:39:34, 09-03-2010 bronczyk

    Jakempa jak nie można czegoś zmienić to trzeba polubić. A świat mi pięknieje. Im starsza jestem tym więcej dostrzegam w nim czarujących szczegółów.
  • 20:56:29, 09-03-2010 Paula

    bronczyk fajne twoje zdanie: "jak nie można czegoś zmienić trzeba polubić" i oto chodzi aby się nie szarpać i psuć sobie humor. Czasami lepiej założyć "różowe okulary" będzie łatwiej żyć.
  • 21:04:10, 09-03-2010 bronczyk

    Paulo popieram w stu procentach to wkładanie "różowych okularów". Może pamiętasz Pollyannę. Ona grała w zadowolenie. Czasem dobrze jest zagrać w taką grę. Nawet wtedy gdy świat się wali, gdy kłopot goni kłopot. Zawsze znaleźć coś co cieszy.
  • 21:27:16, 09-03-2010 Paula

    Bronczyk dzięki za przypomnienie o pięknej książce "Pollyanna" autor:Eleanor Porter.
    Niech mi będzie wolno wpisać opis jej:

    Opis: Czy w obliczu niepowodzeń, przykrości i zmartwień można zachować uśmiech i pogodę ducha? To z pewnością niełatwe, ale jeśli spróbujemy spojrzeć oczami Pollyanny, okazuje się całkiem możliwe, a życie nabiera wtedy blasku, każdy dzień przynosi zadowolenie i radość. Pollyanna po śmierci ojca przybywa do domu oschłej, surowej ciotki. Uśmiechem, wewnętrzną pogodą, niezwykłą umiejętnością dostrzegania we wszystkim jasnych stron Pollyanna zdobywa powszechną sympatię, a jej słynna "gra w zadowolenie" odmienia los wielu ludzi w miasteczku. Dzieje Pollyanny to historia dziewczynki, która dobrocią, promienną radością i optymizmem zmienia otaczający ją świat, jednocześnie jest to pewien sposób na życie, który okazuje się taki prosty: być dobrym i dostrzegać dobro w innych.

    ... zobacz więcej
  • 22:32:19, 09-03-2010 jakempa

    No właśnie, być dobrym i dostrzegać dobro w innych,,, pięknie powiedziane, tak własnie powinniśmy żyć, nie dostrzegać błędów i ujemnej strony bliźnich, -ja też tak zawsze chciałam, ale niektórzy są tacy, że to swoje wyrafinowanie toksyczności za wszelką cenę chcą przenieść na innych i zawirusować sobą nawet najwspanialszych ludzi. Ja staram się unikać takich egzemplarzy za wszelką cenę, ale nie wszystkim to się udaje, często niektórzy ludzie zostają zniszczeni i doprowadzają się do depresji przez takie złe ''okazy'',więc ja osobiście staram się trzymać zawsze z takimi co mają serce na dłoni i anioła w sercu.Gdzie jest taka Pollyanna?
    ... zobacz więcej
  • 07:46:34, 10-03-2010 Paula

    Dodam, że Pollyanne- "gra w zadowolenie" wiele z nas oglądało jako film W.Disneya. Warto obejrzeć.

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy