Strona głównaZdrowiePost przerywany - dlaczego może wydłużyć życie

Post przerywany - dlaczego może wydłużyć życie

Powszechnie uważa się, że odżywianie, które obejmuje okresy postu, poprawia zdrowie. Eksperci chcieli jednak wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Stąd przeprowadzili eksperymenty na krótko żyjących rybach proporczykowcach.
Post przerywany - dlaczego może wydłużyć życie
Dzięki okresom postu proporczykowce mogą aktywować, także w starszym wieku, określoną formę kinazy AMP, ważnego czujnika energii komórkowej. Dzięki temu starsze ryby doświadczyły poprawy zdrowia i : do zapewnienia korzyści zdrowotnych potrzebny jest zarówno , jak i ponowne odpowiednie odżywianie się.

Pokazano już na wielu organizmach, że ograniczona dieta, czy to poprzez zmniejszenie kalorii, czy okresy postu, ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak ludziom trudno jest jeść mniej przez całe życie. Aby znaleźć najdogodniejszy moment na post, wprowadzono posty w różnym wieku zwierząt i odkryto, że te interwencje u starszych osobników nie przynoszą takich samych korzyści, jak u młodszych.

Niemieccy uczeni sprawdzili związane z wiekiem skutki postu u proporczykowców. To ryby szybko starzejące się - jako kilkumiesięczne są uważane za sędziwe. Młodsze i starsze proporczykowce przez kilka dni na przemian nie były karmione, albo podawano im pokarm dwa razy dziennie. Trzewna starych ryb stała się mniej wrażliwa na żerowanie. - Wiadomo, że tkanka tłuszczowa najsilniej reaguje na zmiany w przyjmowaniu pokarmu i odgrywa ważną rolę w metabolizmie. Dlatego przyjrzeliśmy się jej bliżej - mówi Roberto Ripa, współautor testów.

Naprzemienność postu i jedzenia kluczowa

Brak możliwości reakcji na fazę karmienia powoduje, że tkanka tłuszczowa starych ryb znajduje się w permanentnym stanie postu: metabolizm energetyczny zostaje wyłączony, produkcja białka jest zmniejszona, a tkanka nie jest odnawiana. - Zakładaliśmy, że stare ryby nie będą mogły przejść na post po karmieniu. Co zaskakujące, było odwrotnie, starsze osobniki pozostawały w sposobie funkcjonowania jak podczas stałego postu, nawet w okresie jedzenia - mówi Adam Antebi, z Instytutu Maxa Plancka.

Tkanka tłuszczowa w stanie stałego postu

Kiedy dokładniej oceniono, jak tkanka tłuszczowa starych ryb różni się od tkanki młodych, odkryto rolę specyficznego białka zwane kinazą AMP. Kinaza ta jest komórkowym czujnikiem energii i składa się z różnych podjednostek, a aktywność części z nich słabnie wraz z wiekiem. Jej zwiększenie poprzez modyfikację genetyczną, przeciwdziałano stanowi przypominającemu post, a stare ryby były zdrowsze, a nawet żyły dłużej.

Starzenie się człowieka

Co ciekawe, stwierdzono również związek między tą podjednostką AMP i starzeniem się człowieka. Istotnie niższe poziomy poszczególnych form AMP stwierdzono w próbkach pobranych od pacjentów w podeszłym wieku. Co więcej, ustalono, że wykazać: im mniej narażona na choroby była dana osoba w starszym wieku, tym wyższy był poziom danej podjednostki AMP.

- Oczywiście nie wiemy jeszcze, czy u ludzi okreśona podjednostka AMP rzeczywiście jest odpowiedzialna za zdrowsze starzenie się. W następnym kroku, zbadamy, czy możemy na nią wpłynąć, by uzyskać pozytywny wpływ na starzenie się - wyjaśnia Adam Antebi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy