Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Zoleprin kapsułki dojelitowe, twarde 40 mg

Znajdź informacje na temat leku

Zoleprin kapsułki dojelitowe, twarde 40 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Choroba wrzodowa dwunastnicy › Choroba wrzodowa żołądka › Helicobacter pylori › Refluks żołądkowo-przełykowy › Refluksowe zapalenie przełyku › Zespół Zollingera-Ellisona

0.0
Zoleprin kapsułki dojelitowe, twarde 40 mg
Postać leku: kapsułki dojelitowe, twarde    
Substancja czynna: Esomeprazolum    
Lek dostępny na receptę

Zoleprin to lek o szerokim zastosowaniu. Używa się go w przypadki dolegliwości przełyku spowodowanych obecnością kwasów żołądkowych w przełyku. Ma również zastosowanie w zwalczaniu bakteri odpowiedzialnych za zapalenie żołądka typu B oraz wrzody. Lek w postaci kapsułek dojelitowych, zawiera substancję czynną espomeprazol. Stosowany jest w leczeniu zniszczeń przełyku związanego z wyrzutem soków żołądkowych, leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona, oraz eliminowaniu bakterii Helicobacter pylori.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie należy stosować leku Zoleprin
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ezomeprazol, lub którykolwiek z pozostałych składników leku Zoleprin.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.
- Jeśli jednocześnie przyjmowany jest nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażeń HIV).
Nie należy stosować leku Zoleprin, jeśli którak...

Kiedy nie należy stosować leku Zoleprin
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ezomeprazol, lub którykolwiek z pozostałych składników leku Zoleprin.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.
- Jeśli jednocześnie przyjmowany jest nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażeń HIV).
Nie należy stosować leku Zoleprin, jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą zanim zastosuje się lek Zoleprin.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

W razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy odstawić lek Zoleprin i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- Świszczący oddech, obrzęk ust, języka i gardła lub ciała, wysypka, omdlenia lub trudności w połykaniu (ciężka reakcja alergiczna).
- Zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub złuszczaniem się skóry. Mogą również pojawić się pęcherze i krwawienie z warg, oc...

W razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy odstawić lek Zoleprin i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- Świszczący oddech, obrzęk ust, języka i gardła lub ciała, wysypka, omdlenia lub trudności w połykaniu (ciężka reakcja alergiczna).
- Zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub złuszczaniem się skóry. Mogą również pojawić się pęcherze i krwawienie z warg, oczu, jamy ustnej, nosa i narządów rodnych. Mogą to być objawy zespołu Stevensa-Johnsona lub martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka.
- Żółta skóra, ciemne zabarwienie moczu oraz zmęczenie, które mogą być objawami chorób wątroby.
Powyższe działania niepożądane występują rzadko, mogą dotyczyć mniej niż 1 pacjenta na 1 000.
Inne działania niepożądane obejmują:
Często (może dotyczyć mniej niż 1 pacjenta na 10)
- Ból głowy.
- Wpływ na żołądek lub jelita: biegunka, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia (z oddawaniem wiatrów).
- Nudności lub wymioty.
Niezbyt często (może dotyczyć mniej niż 1 pacjenta na 100)
- Obrzęk stóp i kostek.
- Zaburzenia snu (bezsenność).
- Zawroty głowy, uczucie kłucia i pieczenia, senność.
- Zawroty głowy pochodzenia błędnikowego (uczucie wirowania).
- Suchość w jamie ustnej.
- Zmiany w wynikach badań krwi obrazujących czynność wątroby.
- Wysypka skórna, guzkowata wysypka (pokrzywka), swędzenie skóry.
- Stosując inhibitory pompy protonowej, jak lek Zoleprin szczególnie przez okres dłuższy niż jeden rok, może nieznacznie zwiększać ryzyko złamań w obrębie bioder, nadgarstków lub kręgosłupa. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma osteoporozę lub jeśli przyjmuje kortykosteroidy (co może zwiększać ryzyko osteoporozy).
Rzadko (może dotyczyć mniej niż 1 pacjenta na 1 000)
- Zaburzenia dotyczące krwi, takie jak zmniejszenie liczby białych krwinek lub płytek krwi.
Może to powodować osłabienie, łatwe tworzenie się siniaków oraz sprzyja zakażeniom.
- Małe stężenie sodu we krwi. Może to powodować osłabienie, wymioty oraz skurcze.
- Uczucie pobudzenia, dezorientacji lub przygnębienia.
- Zaburzenia smaku.
- Zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźnie widzenie.
- Nagła zadyszka lub duszność (skurcz oskrzeli).
- Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
- Zakażenie grzybicze zwane pleśniawką, które może zajmować jelita.
- Choroby wątroby, łącznie z żółtaczką, która powoduje żółte zabarwienie skóry, ciemne zabarwienie moczu i zmęczenie.
- Utrata włosów (łysienie).
- Wysypka skórna po ekspozycji na światło słoneczne.
- Bóle stawów lub mięśni.
- Złe samopoczucie i brak energii. - Nasilone pocenie się.
Bardzo rzadko (może dotyczyć mniej niż 1 pacjenta na 10 000)
- Zaburzenia liczby krwinek, w tym niedobór białych krwinek (agranulocytoza).
- Agresja.
- Widzenie, słyszenie lub wyczuwanie rzeczy, których nie ma (omamy).
- Ciężkie choroby wątroby prowadzące do niewydolności wątroby i zapalenia mózgu.
- Nagłe pojawienie się ciężkiej wysypki lub pęcherzy lub złuszczanie się skóry. Objawom tym może towarzyszyć wysoka gorączka i bóle stawów (rumień wielopostaciowy, zespół StevensaJohnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka).
- Osłabienie mięśni.
- Ciężkie choroby nerek.
- Powiększenie piersi u mężczyzn.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- Jeśli pacjent stosuje lek Zoleprin od ponad trzech miesięcy jest możliwe, że poziom magnezu we krwi może spaść. Niski poziom magnezu może dawać objawy takie jak:zmęczenie, skurcze mimowolnye mięśni, dezorientacja, drgawki, zawroty głowy, przyspieszona czynność serca. Jeśli wystąpi jakikolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie powiadomić lekarza. Niski poziom magnezu może również prowadzić do obniżenia poziomu potasu lub wapnia we krwi. Lekarz może zalecić regularne wykonywanie badania krwi, aby kontrolować poziom magnezu.
W bardzo rzadkich przypadkach, lek Zoleprin może niekorzystnie wpływać na białe krwinki, prowadząc do niedoboru odporności. W razie wystąpienia zakażeń, z takimi objawami jak gorączka z bardzo złym samopoczuciem, lub gorączka z oznakami zakażenia miejscowego, takimi jak ból szyi, gardła lub jamy ustnej lub też trudności w oddawaniu moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań krwi wykluczających agranulocytozę (niedobór białych krwinek). Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu leku.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość