Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Epirubicin Accord roztwór do 2 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Epirubicin Accord roztwór do 2 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Rak piersi › Rak żołądka

0.0
Epirubicin Accord roztwĂłr do 2 mg/ml
Postać leku: roztwór do    
Substancja czynna: Epirubicini hydrochloridum    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Lek Epirubicin Accord ma postać roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Jest to lek onkologiczny, przeciwnowotworowy, stosowany w chemioterapii. Lek ten działa na komórki w fazie aktywnego wzrostu, hamując lub całkowicie zatrzymując ich wzrost i zwiększając możliwość obumarcia tych komórek. Lek ten stosuje się zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Epirubicin Accord
-Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na chlorowodorek epirubicyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku Epirubicin Accord
-jeśli u pacjenta występuje mała liczba komórek krwi, lek Epirubicin Accord może ją dodatkowo obniżać
-jeśli u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości ciężka niewydolność serca lub pacjent leczy się obecnie z ...

Kiedy nie stosować leku Epirubicin Accord
-Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na chlorowodorek epirubicyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku Epirubicin Accord
-jeśli u pacjenta występuje mała liczba komórek krwi, lek Epirubicin Accord może ją dodatkowo obniżać
-jeśli u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości ciężka niewydolność serca lub pacjent leczy się obecnie z tego powodu
-jeśli pacjent był w przeszłości leczony produktem Epirubicin Accord lub podobnymi lekami stosowanymi w chemioterapii, może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych -jeśli u pacjenta występują ostre ciężkie zakażenia
-u pacjentów z ciężkim zapaleniem jamy ustnej, gardła, przełyku i przewodu żołądkowo-jelitowego -w okresie karmienia piersią
-w razie występowania ciężkich zaburzeń czynności wątroby
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę szpitalnego, jeśli któreś z powyższych dotyczy pacjenta. W żadnym z powyższych przypadków nie należy podawać leku Epirubicin Accord.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jeśli wystąpi którykolwiek z podanych poniżej działań niepożądanych w trakcie podawania epirubicyny w infuzji dożylnej, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza, ponieważ są to bardzo ciężkie działania niepożądane. Pacjent wymaga natychmiastowej opieki medycznej.
- zaczerwienienie, ból lub opuchnięcie w miejscu podania; uszkodzenie tkanek może wystąpić po przypadkowym podaniu leku poza żyłę
- o...

Jeśli wystąpi którykolwiek z podanych poniżej działań niepożądanych w trakcie podawania epirubicyny w infuzji dożylnej, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza, ponieważ są to bardzo ciężkie działania niepożądane. Pacjent wymaga natychmiastowej opieki medycznej.
- zaczerwienienie, ból lub opuchnięcie w miejscu podania; uszkodzenie tkanek może wystąpić po przypadkowym podaniu leku poza żyłę
- objawy schorzeń serca, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, opuchnięcie kostek (działania te mogą wystąpić kilka tygodni po zakończeniu leczenia epirubicyną)
- ciężkie reakcje alergiczne, objawy obejmują zasłabnięcie, wysypkę skóry, opuchnięcie twarzy i trudności z oddychaniem lub sapanie W niektórych przypadkach może dojść do upadku.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek z poniższych objawów, należy poinformować lekarza tak szybko jak to możliwe:
Bardzo często (mogą wystąpić co najmniej u 1 na 10 osób):
- Spadek liczby białych krwinek (odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji), co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji i gorączki.
- Spadek liczby czerwonych krwinek (anemia) powodujące uczucie zmęczenia i letargu.
- Utrata włosów - może być bardzo nasilona. Zahamowanie wzrostu brody u mężczyzn. Objawy te ustępują po zakończeniu leczenia.
- Czerwone zabarwienie moczu (co jest normalne i wiąże się z kolorem leku). Należy poinformować lekarza, jeśli objaw ten nie ustępuje w ciągu kilku dni, lub jeśli pacjent stwierdzi, że w moczu znajduje się krew.
Często (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 100 pacjentów, ale u mniej niż u 1 na 10 pacjentów):
- infekcje,
- reakcje alergiczne,
- nudności lub wymioty,
- biegunka (która może prowadzić do odwodnienia),
- uczucie pragnienia (odwodnienie),
- utrata apetytu,
- ból brzucha,
- zgaga,
- zapalenie przełyku,
- wysoka zawartość pigmentu w jamie ustnej,
- opuchlizna i ból w jamie ustnej,
- owrzodzenia, w tym warg i (lub) języka i (lub) podjęzykowe mogące pojawić się w okresie 3-10 dni po zakończeniu leczenia,
- uderzenia gorąca,
- zmiany w liczbie krwinek, powodujące krwawienia, - gorączka,
- ból, zaczerwienienie, uczucie kłucia i pieczenia w miejscu podania
- podrażnienie pęcherza moczowego lub uszkodzenie ściany pęcherza moczowego (tzw. martwica)
Niezbyt często (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów, ale u mniej niż u 1 na 100 pacjentów):
- zaburzenie poziomu płytek krwi (komórki biorące udział w procesie krzepnięcia krwi) co może powodować zwiększoną skłonność do powstawania siniaków i występowania krwawień. W przypadku wystąpienia tych objawów należy zgłosić się do lekarza.
- obrzęk, zaczerwienienie, ból nóg, co może być związane z występowaniem skrzepów krwi
- zapalenie żył w tym powstawanie zakrzepów (zakrzepowe zapalenie żył).
Rzadko (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów, ale u mniej niż u 1 na 1000 pacjentów):
- u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki przeciwnowotworowe odnotowano przypadki rzadkiej postaci leukemii (nowotwór białych krwinek) po zakończeniu leczenia
- zmęczenie, osłabienie i uczucie zimna
- trudności w oddychaniu, skrócony oddech, obrzęk brzucha, nóg lub kostek, płyn w płucach (objaw zastoinowej niewydolności serca)
- nieprawidłowości w zapisie EKG, nieregularne bicie serca, choroby mięśnia sercowego
- pokrzywka
- gorączka i (lub) dreszcze,
- zawroty głowy,
- brak miesiączki,
- brak nasienia,
- wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi, co może być przyczyną choroby zwanej dną moczanową (podagrą),
- zmiany w czynności serca i wątroby,
- bardzo wysoka gorączka
- ogólne uczucie dyskomfortu lub niepokój.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- zakażenie krwi
- zapalenie płuc
- krwawienia wewnętrzne
- stany zapalne oka (zapalenie spojówek i rogówki)
- wstrząs
- przebarwienia skóry i paznokci
- wrażliwość na światło
- tworzenie się skrzepów krwi, w tym w płucach, co powoduje ból w klatce piersiowej i duszności.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość