Strona głównaChorobyBakteria z jamy ustnej odpowiedzialna za rozwój nowotworu jelit

Bakteria z jamy ustnej odpowiedzialna za rozwój nowotworu jelit

Specyficzny podtyp drobnoustroju powszechnie występującego w jamie ustnej może przedostawać się do jelit i rozwijać się w guzach raka jelita grubego. Bakteria ta jest przyczyną rozrastania się raka i gorszych wyników leczenia.
Bakteria z jamy ustnej odpowiedzialna za rozwój nowotworu jelit [fot.  fernando zhiminaicela from Pixabay]
Badając guzy raka jelita grubego pobrane od 200 pacjentów, zmierzono poziom Fusobacterium nucleatum - bakterii, o której wiadomo, że ma wpływ na nowotwory. W około 50 proc. przypadków stwierdzono, że w tkance nowotworowej, w porównaniu z tkanką zdrową, nastąpił wzrost poziomu określonego podtypu bakterii.

Odkryto też większą liczbę tego drobnoustroju w próbkach kału pacjentów z w porównaniu z ludźmi zdrowymi.

- Konsekwentnie obserwujemy, że pacjenci z nowotworami jelita grubego zawierającymi Fusobacterium nucleatum mają słabą przeżywalność i gorsze rokowanie w porównaniu z pacjentami bez tego drobnoustroju - wyjaśnia dr Susan Bullman, współautorka badania. - Teraz odkrywamy, że za wzrost nowotworu odpowiedzialny jest określony podtyp tej bakterii. Sugeruje to, że terapie i badania przesiewowe ukierunkowane na tę podgrupę pomogłyby osobom o wyższym ryzyku wystąpienia bardziej agresywnego raka jelita grubego - dodaje.

Jak ustalono, jeden z podtypów bakterii może przemieszczać się z jamy ustnej przez żołądek, wytrzymywać działanie kwasu żołądkowego, a następnie rosnąć w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.

Następnie, porównując tkankę nowotworową ze zdrową tkanką pacjentów chorych na raka jelita grubego, naukowcy odkryli, że jedynie podtyp Fna C2 jest znacząco wyróżnia się w tkance nowotworu jelita grubego i jest odpowiedzialny za wzrost tego raka.
Dalsze analizy, w tym ponad 200 nowotworów jelita grubego, ujawniły obecność tej linii Fna C2 w około 50 proc. przypadków.

Autorzy uważają, że uzyskane wyniki dają możliwości opracowania mikrobiologicznych terapii komórkowych, które wykorzystują zmodyfikowane wersje szczepów bakteryjnych w celu leczenia bezpośrednio .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy