Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Asentra tabletki powlekane 100 mg

Znajdź informacje na temat leku

Asentra tabletki powlekane 100 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja › Fobia społeczna › Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) › Zespół lęku napadowego › Zespół stresu pourazowego (PTSD)

0.0
Asentra tabletki powlekane 100 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Sertralinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną sertralinę, stosowaną w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), zespołu lęku napadowego, zespołu stresu pourazowego oraz fobii społecznej.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

- Nadwrażliwość na sertralinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO i pimozidem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Stosowanie produktu leczniczego Asentra u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Produkt leczniczy Asentra nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia z wyjątkiem pacjentów ...

- Nadwrażliwość na sertralinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO i pimozidem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Stosowanie produktu leczniczego Asentra u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Produkt leczniczy Asentra nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. W czasie badań klinicznych obserwowano zachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (szczególnie agresję, zachowania buntownicze i przejawy gniewu) częściej u dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi niż u grupy, której podawano placebo. Jeśli, w oparciu o istniejącą potrzebę kliniczną podjęta jednak zostanie decyzja o leczeniu, pacjent powinien być uważnie obserwowany pod kątem wystąpienia objawów samobójczych. Ponadto, brak długoterminowych danych o bezpieczeństwie stosowania u dzieci i młodzieży, dotyczących wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego i rozwoju zachowania.

Samobójstwo, myśli samobójcze lub kliniczne nasilenie choroby
Depresja związana jest ze zwiększonym ryzykiem występowania myśli samobójczych, samookaleczenia się i samobójstw. Ryzyko to utrzymuje się do czasu wystąpienia znaczącej/wyraźnej remisji. W pierwszych tygodniach leczenia lub dłużej może nie być, dlatego dopóki nie wystąpi, pacjent powinien być ściśle monitorowany. Z doświadczenia klinicznego wynika, że ryzyko samobójstw może być zwiększone we wczesnym okresie leczenia.

Inne choroby psychiczne, z powodu których zalecono sertralinę, mogą mieć również związek ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń samobójczych. Dodatkowo zaburzenia te mogą współistnieć z dużą depresją. W przypadku obu rodzajów chorób należy zastosować te same środki ostrożności.
Pacjenci ze zdarzeniami samobójczymi w wywiadzie, wykazujący skłonności do wyobrażeń samobójczych przed rozpoczęciem leczenia zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka myśli lub prób samobójczych i powinni być ściśle monitorowani w trakcie leczenia. Zwiększone ryzyko dotyczy także młodych dorosłych.
Metaanaliza kontrolowanych placebo badań klinicznych nad lekami przeciwdepresyjnymi, stosowanymi u dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, wykazała zwiększone (w porównaniu z placebo) ryzyko zachowań samobójczych u pacjentów w wieku poniżej 25 lat, stosujących leki przeciwdepresyjne.
W trakcie leczenia, zwłaszcza na początku terapii i w przypadku zmiany dawki, należy ściśle obserwować pacjentów, szczególnie z grupy podwyższonego ryzyka. Pacjentów (oraz ich opiekunów) należy uprzedzić o konieczności zwrócenia uwagi na każdy objaw klinicznego nasilenia choroby, wystąpienie zachowań lub myśli samobójczych oraz nietypowych zmian w zachowaniu, a w razie ich wystąpienia, o konieczności niezwłocznego zwrócenia się do lekarza.

Akatyzja/niepokój ruchowy
Sosowanie sertraliny związane jest z rozwojem akatyzji, objawiającej się subiektywnie nieprzyjemnym lub uciążliwym niepokojem ruchowym i potrzebą ruchu, czemu często towarzyszy niemożność siedzenia lub stania. Objawy takie najczęściej występują podczas pierwszych kilku tygodni leczenia. U pacjentów, u których następuje rozwój takich objawów, zwiększenie dawki może być szkodliwe.

Sertralina jest prawie całkowicie metabolizowana w organizmie, dlatego wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem tylko w niewielkim stopniu. U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 20-50 ml/min) lub z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min) parametry farmakokinetyczne po podaniu pojedynczej dawki nie są znacznie zmienione w porównaniu z kontrolą. Nie badano farmakokinetyki sertraliny w stanie stacjonarnym u tych pacjentów, dlatego należy ostrożnie stosować lek.

Bezpieczeństwo stosowania sertraliny u dzieci, z wyjątkiem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, nie zostało dotychczas ocenione.

Ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego po podaniu sertraliny jest mniejsze niż po trójcyklicznych lekach przeciwdepresyjnych, mimo to nie zaleca się jej stosowania u pacjentów z padaczką, z wyjątkiem przypadków, w których jest to konieczne. Jeśli w czasie leczenia sertaliną wystąpią napady padaczkowe, należy leczenie przerwać.

Dopóki nie dojdzie do remisji, nie można całkowicie wykluczyć możliwości prób samobójczych u pacjentów z depresją, dlatego należy objąć ich troskliwą opieką.
Jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości (wysypki, pokrzywka) o nieznanej etiologii, należy przerwać leczenie preparatem Asentra.

Leczenie sertraliną można rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od zakończenia leczenia inhibitorami MAO; także leczenie inhibitorami MAO można rozpocząć dopiero w dwa tygodnie po zakończeniu leczenia sertraliną. Jednoczesne stosowanie sertraliny z inhibitorami MAO może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (mioklonie i inne ruchy mimowolne, wzmożenie odruchów, sztywność, niedociśnienie ortostatyczne, splątanie, stany pobudzenia).

Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, również podczas leczenia sertraliną może dojść u pacjentów z zaburzeniami dwubiegunowymi do nagłego wystąpienia zespołu maniakalnego lub hipomaniakalnego.

Objawy odstawienne obserwowane podczas przerwania stosowania sertraliny
W przypadku przerwania leczenia powszechne są objawy odstawienne, zwłaszcza kiedy przerwanie jest nagłe

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych (mogących wystąpić w czasie terapii sertraliną) wymienionych poniżej określono następująco:
bardzo często ( 1/10), często (od 1/100 do <1/10), niezbyt często (od 1/1000 do <1/100). rzadko: >1/10,000 do <1/1,1000;
bardzo rzadko: <1/10,00, nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

W każdej grupie przedstawiono dzi...

Częstość występowania działań niepożądanych (mogących wystąpić w czasie terapii sertraliną) wymienionych poniżej określono następująco:
bardzo często ( 1/10), często (od 1/100 do <1/10), niezbyt często (od 1/1000 do <1/100). rzadko: >1/10,000 do <1/1,1000;
bardzo rzadko: <1/10,00, nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

W każdej grupie przedstawiono działania niepożądane z malejąca częstością występowania.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego
- Rzadko: trombocytopenia, zaburzenia czynności płytek, leukopenia, sporadyczne krwotoki, plamica

Zaburzenia endokrynologiczne
- Rzadko: hiperprolaktemia, mlekotok, ginekomastia, niedoczynność tarczycy

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
- Często: brak łaknienia
- Rzadko: odwracalna hiponatremia; występuje głownie u pacjentów w wieku podeszłym, pacjentów leczonych lekami moczopędnymi i u pacjentów ze zmniejszoną objętością płynów ustrojowych; możliwy jest związek z zaburzeniami wydzielania wazopresyny.

Zaburzenia psychiczne
- Często: bezsenność
- Rzadko: objawy depresji, halucynacje, reakcje agresywne, niepokój, mania/hipomania, zaburzenia lękowe, psychozy
- nieznana: zgłaszano przypadki myśli i zachowań samobójczych podczas leczenia sertraliną, a także w krótkim czasie po odstawieniu leku

Zaburzenia układu nerwowego
- Często: drżenie, niepokój, bóle głowy, zawroty głowy, senność.
- Rzadko: drgawki, zaburzenia ruchu (takie jak objawy pozapiramidowe, niepokój ruchowy/akatyzja

Zaburzenia naczyniowe i zaburzenia serca
- Rzadko: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, nadciśnienie, niedociśnienie, obrzęk, omdlenia i tachykardia.

Zaburzenia żołądka i jelit
- Często: mdłości, biegunka/wolne stolce, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, osłabione łaknienie.
- Rzadko: bóle brzucha, wymioty, zapalenie trzustki.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
- Rzadko: zapalenie wątroby, żółtaczka i niewydolność wątroby, wzrost poziomu enzymów wątrobowych

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
- Rzadko: reakcje nadwrażliwości (zaburzenia oddychania, lub duszność, obrzęk powiek, twarzy lub warg, pokrzywka, świąd skóry całego ciała), wysypka skórna (włącznie z rzadkimi przypadkami rumienia wielopostaciowego).

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
- Często: zaburzenia czynności seksualnych u mężczyzn (zaburzenia erekcji, opóźniony wytrysk nasienia), zaburzenia cyklu miesiączkowego.
- Rzadko: priapizm

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
- Często: nadmierna potliwość, nadmierna utrata wagi

Objawy odstawienne obserwowane po przerwaniu leczenia z SSRI
Przerwanie przyjmowania sertraliny (zwłaszcza nagłe) bezpośrednio wpływa na wystąpienie objawów odstawiennych. Najczęściej obserwowanymi objawami są zawroty głowy, zaburzenia czucia (włączając parestezje), zaburzenia snu (włączając bezsenność i głęboki sen), pobudzenie lub lęk, mdłości i(lub) wymioty, drżenie i ból głowy. Na ogół objawy te są łagodne i umiarkowane i same ustępują, choć u niektórych pacjentów mogą mieć ciężki charakter i (lub) trwać dłużej. Dlatego też zaleca, aby stopniowo przerywać leczenie sertraliną.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość