Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Aflobax roztwór do infuzji 5 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Aflobax roztwór do infuzji 5 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Odmiedniczkowe zapalenie nerek › Zakażenia skóry i tkanek miękkich › Zakażenia układu moczowego › Zapalenie gruczołu krokowego › Zapalenie płuc

0.0
Aflobax roztwĂłr do infuzji 5 mg/ml
Postać leku: roztwór do infuzji    
Substancja czynna: Levofloxacinum    
Lek dostępny na receptę

Lek Aflobax jest antybiotykiem niszczącym bakterie. Lek służy do leczenia zakażeń bakteryjnych. Ponieważ podczas stosowania tego leku mogą wystąpić zawroty głowy, wymioty lub zaburzenia widzenia, nie należy w trakcie leczenia prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Lek Aflobax leczy pozaszpitalne zapalenie płuc, trudne do leczenia zakażenia układu moczowego, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek (zakażenie nerek), przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na lewofloksacynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji.
- Jeśli pacjent choruje na padaczkę.
- Jeśli pacjent choruje lub chorował w przeszłości na jakiekolwiek choroby ścięgien (np. zapalenie ścięgna), związane z podawaniem leków nale...

Kiedy nie stosować leku Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na lewofloksacynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji.
- Jeśli pacjent choruje na padaczkę.
- Jeśli pacjent choruje lub chorował w przeszłości na jakiekolwiek choroby ścięgien (np. zapalenie ścięgna), związane z podawaniem leków należących do grupy fluorochinolonów. Podczas przyjmowania leku Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji, może istnieć ryzyko podobnych zaburzeń, w tym ryzyko zerwania ścięgna.
- Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub karmi piersią, ponieważ Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji, może mieć wpływ na dziecko.
- Aflobax, 5 mg/ml, roztwór do infuzji, jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych i nie należy go stosować u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu (oraz w żadnym wypadku u młodzieży w wieku poniżej 18 lat).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Poniżej przedstawiono działania niepożądane mogące wystąpić podczas stosowania leku Aflobax.
Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne. Zdarza się to po przyjęciu pierwszej dawki leku, a nawet po przerwaniu leczenia. W razie wystąpienia któregokolwiek z następujących działań niepożądanych podczas stosowania leku, należy niezwłocznie przerwać jego przyjmowanie i skontaktować się z leka...

Poniżej przedstawiono działania niepożądane mogące wystąpić podczas stosowania leku Aflobax.
Bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne. Zdarza się to po przyjęciu pierwszej dawki leku, a nawet po przerwaniu leczenia. W razie wystąpienia któregokolwiek z następujących działań niepożądanych podczas stosowania leku, należy niezwłocznie przerwać jego przyjmowanie i skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższej szpitalnej izby przyjęć.

Objawy reakcji
alergicznej obejmują:
- szybkie bicie serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, trudności w oddychaniu, wstrząs,
- obrzęk twarzy, języka i gardła, reakcje skórne, takie jak obrzęk i zaczerwienienie, zaburzenia krwi, owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, oczu, jelita oraz narządów płciowych.

U niektórych osób mogą rozwinąć się poważne zaburzenia wątroby. Objawy zaburzeń wątroby obejmują zażółcenie skóry, ciemne zabarwienie moczu, tkliwość brzucha oraz utratę apetytu.


Do innych działań niepożądanych należą:

Częste działania niepożądane (występujące rzadziej niż u 1 na 10 osób)
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są nudności (mdłości) oraz biegunka. Jeśli wystąpi ciężka biegunka, która nie ustąpi szybko lub jeśli pojawi się w kale krew, należy przerwać przyjmowanie tabletek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niezbyt częste działania niepożądane (występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób)
- zawroty głowy, uczucie wirowania, uczucie zmęczenia lub senności, ból głowy, trudności ze snem, utrata łaknienia, uczucie zdenerwowania,
- wymioty, ból brzucha, wzdęcia, niestrawność, zaparcia,
- osłabienie,
- świąd skóry lub wysypka skórna oraz wystąpienie zakażeń grzybiczych,
- zmniejszenie liczby krwinek (leukopenia) i zmiany w wątrobie prowadzące do bladości lub zażółcenia skóry.

Rzadkie działania niepożądane (występujące rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
- bardzo szybkie bicie serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi,
- zaburzenia krwi, ze zmniejszeniem liczby różnych rodzajów komórek we krwi (trombocytopenia, neutropenia) prowadzącym do nadmiernego siniaczenia lub krwawienia ze skóry,
- mrowienie dłoni i stóp,
- drżenie, lęk, depresja, urojenia, zmiany nastroju, uczucie rozdrażnienia lub splątania,
- drgawki,
- trudności w oddychaniu,
- biegunka z domieszką krwi,
- ból mięśni lub stawów, dyskomfort lub obrzęk ścięgien (stan zapalny),
- ciężkie wysypki skórne.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
- brak białych krwinek, wywołujący gorączkę, dreszcze i owrzodzenia jamy ustnej i gardła,
- zaburzenia lub utrata słuchu, zaburzenia lub utrata smaku i węchu,
- zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie kończyn górnych i dolnych,
- omamy, myśli samobójcze,
- niewydolność nerek, choroby wątroby, takie jak zapalenie wątroby,
- zerwanie ścięgna (np. ścięgna Achillesa), osłabienie mięśni,
- obniżenie poziomu cukru we krwi, szczególnie u pacjentów z cukrzycą,
- nadwrażliwość na światło, nieostre lub podwójne widzenie lub zmienione postrzeganie barw,
- obrzęk ust, języka lub oczu,
- obrzęk płuc, wywołujący kaszel i trudności w oddychaniu,
- ciężkie reakcje alergiczne, obejmujące przyspieszenie częstości akcji serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, trudności w oddychaniu i wstrząs.

Lek Aflobax może także powodować: zmiany rytmu serca, niedokrwistość lub brak czerwonych krwinek, ciężkie zaburzenia skórne, zaniki mięśniowe, ból, w tym ból pleców, ból w klatce piersiowej, ból kończyn górnych i kończyn dolnych, dzwonienie lub brzęczenie w uszach, zaburzenia czynności ruchowych. Może również wyzwalać napady porfirii u pacjentów podatnych na to schorzenie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość