Strona głównaChorobyZapalenie jelita grubego - jakie jedzenie pomoże

Zapalenie jelita grubego - jakie jedzenie pomoże

Testy na myszach pokazują, że produkty bogate w tryptofan - takie jak indyk, wieprzowina, orzechy i nasiona - mogą zmniejszać ryzyko zaostrzenia zapalenia jelita grubego.
Zapalenie jelita grubego - jakie jedzenie pomoże [fot. Th G from Pixabay]
- Jakkolwiek istnieją pewne metody leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nie każdy na nie reaguje - mówi dr Sangwon Kim z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona. Choroba ta ma ogromny wpływ na jakość życia i może prowadzić do operacji usunięcia jelita grubego lub - dodaje.

Ponieważ wrzodziejące jest spowodowane stanem zapalnym wewnętrznej wyściółki okrężnicy i odbytnicy, szukano sposobów na osłabienie tego stanu we wspomnianej tkance. Skoncentrowano się na grupie komórek odpornościowych zwanych komórkami T-regulacyjnymi (T-reg), które mogą pomóc w przerwaniu cyklu zapalnego. Gdyby udało się wprowadzić do okrężnicy więcej komórek T-reg, być może udałoby się zmniejszyć stan zapalny.

Odkryto specyficzne receptory na komórkach T-reg - im więcej ich jest, tym „chętniej" przedostają się do okrężnicy. Jak się okazało, tryptofan może zwiększyć ich ilość dać taki efekt.

Aby sprawdzić, czy tryptofan może wpłynąć na zapalenie jelita grubego, uzupełniano dietę gryzoni tą substancją przez okres dwóch tygodni. Zaobserwowano podwojenie ilości tłumiących stan zapalny komórek T-reg w tkance okrężnicy w porównaniu z gryzoniami, których nie karmiono dodatkowym tryptofanem.

W przypadku gryzoni otrzymujących odnotowano też zmniejszenie objawów zapalenia jelita grubego. Co więcej, efekty wydawały się utrzymywać co najmniej przez tydzień po usunięciu tryptofanu z jedzenia.

- W ludzkim czasie może to przełożyć się na około miesiąc korzyści - wyjaśnia dr Kim. Jednakże tryptofan podany myszom podczas zaostrzeń zapalenia jelita grubego przyniósł niewielkie profity, co sugeruje, że taka zmiana diety może być skuteczna jedynie w zapobieganiu przyszłym nawrotom, a nie w ich leczeniu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy