Strona głównaZdrowieDlaczego warto schudnąć?

Dlaczego warto schudnąć?

65% Polaków uważa, że ludzie otyli wyglądają nieestetycznie oraz że otyłość utrudnia osiągnięcie sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
- Należy pamiętać, że otyłość jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim stanowi duży problem zdrowotny - mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". - Bagatelizowanie choroby (13% społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z faktu, że otyłość jest przewlekłą chorobą, odpowiedzialną za przedwczesną śmiertelność i inwalidztwo) może prowadzić do poważnych powikłań takich, jak np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub cukrzyca typu drugiego.
Opinie Polaków mogą wskazywać na lekceważenie zaburzeń metabolicznych i poważnych zdrowotnych skutków otyłości. Wyniki badań pokazują, że problem otyłości w Europie niepokojąco wzrasta. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości zwiększyła się trzykrotnie - w tej chwili problem ten dotyczy aż 60 % kobiet i ponad połowy populacji mężczyzn.

„Grzechy główne" prowadzące do nadwagi, a w dalszej kolejności do otyłości, to m.in. spożywanie nadmiernych ilości jedzenia, brak aktywności fizycznej, brak nawyku regularnej kontroli masy ciała i obwodu talii, nadmierne kultywowanie niezdrowych tradycji żywieniowych związanych z obchodzeniem świąt, imienin, urodzin, ślubów itp. oraz złe nawyki żywieniowe, m.in.: nieregularne jedzenie, podjadanie między posiłkami, jedzenie w pośpiechu, pomijanie śniadania, spożywanie głównego posiłku przed snem, mało zróżnicowana, wysokokaloryczna dieta, spożywanie dużych ilości soli. Otyłości sprzyjają również stresujące sytuacje, w których ludzie mają skłonność do „zajadania" problemów.

- Jednym z istotnych elementów wspomagających proces odchudzania jest kondycja psychiczna - podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". - Warto przeprowadzić kalkulację korzyści, jakie niesie ze sobą utrzymywanie właściwej masy ciała. Jest to nie tylko atrakcyjny wygląd oraz dobre samopoczucie, ale przede wszystkim właściwa kondycja całego organizmu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:35:55, 07-03-2009 Oleńka 13

    Uważam ten artykuł za bardzo rzeczowy.
    Zastały wyartykułowane najważniejsze problemy związane z otylością
    i sprawy na ktróre ludzie parający się z nadwagą powinni zwrócić uwagę.
  • 11:51:15, 07-03-2009 Malwina

    No cóz z tego ,że artykuł rzeczowy...stare prawdy, do których nikt z osób z nadwagą , otyłych nie chce sie stosować...nie wiem, czy sądzą,ze ich problem nie dotyczy, czy nie chca pozbyć sie nawyków(sympatycznych dla nich), czy uważaja ,że sa bardziej otyli od nich....nie wiem.Wiem, ze otyłość powoli zabija..włączając niejako powoli różne choroby powstające na jej bazie....
  • 12:02:41, 07-03-2009 Jadzia_G

    Wiecie co - wydaje mi się że - trudności ze zrzuceniem zbędnych kg przyspaża nam niestety przebywanie w necie (siedzenie) ale co zrobić jak tu tak miło że nie ma się ochoty odchodzić. A ruch to niestety podstawa odchudzania.
  • 15:40:44, 07-03-2009 jip

    Jak zacząłem zwracać uwagę na nadmiar wagi? Podejście do obcięcia paznokci nożnych, pierwsze bez powodzenia, trzeba było przerwać, pedi.. coś tam udało się przy drugim podejściu, podobne kłopoty z zawiązaniem butów, do tego chrapanieeeeee - tartak niczym, żona wywaliła mnie do drugiego pokoju, a gdzie obowiązki małżeńskie? Na nic tłumaczenia, nie dosyć, że gruby to jeszcze głośny i na dodatek bez lustra nie wszystko mogłem zobaczyć, czyli pełna lustrzyca. Postanowienie - zmniejszyć wagę. No i zaczęło się, ŻP czyli połowę żarcia, ruch iiii udało się w roku 25 kg mniej i.. teraz brak kłopotów z pedi coś tam, bez chrapania, żona poprosiła na powrót do sypialni, więcej można, nie trzeba lustra czyli same plusy dodatnie ... Więc z tego wniosek wypływa jeden, dziewczyny i chłopaki walczcie z lustrzycą a uśmiech powróci nie tylko przy jedzeniu.....
    ... zobacz więcej
  • 08:06:04, 08-03-2009 tadeusz50

    Tylko chudnąć z umiarem, tak by nie popaść w drugą skrajność, czyli wyglądu szkieletu. obleczonego skórą. Takiego gdzie do zobaczenia organów wewnętrznych wystarczy ustawienie pod słońce.
  • 08:10:34, 10-03-2009 maluna

    Myslę, że otyłość mam w genach i dlatego odchudzam się przez prawie całe dorosłe zycie, aby utrzymać jaką taką sylwetkę i samopoczucie. Czuję się bez porównania lepiej kiedy jestem szczuplejsza.
  • 10:14:20, 12-03-2009 Anna G

    Sprobujcie sie odchudzac zazywajac hormony, toz to jak walka z wiatrakami.
  • 10:19:57, 12-03-2009 Malwina

    Mozna Staruszko, mozna...nie traktowac odchudzania jako akcję "odchudzam się"tylko zrobic zasadę zycia z mniejszej ilosci jedzenia, małokalorycznej, no i systematycznego ruchu- nie wyczynowego , tylko systematycznego , ale codziennego..już samo wylkuczenie chleba i słodyczy załatwia powazna częsc problemu.
  • 12:28:28, 12-03-2009 jakempa

    Odchudzanie się w naszym wieku wg mnie powinno przebiegac ''z glową'', nie rezygnować z produktów potrzebnych organizmowi w prawidlowym funkcjonowaniu, bo często powoduje to zaburzenia, w dodatku jak sie bierze leki, często po takim odchudzeniu wyskakują inne choroby, a duzy spadek wagi na twarzy odrazu doda lat, Najlepiej malo jeść 5 razy dziennie i wszystkiego po trochę jak zalecają madrzy lekarze.
  • 12:30:48, 12-03-2009 Basia.

    Cytat:
    stara
    Sprobujcie sie odchudzac zazywajac hormony, toz to jak walka z wiatrakami.
    jestem leczona między innymi hormonami i trzymam swoją wagę przez całe dorosłe życie: 171 cm wzrost, 56-58 kg waga.

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy