Strona głównaZdrowieDlaczego warto schudnąć?

Dlaczego warto schudnąć?

65% Polaków uważa, że ludzie otyli wyglądają nieestetycznie oraz że otyłość utrudnia osiągnięcie sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
- Należy pamiętać, że otyłość jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim stanowi duży problem zdrowotny - mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". - Bagatelizowanie choroby (13% społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z faktu, że otyłość jest przewlekłą chorobą, odpowiedzialną za przedwczesną śmiertelność i inwalidztwo) może prowadzić do poważnych powikłań takich, jak np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub cukrzyca typu drugiego.
Opinie Polaków mogą wskazywać na lekceważenie zaburzeń metabolicznych i poważnych zdrowotnych skutków otyłości. Wyniki badań pokazują, że problem otyłości w Europie niepokojąco wzrasta. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości zwiększyła się trzykrotnie - w tej chwili problem ten dotyczy aż 60 % kobiet i ponad połowy populacji mężczyzn.

„Grzechy główne" prowadzące do nadwagi, a w dalszej kolejności do otyłości, to m.in. spożywanie nadmiernych ilości jedzenia, brak aktywności fizycznej, brak nawyku regularnej kontroli masy ciała i obwodu talii, nadmierne kultywowanie niezdrowych tradycji żywieniowych związanych z obchodzeniem świąt, imienin, urodzin, ślubów itp. oraz złe nawyki żywieniowe, m.in.: nieregularne jedzenie, podjadanie między posiłkami, jedzenie w pośpiechu, pomijanie śniadania, spożywanie głównego posiłku przed snem, mało zróżnicowana, wysokokaloryczna dieta, spożywanie dużych ilości soli. Otyłości sprzyjają również stresujące sytuacje, w których ludzie mają skłonność do „zajadania" problemów.

- Jednym z istotnych elementów wspomagających proces odchudzania jest kondycja psychiczna - podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". - Warto przeprowadzić kalkulację korzyści, jakie niesie ze sobą utrzymywanie właściwej masy ciała. Jest to nie tylko atrakcyjny wygląd oraz dobre samopoczucie, ale przede wszystkim właściwa kondycja całego organizmu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:09:47, 12-03-2009 jakempa

    O Basienko, to jesteś jak modelka.
  • 13:19:00, 12-03-2009 babciaela

    Basieńko -Ciebie Bóg obdarzył i urodą i figurą...to widać.Inteligencji też nie żałował...a my musimy walczyć.żeby jako-tako,pasować do reszty społeczeństwa.Pozdrawiam Cię serdecznie!
  • 13:21:15, 12-03-2009 Jadzia_G

    No Basiu - nie każdy ma taką figurke - Ty poprostu jesteś LASKA co tu dużo mówić.
  • 13:21:45, 12-03-2009 Nika

    W teorii jestem świetna, gorzej z praktyką.nieustannie wyznaczam sobie cel-schudnąć ..kg, czasem się udaje, czasem przegrywam sama z sobą za co bardzo się nie lubię.Dzisiaj jestem bardzo dzielna w tej materii..
  • 13:23:20, 12-03-2009 Basia.

    trzeba pobudzić swój metabolizm, pisałam kiedyś o tym jak odchudziłam mojego ukochanego w ciągu 2 miesięcy o 14 kg. Jadł 5 razy dziennie ale inaczej, musiałam wziąć sprawy w swoje ręce bo wykryto u niego cukrzycę.
  • 13:29:48, 12-03-2009 tadeusz50

    Z pewnością wielką rolę odgrywa sposób odżywiania, co i w jakich ilościach spożywamy. Jednak jestem zdania, że kolosalną rolę odgrywają cechy dziedziczne-geny.
  • 13:39:34, 12-03-2009 Kazimierz

    A czy ktoś tu stosuje, lub stosował,pas wibracyjny jako pomoc przy odchudzaniu ?
    Pytam, bo kupiłem żonie na imieniny takowy.
    Pas odchudzająco-masująco-wibracyjny, z mikro-komputerm i akumulatorem, który "wyszczupla od 5-7 centymetrów, w ciągu 2 tygodni: likwiduje nadwagę, daje pełne odpężenie i relaks, polepsza stan skóry, poprawia metabolizm,polepsza krążenie krwi,uwalnia od bólu i zesztwnienia, zmniejsza napięcie mięśniowe,stymuluje mięśnie,aktywnie wspomaga odchudzanie,usuwa mięsień piwny.
    Jak widać, cudo nad cudami. Przy okazji, testuję go i ja, aby za 2 tygodnie podzielić się z wami doświadczeniami.
    ... zobacz więcej
  • 13:41:22, 12-03-2009 Malwina

    Tadziu nie rozumiesz sprawy genetycznych uwarunkowań.To ,że masz w rodzinie osoby otyłe to nie znaczy ,że Ty masz być otyły.To jest sygnał dla Ciebie, ze będziesz miał tendencję do tycia i musisz tak ,a nie inaczej się odżywiac, ruszać ,aby zmniejszyć ryzyko utycia.Tak samo z chorobami- jesli w rozdzinie ktoś miał "słabe" żyły, to sygnał dla Ciebie ,że musisz wszystko zrobić , aby swoje żyły wzmacniac i oszczędzać poprzez tryb życia(praca nie stojąca , nie siedząca, duzo chodzić, pic zioła wzmacniające ścianki zył)itd itd..To ,ż ektoś w rodzinie miał to czy tamto, nie znaczy ,ż eTy to będziesz miał-czy będziesz miał zalezy od Ciebie i od tego co zrobisz z wiedzą o tej skłonnosci rodzinnej.
    ... zobacz więcej
  • 13:43:13, 12-03-2009 Basia.

    Cytat:
    tadeusz50
    Z pewnością wielką rolę odgrywa sposób odżywiania, co i w jakich ilościach spożywamy. Jednak jestem zdania, że kolosalną rolę odgrywają cechy dziedziczne-geny.
    masz rację, geny odgrywają dużą rolę. Moja mama liczyła sobie 148 cm wzrostu i była bardzo gruba /twierdziła,że po urodzeniu mnie straciła figurę/ jadła raz dziennie ...... bez przerwy. Przysięgłyśmy sobie z siostrą, że nigdy nie dopuścimy u siebie do takiej nadwagi i słowa dotrzymałyśmy. Moja mama zachorowała na cukrzycę, miała zawały, amputowaną nogę. Gdyby inaczej się odżywiała być może jej życie inaczej by wyglądało /mam na jej myśli zdrowie/. Mój brat kochał jedzenie tak jak moja mama, zachorował na cukrzycę, miał zawały, udar, wszczepiono mu rozrusznik serca, żył 56 lat.
    ... zobacz więcej
  • 13:58:22, 12-03-2009 Nika

    Mój dziadziuś zmarł w wieku 98 lat-kochał jedzonko i miał spory bruchol/ piwa nie pijał!/,jadał codziennie jajecznicę z 3 jaj na słoninie, nie lubił ryb i warzyw.Był jednak pracowity i wciąz coś w domu naprawiał,sporo się ruszał.

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy