Strona głównaZdrowieCzy umiesz przestać się martwić?

Czy umiesz przestać się martwić?

Lęk może sprawić, że czujesz się chory/a, wpływać na zaburzenia snu i zwiększyć ryzyko różnorodnych infekcji, a poza tym, nie pomaga w rozwiązywaniu jakichkolwiek trudnych sytuacji. Czy umiesz przestać się martwić?
Czy umiesz przestać się martwić? [© JPagetRFphotos - Fotolia.com] „Lęk na dużym stopniu ogólności można scharakteryzować jako zadawanie sobie pytania ", mówi doktor Gillian Butler, psycholog kliniczny z oksfordzkiego Warneford Hospital.

"Lęk dotyczy ryzyka czy zagrożenia, że w przyszłości zdarzy się coś złego i oceny czy będziemy mogli poradzić sobie z tym, czy też nie. Niepokój bywa też mało precyzyjny. To po prostu poczucie, że coś może pójść nie tak, i nie jest się pewnym, co zrobić, aby temu zapobiec," dodaje Butler.

"Niektórzy ludzie rodzą się ze skłonnością do szukania zmartwień i do pewnego stopnia będą się niepokoić zawsze. To może być genetyczne", mówi psychiatra profesor Brice Pitt.

Doktor Butler uważa także, że doświadczenia z początków życia mogą tu również stanowić istotny czynnik. "Ludzie, którzy dużo się martwią , nie umieją tolerować sytuacji niepewności", dodaje.

"Istnieją również dowody na to, że dorośli często odczuwający lęk, jako dzieci nierzadko znajdowali się w trudnych sytuacjach, z którymi nie umieli sobie poradzić, na przykład: obserwowali kłopoty rodzica z alkoholizmem, byli odpowiedzialni za młodsze rodzeństwo, opiekowali się chorymi rodzicami, pozostawali bez opieki, itp.", wskazuje dr Butler. "Nic w tym dziwnego, że nauczyli się martwić: myśleć z wyprzedzeniem, co może pójść nie tak, i o tym, jak mogą sobie z tym poradzić", mówi dr Butler.

Niektórzy eksperci przypisują osobom często odczuwającym lęk określone cechy, takie jak introwertyzm, ostrożność i nieśmiałość w nowych sytuacjach, skłonność do depresji.

Inni wskazują na działanie substancji chemicznych mózgu i całego układu nerwowego jako na „sprawców" opisywanego problemu. Stwierdzono, że pewne ilości tych substancji, które są wydzielane w odpowiedzi na stres, występują zwykle u ludzi, którzy odczuwają lęk i cierpią na depresję.

Problem symptomów

Niezależnie od przyczyn, osoby skłonne do odczuwania lęku będą niepokoić wszystkim: finansami, zdrowiem, związkami międzyludzkimi, pracą - także wtedy, gdy wszystko idzie gładko.

"W niektórych przypadkach ludzie błędnie interpretują objawy lęku jako symptomy choroby fizycznej. Uważają np, że przyspieszona akcja serca oznacza, że przechodzą zawał serca i kończą na szpitalnej izbie przyjęć", mówi profesor Pitt.

W każdym razie przedłużający się lęk może obniżyć odporność czyniąc daną osobę bardziej skłonną mniej groźne dolegliwości, jak przeziębienia, kaszel, etc.

Psychologiczne objawy lęku:

- bezsenność
- rozdrażnienie
- zmęczenie
- osłabienie koncentracji

Objawy fizyczne:


- suchość w ustach
- pocenie się
- napięcie mięśniowe
- omdlenia
- nudności
- wymioty
- biegunka
- ból brzucha
- niestrawność
- przyspieszona akcja serca

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:47:17, 15-02-2010 sarna2

    Szukałam odpowiedzi na pytanie z tytułu i .... nie znalazłam. Jak przestać się zamartwiać?
  • 08:33:37, 15-02-2010 jasinek123

    Myśle że zamartwianie się to
    typowa zapadłośc kobiet!
    co myślicie drogie dyskutantki!
  • 10:05:33, 15-02-2010 Arti

    Cytat:
    Szukałam odpowiedzi na pytanie z tytułu i .... nie znalazłam. Jak przestać się zamartwiać?

    a czy zamartwianie jest pomocne ? (czasem nazapas )
    działanie w kierunku rozwiązania problemu jest właściwe, szukanie rozwiązania, pytanie ludzi..a zamartwianie, martwienie jest zbędne.
  • 10:11:20, 15-02-2010 Arti

    Cytat:
    jasinek123
    Myśle że zamartwianie się to
    typowa zapadłośc kobiet!
    co myślicie drogie dyskutantki!

    myślę,że odpowiedź ta nie jest odpowiedzią na pytanie
    Cytat:
    Jak przestać się zamartwiać?
    a osobistym postrzeżeniem.

    hmm a czy rzeczywiście tak jest? otóż z moich obserwacji wynika, że ogólnie w sytuacjach gdzie chce się działać a nie widzi się pomysłu na działanie lub rezygnuje się z działania pozostaje w zamian zmartwienie.( dla organizmu jest szkodliwe martwienie się)

    czy często się martwisz? (utrupiasz)
    ... zobacz więcej
  • 10:22:44, 15-02-2010 sarna2

    Zamartwianie na pewno nie pomaga. Jest nawet szkodliwe.Ale czytając artykuł, jest bardzo "popularne". Tylko jak wyrzucić z głowy nieustającą wizję złego? Ja stosuję wysiłek fizyczny. Na czas pracy pomaga, ale powraca jak bumerang. Macie inne pomysły?
  • 10:50:06, 15-02-2010 Arti

    Cytat:
    Tylko jak wyrzucić z głowy nieustającą wizję złego? Ja stosuję wysiłek fizyczny. Na czas pracy pomaga, ale powraca jak bumerang. Macie inne pomysły?


    Praca fizyczna ok można też zająć głowę..czytaniem np książki oglądaniem filmu, wyjść do ludzi i rozmawiać o problemie.

    Skoro to coś (myśl, wizja) jest uporczywe wymaga rozwiązania.
    Gdy wizja nie podoba się trzeba ją "przemalować" na chcianą
  • 12:05:38, 15-02-2010 jasinek123

    A ja znowu przekornie
    odpowiem jak typowy facet [nie który]
    na frasunek najlepszy trunek
    co wy na to?
  • 12:27:55, 15-02-2010 largetto

    Oj niełatwo się "nie zamartwiać" kiedy wizja nierozwiązanych problemów wisi nad głową..... a chociaż wiadomo jak by je rozwiązać, to na przeszkodzie stoją....np. brak środków finansowych, przeszkody psychiczne, brak motywacji....
    ja czarno to widzę, zamartwiam się nawet "na zapas"
  • 14:38:19, 15-02-2010 jasinek123

    A ja sie nie martwie
    wiosna idzie!!!!

    RL=http://www.imagebanana.com/][/url]
  • 15:05:30, 15-02-2010 Barif

    Czarne mysli przychodzace do glowy to wg.m.wiedzy naturalna sprawa ja staram sie wtedy pytac sama siebie co z ta mysla moge zrobic i czy warto jej poswiecac duzo czasu.B.czesto sa to takie strachy na zapas ale niekiedy warto zalatwic jakis problem,ktory nierozwiazany wroci ze zdwojona sila.Najgorzej jest kiedy sami nie wiemy czego sie obawiamy...

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy