Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Ranigast Fast tabletki musujące 150 mg

Znajdź informacje na temat leku

Ranigast Fast tabletki musujące 150 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Nadkwaśność › Niestrawność › Zgaga

0.0
Ranigast Fast tabletki musujące 150 mg
Postać leku: tabletki musujące    
Substancja czynna: Ranitidinum    
Lek dostępny bez recepty

Lek w postaci tabletek musujących, zawiera substancję czynną ranitydynę, która blokuje receptory histaminowe H2, co powoduje ograniczenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany w celu łagodzenia objawów dolegliwości żołądkowych takich jak nadkwaśność, zgaga czy niestrawność.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Nie należy stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ranitydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent ma porfirię (choroba polegająca na nieprawidłowym wytwarzaniu hemu będącego składnikiem hemoglobiny),
- jeśli pacjent ma fenyloketonurię (rzadkie, dziedziczne zaburzenie metabolizmu).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalem, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych:
- Ciężkie reakcje uczuleniowe:
- bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny (objawiający się: wysypką, pieczeniem i swędzeniem języka, dłoni i stóp, silnym puchnięciem twarzy, ust lub gardła, trudnością w oddychaniu, mówieniu lub przełykaniu, gwałtownym zmn...

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalem, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych:
- Ciężkie reakcje uczuleniowe:
- bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny (objawiający się: wysypką, pieczeniem i swędzeniem języka, dłoni i stóp, silnym puchnięciem twarzy, ust lub gardła, trudnością w oddychaniu, mówieniu lub przełykaniu, gwałtownym zmniejszeniem ciśnienia krwi, wolnym lub szybkim tętnem, bladością, niepokojem, poceniem się, zawrotami głowy, utratą przytomności, zatrzymaniem oddechu i pracy serca); rzadko: obrzęk naczynioruchowy (objawiający się nagłym obrzękiem twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu).
- Ciężkie reakcje skórne (bardzo rzadko): wysypka z obrzękiem, pęcherzami lub złuszczeniem się skóry, krwawienie z okolic oczu, nosa, ust lub narządów płciowych, szybkie pogarszanie się stanu ogólnego pacjenta.
- Inne ciężkie reakcje (bardzo rzadko): zażółcenie skóry i białkówek oczu (spowodowane uszkodzeniem wątroby); zaburzenia czynności nerek objawiające się bolesnym oddawaniem moczu, bólem w dolnej części pleców i gorączką; ostre zapalenie trzustki objawiajace się silnym bólem w górnej i środkowej części brzucha, z wystepującymi jednocześnie wymiotami i wysoką gorączką. Inne działania niepożądane:
Niezbyt często (występujące u 1 do 10 na 1000 leczonych pacjentów): bóle brzucha, zaparcia, nudności.

Rzadko (występują u 1 do 10 na 10 000 leczonych pacjentów):
- przemijające zaburzenia czynności wątroby (nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych tzw
enzymy wątrobowe: AspAT i AlAT wykazane w testach laboratoryjnych),
- wysypka skórna (swędzące, czerwone grudki na skórze),
- reakcje uczuleniowe.

Bardzo rzadko (występują rzadziej niż 1 na 10 000 leczonych pacjentów):
- biegunka,
- przemijające zmniejszenie liczby białych krwinek (większa podatność na zakażenia); zmniejszenie liczby płytek krwi (większe ryzyko krwawienia i powstawania siniaków); lub zmniejszenie liczby wszystkich komórek krwi: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi; niekiedy częściowe lub całkowite zahamowanie wytwarzania krwinek w szpiku kostnym,
- zwolnienie czynności serca, nieregularne bicie serca (blok przedsionkowo-komorowy),
- bóle głowy (czasami silne),
- zawroty głowy,
- przemijające drżenia, powolne, nierytmiczne ruchy rąk (tzw. ruchy mimowolne),
- pobudzenie,
- dezorientacja (zaburzenia orientacji dotyczące czasu, miejsca, sytuacji lub własnej osoby),
- depresja,
- omamy (spostrzeganie nieistniejących przedmiotów, osób); zwłaszcza u pacjentów ciężko chorych i w podeszłym wieku),
- niewyraźne widzenie,
- łysienie,
- zapalenie naczyń krwionośnych (objawiające się bólem i obrzękiem nogi, zaczerwienieniem i zwiększeniem ciepłoty skóry),
- powiększenie sutków u mężczyzn (tzw. ginekomastia),
- przemijająca impotencja u mężczyzn,
- bóle stawów i mięśni.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość