Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Perindopril Pfizer tabletki 2 mg

Znajdź informacje na temat leku

Perindopril Pfizer tabletki 2 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Choroba wieńcowa › Nadciśnienie › Niewydolność serca

0.0
Perindopril Pfizer tabletki 2 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: tert-Butylamini perindoprilum    
Lek dostępny na receptę

Lek Perindopril Pfizer ma postać tabletek. Lek ten zawiera substancję czynną rozszerzającą naczynia krwionośne, zmniejszającą w ten sposób ciśnienie krwi, a także zmniejszającą opór jaki stawiają przepływającej krwi, przez co sercu łatwiej jest przepompowywać przez nie krew. Lek Perindopril zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Perindopril Pfizer:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono alergię (nadwrażliwość) na peryndopryl, inny inhibitor ACE lub którykolwiek z pozostałych składników leku Perindopril Pfizer.
- Jeśli w przeszłości wystąpiły takie objawy jak: obrzęk oczu, nosa, warg, jamy ustnej, języka i gardła, trudności w oddychaniu, silne zawroty głowy i omdlenia po przyjęciu inhibitora ACE lub w przy...

Kiedy nie stosować leku Perindopril Pfizer:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono alergię (nadwrażliwość) na peryndopryl, inny inhibitor ACE lub którykolwiek z pozostałych składników leku Perindopril Pfizer.
- Jeśli w przeszłości wystąpiły takie objawy jak: obrzęk oczu, nosa, warg, jamy ustnej, języka i gardła, trudności w oddychaniu, silne zawroty głowy i omdlenia po przyjęciu inhibitora ACE lub w przypadku występowania tych objawów w innych okolicznościach u pacjenta lub członka jego rodziny (mogą to być objawy obrzęku naczynioruchowego).
- Powyżej trzeciego miesiąca ciąży. Nie zaleca się również stosowania peryndoprylu we wczesnej ciąży.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Perindopril Pfizer należy poinformować lekarza:
- jeśli u pacjenta stwierdzono choroby zastawek (zwężenie zastawki dwudzielnej lub zastawki aorty) lub chorobę mięśnia serca (kardiomiopatia przerostowa);
- jeśli u pacjenta stwierdzono zwężenie tętnicy zaopatrującej nerki w krew (zwężenie tętnic nerkowych);
- jeśli występują jakiekolwiek inne choroby serca, wątroby lub nerek lub jeżeli pacjent jest poddawany dializie;
- jeśli u pacjenta występuje kolagenowa choroba naczyń, np. toczeń rumieniowaty układowy lub twardzina skóry;
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G 6PDH);
- w przypadku stosowania diety ubogiej w sól lub stosowania zamienników soli kuchennej zawierających potas;
- jeśli pacjent ma cukrzycę;
- jeśli u pacjenta występuje kaszel;
- jeśli u pacjenta ostatnio występowały biegunka lub wymioty.

Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli uważa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Nie zaleca się stosowania leku Perindopril Pfizer we wczesnej ciąży, nie wolno stosować od 3 miesiąca ciąży gdyż może on powodować ciężkie uszkodzenie płodu.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- Obrzęk oczu, nosa, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, silne zawroty głowy lub omdlenie (objawy obrzęku naczynioruchowego) - występują niezbyt często.
- Zawał serca, ból w klatce piersiowej, bardzo szybkie, wolne lub nier...

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- Obrzęk oczu, nosa, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, silne zawroty głowy lub omdlenie (objawy obrzęku naczynioruchowego) - występują niezbyt często.
- Zawał serca, ból w klatce piersiowej, bardzo szybkie, wolne lub nieregularne tętno - występują rzadko.
- Drętwienie twarzy, drętwienie kończyn, zaburzenia mowy (objawy udaru mózgu) - występują bardzo rzadko.
- Bardzo silny ból górnej części brzucha promieniujący do pleców (objawy zapalenia trzustki) - występują bardzo rzadko.
- Zażółcenie skóry i gałek ocznych, świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu (objawy żółtaczki) - występują bardzo rzadko.
- Wysypka skórna z różowo-czerwonymi krostkami, które mogą tworzyć pęcherze, występująca zwłaszcza na dłoniach i podeszwach stóp. Może występować owrzodzenie jamy ustnej, oczu lub narządów płciowych i gorączka (objawy rumienia wielopostaciowego) - występują bardzo rzadko.
- Gorączka, znużenie, pobolewanie lub ból (mogą to być objawy zapalenia naczyń krwionośnych) - nie wiadomo jak często występuje.

Działania niepożądane leku Perindopril Pfizer:

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących działań niepożądanych należy zgłosić się do lekarza. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
- Kaszel, duszność;
- omdlenia, z powodu niskiego ciśnienia tętniczego (szczególnie podczas rozpoczynania leczenia tym lekiem, w przypadku zwiększania dawki lub w przypadku jednoczesnego stosowania leków moczopędnych);
- ból głowy, zawroty głowy lub uczucie znużenia lub zmęczenia lub uczucie wirowania, uczucie mrowienia i drętwienia, zaburzenia wzroku (zmiany widzenia), szumy uszne;
- nudności, wymioty, ból brzucha lub niestrawność, zaburzenia smaku, biegunka, zaparcia;
- wysypka skórna, świąd skóry;
- kurcze mięśni.

Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- zaburzenia nastroju lub snu;
- uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i duszność (skurcz oskrzeli);
- suchość w jamie ustnej;
- choroby nerek;
- zaburzenia erekcji u mężczyzn;
- nadmierne pocenie;
- obrzęk naczynioruchowy (objawy to obrzęk oczu, nosa warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, silne zawroty głowy lub omdlenie). W razie ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- splątanie;
- zawał serca, ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna), bardzo szybkie lub wolne tętno, udar mózgu (objawy obejmują drętwienie twarzy, kończyn, zaburzenia mowy). W razie ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza;
- infekcje płucne, w tym eozynofilowe zapalenie płuc, zatkany nos lub wyciek z nosa (nieżyt nosa);
- bardzo silny ból górnej części brzucha promieniujący do pleców (objawy zapalenia trzustki). W razie ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza;
- zażółcenie skóry i gałek ocznych, świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu (objawy żółtaczki). W razie ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza;
- trudności w oddawaniu moczu, uczucie zmęczenia lub osłabienia, duszność, obrzęk stóp, kostek, kończyn dolnych (objawy niewydolności nerek);
- wysypka skórna z różowo-czerwonymi krostkami, które mogą tworzyć pęcherze, występująca zwłaszcza na dłoniach i podeszwach stóp. Może występować owrzodzenie jamy ustnej, oczu lub narządów płciowych i gorączka (objawy rumienia wielopostaciowego).W razie ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza;
- zmiany w liczbie czerwonych i białych krwinek. W celu potwierdzenia, lekarz może zdecydować o wykonaniu badań krwi. W razie wystąpienia bólu gardła lub gorączki należy zgłosić się do lekarza.

Inne działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- u pacjentów z cukrzycą może wystąpić hipoglikemia (bardzo małe stężenie cukru we krwi);
- gorączka, znużenie, pobolewanie i ból (mogą to być objawy zapalenia naczyń krwionośnych).

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość