Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Metformin USV tabletki powlekane 1000 mg

Znajdź informacje na temat leku

Metformin USV tabletki powlekane 1000 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca typu II

0.0
Metformin USV tabletki powlekane 1000 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Metformini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera chlorowodorek metforminy. Metformina to lek przeciwcukrzycowy z grupy biguanidów. Zmniejsza poziom glukozy we krwi zarówno na czczo jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, nie wywołuje zatem hipoglikemii. Stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie zażywać leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na chlorowodorek metforminy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Metformin tabletki.
- jeśli u pacjenta występuje nieustabilizowana cukrzyca, np. ciężka hiperglikemia (bardzo duże stężenia glukozy we krwi) lub kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa jest stanem, w którym następuje nagromadzenie we krwi substancj...

Kiedy nie zażywać leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na chlorowodorek metforminy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Metformin tabletki.
- jeśli u pacjenta występuje nieustabilizowana cukrzyca, np. ciężka hiperglikemia (bardzo duże stężenia glukozy we krwi) lub kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa jest stanem, w którym następuje nagromadzenie we krwi substancji zwanych ciałami ketonowymi. Do objawów kwasicy ketonowej należą bóle brzucha, szybki i głęboki oddech, senność oraz osobliwy zapach owoców z ust
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek
o jeśli u pacjenta wystąpi pogorszenie czynności nerek, np. na skutek: utraty zbyt dużej ilości wody (odwodnienie) w wyniku długotrwałych wymiotów lub ciężkiej biegunki. Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń czynności nerek, które zwiększają ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie zakażenie, np. zakażenie płuc, oskrzeli lub nerek. Ciężkie zakażenia mogą prowadzić do zaburzeń czynności nerek, które zwiększają ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej
- jeśli u pacjenta występują choroby ostre lub przewlekłe, które mogą prowadzić do zmniejszenia ilości tlenu w tkankach (hipoksja tkanek), takie jak
o niewydolność serca lub niewydolność oddechowa
o świeży zawał serca
o zapaść lub uraz (wstrząs)
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby, spożywa duże ilości alkoholu lub jest alkoholikiem
- jeśli pacjentka karmi piersią.
Należy zasięgnąć porady lekarza:
- jeśli pacjent wymaga przeprowadzenie badania radiologicznego, takiego jak prześwietlenie lub tomografia, z podaniem donaczynioweo środka kontrastującego zawierającego jod
- jeśli pacjent wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Należy koniecznie zaprzestać stosowania leku Metformin przez pewien okres przed i po badaniu czy zabiegu chirurgicznym. Lekarz zdecyduje, czy konieczne jest stosowanie innego leczenia w tym okresie. Ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek
Prawidłowa czynność nerek jest bardzo ważna w przypadku stosowania leku z uwagi na ryzyko wystąpienia kwasicy (nadmiernej zawartości kwasów we krwi). Jest to spowodowane nagromadzeniem się kwasu mlekowego (kwasica mleczanowa) i zależy głównie od czynności nerek. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, bóle brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie, znaczne osłabienie oraz trudności w oddychaniu. W razie wystąpienia takich objawów, może być konieczne natychmiastowe leczenie. Należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku Metformin i skontaktować się z lekarzem.
Sam lek Metformin nie powoduje hipoglikemii (niedostateczne stężenie glukozy we krwi), ale podczas leczenia skojarzonego z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. insulina lub pochodne sulfonylomocznika) istnieje ryzyko hipoglikemii. W razie wystąpienia objawów hipoglikemii, takich jak osłabienie, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, szybka akcja serca, zaburzenia widzenia lub trudności z koncentracją, pomocne jest zwykle zjedzenie lub wypicie czegoś, co zawiera cukier.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny lub umiarkowany i na ogół ustępuje po kilku dniach leczenia. Nie należy martwić się z powodu przedstawionej poniżej listy możliwych działań niepożądanych, ponieważ w konkretnym przypadku mogą one w ogóle nie wystąpić.
Inne działania niepożądane:
Bardzo często (działania niepożądane, które mogą występować z częstością większą niż 1 na
10 pacjen...

Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny lub umiarkowany i na ogół ustępuje po kilku dniach leczenia. Nie należy martwić się z powodu przedstawionej poniżej listy możliwych działań niepożądanych, ponieważ w konkretnym przypadku mogą one w ogóle nie wystąpić.
Inne działania niepożądane:
Bardzo często (działania niepożądane, które mogą występować z częstością większą niż 1 na
10 pacjentów)
-rozstrój żołądka, mdłości (nudności), wymioty, biegunka, ból żołądka lub utrata apetytu. Te objawy niepożądane występują najczęściej na początku leczenia. Pomocne jest rozłożenie dawek w ciągu dnia oraz przyjmowanie leku podczas posiłku lub bezpośrednio po nim. W razie utrzymywania się dolegliwości należy zaprzestać stosowania leku Metformin i skontaktować się z lekarzem.
Często (działania niepożądane, które mogą występować z częstością większą niż 1 na 100 pacjentów)
-metaliczny smak w ustach
Bardzo rzadko (działania niepożądane, które mogą występować z częstością mniejszą niż 1 na
10000 pacjentów)
-kwasica mleczanowa. Jest to bardzo rzadkie, ale ciężkie powikłanie, szczególnie w przypadku zaburzenia czynności nerek. W razie wystąpienia kwasicy mleczanowej konieczne jest natychmiastowe leczenie. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, bóle brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie, znaczne osłabienie oraz trudności w oddychaniu. W razie wystąpienia takich objawów, należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku Metformin i skontaktować się z lekarzem
-wysypka skórna (w tym zaczerwienienie, swędzenie, pokrzywka)
-małe stężenia witaminy B12. Z czasem może to prowadzić do niedokrwistości, bolesności jamy ustnej lub języka, a niekiedy drętwienia lub mrowienia kończyn.
Częstość występowania poniższych objawów niepożądanych jest nieznana:
-nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych wątroby lub zapalenie wątroby
(objawiające się zmęczeniem, utratą łaknienia, zmniejszeniem masy cała, z obecnością zażółcenia skóry i białkówek oczu lub bez). W razie wystąpienia takich objawów należy zaprzestać stosowania leku Metformin.
Dzieci i młodzież
Ograniczone dane dotyczące stosowania leku u dzieci i młodzieży pokazują, że rodzaj i nasilenie zgłaszanych działań niepożądanych były podobne jak u dorosłych

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Metformin USV tabletki powlekane 1000 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku