Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Metfogamma 500 tabletki powlekane 500 mg

Znajdź informacje na temat leku

Metfogamma 500 tabletki powlekane 500 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca typu II

0.0
Metfogamma 500 tabletki powlekane 500 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Metformini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera chlorowodorek metforminy. Metformina to lek przeciwcukrzycowy z grupy biguanidów. Zmniejsza poziom glukozy we krwi zarówno na czczo jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, nie wywołuje zatem hipoglikemii. Stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku :

- W nadwrażliwości na metforminy chlorowodorek lub na którykolwiek ze składników leku.
- W przypadku chorób nerek lub wątroby.
- W przypadku hiperglikemii lub kwasicy ketonowej. W przypadku kwasicy ketonowej substancje zwane ciałami ketonowymi kumulują się we krwi. Objawy obejmują ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność, owocowy zapach w wydychanym powietrzu.
...

Kiedy nie stosować leku :

- W nadwrażliwości na metforminy chlorowodorek lub na którykolwiek ze składników leku.
- W przypadku chorób nerek lub wątroby.
- W przypadku hiperglikemii lub kwasicy ketonowej. W przypadku kwasicy ketonowej substancje zwane ciałami ketonowymi kumulują się we krwi. Objawy obejmują ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność, owocowy zapach w wydychanym powietrzu.
- W przypadku zbyt dużej utraty wody z organizmu .
- W przypadku ciężkich zakażeń płuc, układu oddechowego lub nerek. Ciężkie zakażenia mogą prowadzić do niewydolności nerek powodujących kwasicę mleczanową .
- W przypadku niewydolności serca lub przebytego niedawno ataku serca, zaburzeń krążenia lub trudności w oddychaniu. Może to prowadzić do zmniejszonego transportu tlenu do tkanek, co może powodować kwasicę mleczanową .
- W przypadku nadmiernego spożywania alkoholu.

Jeśli którykolwiek z wymienionych warunków dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Należy poradzić się lekarza w przypadku:
- konieczności badania rentgenowskiego lub badania wymagającego wstrzyknięcia kontrastu zawierającego jod
- konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego
Należy przerwać stosowanie leku przed i po zabiegu chirurgicznym lub badaniu. Lekarz zadecyduje, czy należy wprowadzić inny lek. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek

Lek może powodować bardzo rzadkie, ale poważne powikłania tj. kwasicę mleczanową, szczególnie w przypadku niewydolności nerek. Objawy kwasicy mleczanowej to wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólne złe samopoczucie, uczucie zmęczenia i trudności w oddychaniu.
W przypadku pojawienia się takich objawów pacjent może potrzebować natychmiastowej pomocy. Należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Lek nie powoduje hipoglikemii (za małe stężenie glukozy we krwi). Jednak w przypadku stosowania leku z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować hipoglikemię (jak pochodne sulfonylomocznika, insulina, glinidy), istnieje ryzyko hipoglikemii. Jeśli wystąpią objawy hipoglikemii jak osłabienie, zawroty głowy, zwiększona potliwość, przyspieszone bicie serca, zaburzenia widzenia lub trudności w koncentracji, zazwyczaj wystarczy zjeść lub wypić pokarm lub napój zawierający cukier.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane


Bardzo częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 osób)
- Zaburzenia trawienia jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. Działania te występują najczęściej na początku leczenia lekiem. Objawy są łagodniejsze, jeśli dawkę podzieli się na kilka dawek w ciągu doby i jeśli lek przyjmuje się z posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku. Jeśli objawy utrzymują się, n...


Bardzo częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 osób)
- Zaburzenia trawienia jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. Działania te występują najczęściej na początku leczenia lekiem. Objawy są łagodniejsze, jeśli dawkę podzieli się na kilka dawek w ciągu doby i jeśli lek przyjmuje się z posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku. Jeśli objawy utrzymują się, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Częste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 10 osób) -Zaburzenia smaku

Bardzo rzadkie działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 10 000 osób)
-Kwasica mleczanowa. Jest to bardzo rzadkie, ale ciężkie powikłanie, szczególnie w przypadku osób, u których występują zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia kwasicy mleczanowej, pacjent wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawy kwasicy mleczanowej to wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, ogólnie złe samopoczucie, z uczuciem zmęczenia i trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
-Objawy skórne jak zaczerwienienie skóry (rumień), świąd i swędząca wysypka (pokrzywka).
-Niskie stężenie witaminy B12 we krwi.


Częstość występowania następujących działań niepożądanych jest nieznana:
-Zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby (zapalenie wątroby może powodować uczucie zmęczenia, utratę apetytu, utratę masy ciała z zażółceniem lub bez zażółcenia skóry lub białkówek oczu). W przypadku wystąpienia tych objawów, należy przerwać stosowanie leku.

Dzieci i młodzież

Ograniczone dane dotyczące stosowania u dzieci i młodzieży wykazują, że działania niepożądane wykazują podobną częstotliwość, rodzaj i nasilenie działań niepożądanych jak u dorosłych.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Metfogamma 500 tabletki powlekane 500 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku