Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Lidocain-Egis aerozol, roztwór 10% (100 mg/ml)

Znajdź informacje na temat leku

Lidocain-Egis aerozol, roztwór 10% (100 mg/ml) pokaż opinie (0)

Wskazania: › Znieczulenie miejscowe

0.0
Lidocain-Egis aerozol, roztwĂłr 10% (100 mg/ml)
Postać leku: aerozol, roztwór    
Substancja czynna: Lidocainum    
Lek dostępny na receptę

Lek miejscowo znieczulający, w postaci aerozolu na skórę. Substancja czynna leku, lidokaina, okresowo hamuje przewodnictwo nerwowe w miejscu zastosowania. Stosowany w znieczulaniu skóry i błony śluzowej, np. w niewielkich zabiegach chirurgicznych do znieczulenia pola operacyjnego, a także znieczulenia miejsca wstrzyknięcia przed miejscowym znieczuleniem. Używa się go w stomatologii i chirurgii szczękowej, otorynolaryngologii, ginekologii i położnictwie, w dermatologii, w endoskopii i badaniach inwazyjnych.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na lidokainę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- W stomatologii i chirurgii szczękowej stosowanie lidokainy aerozolu jest przeciwwskazane przed pobieraniem wycisków protetycznych, z powodu ryzyka przedostania się leku do dróg oddechowych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy zwrócić ...

Kiedy nie stosować leku:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na lidokainę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- W stomatologii i chirurgii szczękowej stosowanie lidokainy aerozolu jest przeciwwskazane przed pobieraniem wycisków protetycznych, z powodu ryzyka przedostania się leku do dróg oddechowych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
- w przypadku stosowania na błonę śluzową gardła (zahamowany jest także odruch kaszlowy, co może spowodować odoskrzelowe zapalenie płuc);.
- w razie ciężkiego wstrząsu, występowania arytmii serca (zaburzeń czynności serca), niskiego ciśnienia tętniczego, zaburzonej czynności wątroby lub nerek, porfirii lub padaczki pacjent może być bardziej wrażliwy na działanie substancji czynnej i dlatego lekarz może zadecydować o zastosowaniu mniejszych dawek leku.

Należy także uwzględnić poniższe uwagi.
Istotne jest zapobieganie przedostaniu się lidokainy do dróg oddechowych.
W trakcie nanoszenia leku w aerozolu należy trzymać butelkę pionowo. Aerozol nie powinien dostać się do oczu.

Dzieci
U dzieci w wieku poniżej 2 lat; najlepiej stosować lidokainę w postaci pędzlowania (nakładania wacikiem nasączonym lekiem).
Stosowanie na błonę śluzową policzków stwarza ryzyko zaburzeń połykania, a w następstwie aspiracji (wciągnięcia) do dróg oddechowych, szczególnie u dzieci. Z powodu zdrętwienia języka i błony śluzowej policzków istnieje ryzyko ich urazu wskutek ugryzienia.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku na uszkodzoną lub zakażoną skórę lub błony śluzowe (jama ustna, dziąsła), ponieważ lidokaina t dobrze wchłania się przez błony śluzowe oraz przez uszkodzoną skórę. Ma to szczególne znaczenie, gdy leczone dziecko jest wrażliwe na lidokainę. W takim przypadku lekarz może zadecydować o zastosowaniu mniejszych dawek leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

W razie stosowania większych dawek lub nadwrażliwości na substancję czynną mogą wystąpić następujące ogólnoustrojowe działania niepożądane:

Zaburzenia układu immunologicznego
W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Ciężka reakcja uczuleniowa na lidokainę może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości podczas i po zastosowa...

W razie stosowania większych dawek lub nadwrażliwości na substancję czynną mogą wystąpić następujące ogólnoustrojowe działania niepożądane:

Zaburzenia układu immunologicznego
W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Ciężka reakcja uczuleniowa na lidokainę może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości podczas i po zastosowaniu leku, powinien natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Zaburzenia psychiczne
Bardzo rzadko: objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, pobudzenie, nerwowość

Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo rzadko: objawy zahamowania ośrodkowego układu nerwowego, zawroty głowy, senność, drgawki, utrata przytomności

Zaburzenia serca
Osłabienie mięśnia sercowego, wolna czynność serca, zatrzymanie czynności serca

Zaburzenia naczyniowe
Niskie ciśnienie tętnicze

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Skurcz oskrzeli, porażenie czynności oddechowej

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy) i pokrzywkę

Urazy, zatrucie i powikłania zabiegowe
W momencie rozpylenia może pojawić się łagodne uczucie kłucia. Znika ono w chwili rozpoczęcia działania leku (w ciągu 1 minuty). W miejscu zastosowania leku może pojawić się przejściowy rumień, obrzęk i zaburzenia czucia.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Lidocain-Egis aerozol, roztwór 10% (100 mg/ml)

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku