Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Dobuject koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 50 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Dobuject koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 50 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Niewydolniość serca › Wstrząs kardiogenny › Wstrząs septyczny › Zabiegi na otwartym sercu

0.0
Dobuject koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 50 mg/ml
Postać leku: koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji    
Substancja czynna: Dobutaminum    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Lek Dobuject ma postać koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji (kroplówek). Jest to kardiologiczny, mający wpływ na pracę serca. Lek ten zwiększa siłę skurczu serca. Jest to lek stosowany w lecznictwie zamkniętym (w szpitalach). Lek Dobuject stosuje się w leczeniu ostrej niewydolności mięśnia sercowego, w trakcie zabiegów chirurgicznych na otwartym sercu, we wstrząsie kardiogennym lub septycznym, w trakcie stosowania oddechu kontrolowanego z przerywanym dodatnim ciśnieniem końcowowydechowym oraz przy przeprowadzaniu testów wysiłkowych u pacjentów, dla których wykonanie ćwiczenia z obciążeniem nie jest możliwe.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Dobuject
- jeśli u pacjenta występuje kardiomiopatia przerostowa;
- jeśli u pacjenta występuje stan zwany hipertroficzne zwężenie zastawki aorty;
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na dobutaminę lub na którykolwiek ze składników leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane


Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Częstość występowania działań niepożądanych zależy od wielkości podanej dawki. Działania te mogą tym samym być kontrolowane poprzez zmniejszenie szybkości podawania leku. Z uwagi na to, że dobutamina ulega w ciągu 10 minut prawie cał...


Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Częstość występowania działań niepożądanych zależy od wielkości podanej dawki. Działania te mogą tym samym być kontrolowane poprzez zmniejszenie szybkości podawania leku. Z uwagi na to, że dobutamina ulega w ciągu 10 minut prawie całkowitemu wydaleniu z organizmu, działania niepożądane ustępują po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu podawania.
Najczęściej występujące działania niepożądane to: nudności, bóle głowy, kołatanie serca, duszność, ból w klatce piersiowej i podwyższenie ciśnienia tętniczego. Mogą również pojawić się reakcje związane z nadwrażliwością na lek.
Rzadko obserwowano przypadki zapalenia żył w miejscu podania leku. Raportowano, że przypadkowe podanie dobutaminy pod skórę powoduje miejscową reakcję zapalną i ból w miejscu wstrzyknięcia. Odnotowano również pojedyncze przypadki martwicy w miejscu podania.
Podczas stosowania dobutaminy do prób obciążeniowych mięśnia sercowego odnotowano rzadkie, ciężkie działania niepożądane, takie jak: splątanie ze względu na równoczesne przedawkowanie atropiny, świeży zawał mięśnia sercowego, długotrwały ból w klatce piersiowej i komorowe zaburzenia rytmu z niewydolnością lewej komory i (lub) obniżeniem ciśnienia tętniczego. W niektórych przypadkach działania niepożądane pojawiły się po kilku (do 20) minutach od zakończenia infuzji dobutaminy. W związku z badaniami echokardiograficznymi z podaniem dobutaminy opisywano pojedyncze przypadki pęknięcia serca, w tym prowadzące do zgonu.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość