Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Bestpirin tabletki powlekane dojelitowe 75 mg

Znajdź informacje na temat leku

Bestpirin tabletki powlekane dojelitowe 75 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Profilaktyka udaru mózgu › Profilaktyka zawału serca

0.0
Bestpirin tabletki powlekane dojelitowe 75 mg
Postać leku: tabletki powlekane dojelitowe    
Substancja czynna: Acidum acetylsalicylicum    
Lek dostępny bez recepty

Lek Bestpirin ma postać tabletek dojelitowych. Lek ten zawiera małą dawkę kwasu acetylosalicylowego, zmniejszającą krzepliwość krwi. Lek ten zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych i incydentów powodowanych zakrzepami, takich jak zawał serca czy niedokrwienny udar mózgu. Lek Bestpirin stosuje się profilaktycznie.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Bestpirin
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- jeśli u pacjenta występuje czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy
- u pacjentów ze skazą krwotoczną
- u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej lub katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa w wyw...

Kiedy nie stosować leku Bestpirin
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- jeśli u pacjenta występuje czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy
- u pacjentów ze skazą krwotoczną
- u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej lub katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- w przypadku jednoczesnego stosowania metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych
- u dzieci do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye`a
- u kobiet w trzecim trymestrze ciąży
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, wątroby i serca.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Bestpirin
Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie, u pacjentów jednocześnie stosujących leki przeciwzakrzepowe, z zaburzoną czynnością nerek lub wątroby, z nadciśnieniem tętniczym, u pacjentów odwodnionych, a także u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność stosując kwas acetylosalicylowy u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej oraz nadwrażliwością na leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.
Kwas acetylosalicylowy ze względu na działanie antyagregacyjne może powodować wydłużenia czasu krwawienia w czasie i po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba).
Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywołać napad astmy lub inne reakcje nadwrażliwości, szczególnie u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, katarem siennym lub polipami błony śluzowej nosa. Ostrzeżenie to odnosi się także do pacjentów wykazujących reakcje alergiczne (np. odczyny skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje.
Kwas acetylosalicylowy stosowany nawet w małych dawkach zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego kwas acetylosalicylowy może wywołać napad dny moczanowej.
Bardzo rzadko wystąpić może zaleganie jednej lub więcej tabletek w żołądku u pacjentów z utrudnionym opróżnianiem żołądka. Zalegające w żołądku tabletki mogą tworzyć konglomerat, wskutek zlepienia się otoczek. Powoduje to uczucie pełności w nadbrzuszu, a nawet odruchowe wymioty.
W niektórych przypadkach konieczne może być płukanie żołądka obojętnym lub lekko zasadowym roztworem.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Skala częstości występowania działań niepożądanych:
- bardzo często - więcej niż u 1 na 10 pacjentów
- często - więcej niż u 1 na 100 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 10 pacjentów
- niezbyt często - więcej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 100 pacjentów
- rzadko - więcej niż u 1 na 10000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 1000 - bardzo rzadko - mniej niż u 1 na 10000 pacjentów

Obj...

Skala częstości występowania działań niepożądanych:
- bardzo często - więcej niż u 1 na 10 pacjentów
- często - więcej niż u 1 na 100 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 10 pacjentów
- niezbyt często - więcej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 100 pacjentów
- rzadko - więcej niż u 1 na 10000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 1000 - bardzo rzadko - mniej niż u 1 na 10000 pacjentów

Objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty), bóle brzucha, rzadko stany zapalne w obrębie żołądka i jelit; choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy bardzo rzadko prowadząca do krwotoków i perforacji z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi.

Rzadko opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz.

Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania.

Zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Obserwowano krwawienia takie jak: krwotok okołooperacyjny, krwiaki, krwawienie z nosa, krwawienia z dróg moczowo-płciowych, krwawienia dziąseł. Rzadko lub bardzo rzadko odnotowano poważne krwawienia takie jak: krwotok z przewodu pokarmowego, krwotok mózgowy (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) w przypadku równoczesnego podawania leków hamujących krwawienie), które w pojedynczych przypadkach mogą potencjalnie zagrażać życiu. Krwotok może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niedokrwistości w wyniku krwotoku i (lub) niedokrwistości z niedoboru żelaza (na przykład w wyniku utajonych mikrokrwawień) z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi, takimi jak: astenia, bladość, hipoperfuzja.

Rzadko po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego występowała martwica brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.

Reakcje nadwrażliwości z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi w tym: astma, odczyny skórne, wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia sercowo-oddechowe. Bardzo rzadko ciężkie reakcje włączając wstrząs anafilaktyczny.

Bardzo rzadko hipoglikemia.

Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.

Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość