Strona głównaZdrowieWitamina D - odpowiednie dawki poprawiają pamięć, nadmierne opóźniają czas reakcji

Witamina D - odpowiednie dawki poprawiają pamięć, nadmierne opóźniają czas reakcji

Ile witaminy D może poprawić pamięć, zdolność uczenia się i podejmowanie decyzji u osób starszych, a ile to za dużo?
Witamina D - odpowiednie dawki poprawiają pamięć, nadmierne opóźniają czas reakcji [fot. Monfocus from Pixabay]
Starsze kobiety z nadwagą i otyłością, które przyjmowały ponad trzykrotnie zalecaną dzienną dawkę , wykazały poprawę i uczenia się, ale także miały wolniejszy czas reakcji.

Według autorów wolniejszy czas reakcji może zwiększać ryzyko wśród osób starszych.

Uczeni ocenili trzy grupy kobiet w wieku 50 - 70 lat. Jedna grupa przyjmowała zalecaną dzienną dawkę 600 jednostek międzynarodowych (IU) każdego dnia przez rok. Inna grupa przyjmowała 2000 IU dziennie, a trzecia 4000. Wszystkie kobiety uczestniczyły w programie dotyczącym stylu życia i zachęcano je do utraty niewielkiej ilości wagi.

Jak odkryto, pamięć i zdolność uczenia się poprawiły się w grupie, która przyjmowała 2000 IU dziennie, ale nie w grupie, która przyjmowała wyższą dawkę. Tymczasem czas reakcji uczestniczek był wolniejszy przy dawce 2000 IU na dobę i znacznie spowalniał przy wyższej ilości tej witaminy.

- Wolny czas reakcji może mieć inne negatywne skutki, takie jak potencjalne zwiększenie ryzyka upadków i złamań - mówi prof. Sue Shapses z Uniwersytetu Rutgers. - Inni badacze odkryli, że suplementacja witaminą D w dawce około 2000 IU dziennie lub większej zwiększa ryzyko upadków, ale nie rozumieli przyczyny. Okazuje się, że wolniejszy czas reakcji może być jedną z odpowiedzi. Wiele osób sądzi, że większa suplementacja witaminą D jest lepsza, ale badanie pokazuje, że nie zawsze tak jest - dodaje.

Prof. Shapses uważa, że 4000 IU dziennie może nie stanowić problemu dla młodszych osób, ale w przypadku starszych może utrudnić chodzenie lub utrzymanie , by uniknąć upadku, ponieważ ich czas reakcji jest wolniejszy.

Witaminę D - znaną z jej znaczenia dla zdrowia kości - można dostarczyć sobie poprzez ekspozycję na słońce i niektóre pokarmy. Wiadomo również, że ma ona istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym mózgu. Ponieważ zaburzenia funkcji poznawczych i demencja są coraz powszechniejsze w związku ze starzeniem się, seniorzy często suplementują się witaminą D.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy