Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska ochroni twój wzrok

Dieta śródziemnomorska ochroni twój wzrok

Dieta śródziemnomorska od jakiegoś czasu święci triumfy, dowiedziono bowiem, że pomaga uchronić się przed chorobami serca, demencją, osłabieniem kości, rozwojem określonych nowotworów, symptomami depresji. Do tej listy można dodać również zapobieganie osłabieniu i utracie wzroku.
Dieta śródziemnomorska ochroni twój wzrok [Fot. Andrey Starostin - Fotolia.com]
Z nowych holenderskich badań wynika, że dieta ma istotne zaczenie dla poziomu ryzyka zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration, w skrócie ).

AMD, wraz z i zaćmą należy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Choroba polega na uszkodzeniu plamki, miejsca w centrum siatkówki, czyli tej części oka, która jest niezbędna dla dobrego widzenia centralnego. U niektórych pacjentów postęp AMD jest wolny i utrata zdolności długo nie następuje, u innych choroba rozwija się szybciej i może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia w jednym lub obydwu oczach. Wraz z rozwojem AMD środek tego, co widziane, staje się niewyraźny, następnie obszar ten się rozrasta lub w środkowej części obrazu pojawia się puste miejsce.

W ramach badań uczeni przeanalizowali dane z niemal 5 tysięcy osób w wieku powyżej 55 lat. Ustalono, że osoby, które ściśle przestrzegały , byłu o 41 proc. mniej narażone na zaawansowaną formę AMD niż ci, którzy nie stosowali takiego sposobu odżywiania się.

Dieta śródziemnomorska jest bogata w warzywa, owoce, , produkty pełnoziarniste, i ryb. Zawiera też niewielkie ilości mięsa i .

Wyniki badań opublikowano w magazynie Ophthalmology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć