Strona głównaZdrowieKrótkowzroczność sprzyja zaburzeniom snu

Krótkowzroczność sprzyja zaburzeniom snu

Osoby z krótkowzrocznością częściej doświadczają gorszej jakości snu niż ludzie z dobrym wzrokiem, zauważają uczeni z Uniwersytetu Flinders w Australii.
Krótkowzroczność sprzyja zaburzeniom snu [fot. Dx21 from Pixabay]
Osoby z częściej cechują się opóźnionymi rytmami dobowymi i mniejszą produkcją melatoniny, hormonu wydzielanego w mózgu i odpowiedzialnego za regulację w nocy, w porównaniu do ludzi dobrze widzących.

Osoby dotknięte krótkowzrocznością wyraźnie widzą przedmioty tylko z bliska, ale nie z dużej odległości. Teraz odkryto potencjalny związek między zaburzeniami rytmu dobowego a rozwojem krótkowzroczności.

- Zaburzenia i snu spowodowane pojawieniem się sztucznego światła oraz używaniem urządzeń elektronicznych emitujących światło do czytania i rozrywki. Takie urządzenia stały się znanym problemem zdrowotnym w kilku sferach, ale ich wpływ na zdrowie oczu nie został szczegółowo zbadany - mówi dr Ranjay Chakraborty, współautor badań.

- Odkrycia dostarczają ważnych dowodów na to, że optymalny sen i rytmy dobowe są niezbędne nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla dobrego wzroku - dodaje dr Chakraborty.

Oceniono rytm dobowy i zmierzono produkcję melatoniny zarówno u osób z krótkowzrocznością, jak i osób z dobrym wzrokiem. Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę mózgu w celu zawiadowania właśnie cyklem snu i czuwania oraz rytmem dobowym. Organizm produkuje wspomnianą substancję wkrótce po zapadnięciu zmroku i cały proces jest najbardziej nasilony między 2 a 4 nad ranem.

Poziom melatoniny mierzono u uczestników badania w próbkach śliny oraz moczu i odkryto, że osoby z krótkowzrocznością miały znacznie opóźnione rytmy dobowe i obniżoną produkcję tego związku w porównaniu z ludźmi o dobrym wzroku.

Krótkowzroczność jest częstym zaburzeniem wzroku, a w ciężkich przypadkach sprzyja chorobom powodujących utratę zdolności widzenia, takim jak przedarcie i odwarstwienie siatkówki, jaskra i .

Osoby z krótkowzrocznością widzą wyraźnie obiekty znajdujące się blisko nich, ale te znajdujące się w oddali - np. znaki drogowe - pozostają dla nich niewyraźne. Schorzenie jest spowodowane tym, że promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką, a nie bezpośrednio na siatkówce, skutkując rozmyciem obrazu.

Krótkowzroczność zwykle rozwija się u dzieci w okresie dojrzewania, ale może również pojawić się w każdym wieku we wczesnym dzieciństwie.

Liczba przypadków krótkowzroczności na całym świecie rośnie, a niektóre badania wskazują na związek między długotrwałym wpatrywaniem się w ekran i początkiem choroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy