Strona głównaZdrowieSuplementy z luteiną i zeaksantyną zmniejszają ryzyko rozwoju AMD

Suplementy z luteiną i zeaksantyną zmniejszają ryzyko rozwoju AMD

Suplementy diety mogą spowolnić postęp zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age-related macular degeneration, AMD), jednej z częstych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Jak się okazuje, stosowanie takich przeciwutleniaczy, jak luteina i zeaksantyna może pomóc ograniczyć ryzyko rozwoju AMD silniej niż preparaty z beta-karotenem.
Suplementy z luteiną i zeaksantyną zmniejszają ryzyko rozwoju AMD [fot. Jerzy Górecki from Pixabay]
- Ponieważ beta-karoten zwiększa ryzyko u palaczy, naszym celem było stworzenie równie skutecznej formuły suplementu, którą mógłby stosować każdy, niezależnie od tego, czy pali, czy nie - mówi Emily Chew z amerykańskiego National Eye Institute.

- Dane zbierane przez 10 lat potwierdzają, że nowa formuła jest nie tylko bezpieczniejsza, ale wręcz skuteczniej spowalnia postęp AMD - wyjaśnia Chew.

AMD to choroba zwyrodnieniowa siatkówki, wrażliwej na światło tkanki znajdującej się w tylnej części oka. Postępująca śmierć komórek siatkówki w plamce żółtej, części siatkówki zapewniającej wyraźne widzenie centralne, w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku. Leczenie może spowolnić lub odwrócić utratę wzroku; jednakże nie istnieje środek całkowicie leczący AMD.

Jedno zbadań wykazało, że suplement diety (500 mg witaminy C, 400 jednostek międzynarodowych witaminy E, 2 mg miedzi, 80 mg cynku i 15 mg beta-karotenu) może znacznie spowolnić postęp .

Inne testy jednak pokazały też, że u osób palących papierosy i przyjmujących beta-karoten ryzyko zachorowania na raka płuc było znacznie wyższe, niż szacowano.

W nowych analizach porównano działanie preparatu z beta-karotenem z suplementem zawierającym zamiast tego 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny.

Podobnie jak , i zeaksantyna są przeciwutleniaczami działającymi na siatkówkę. Środek zawierający beta-karoten podawano wyłącznie uczestnikom, którzy nigdy nie palili lub którzy rzucili palenie.

Jak się okazało, luteina i zeaksantyna nie zwiększyły ryzyka raka płuc, a potrafiły zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD o około 26 proc.

Co więcej, po 10 latach osoby otrzymujące preparat z luteiną i zeaksantyną miały ryzyko rozwoju do zaawansowanej postaci AMD dodatkowo o 20 proc. niższe w porównaniu z ludźmi otrzymującymi suplement z beta-karotenem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy