Strona głównaZdrowieBłonnik - niezbędny dla układu pokarmowego

Błonnik - niezbędny dla układu pokarmowego

Według zaleceń Światowej Organizacji zdrowia (WHO) dzienne spożycie błonnika przez dorosłą osobę powinno wynosić 27-40g. Przeciętna dieta Polaka zawiera tylko 10g błonnika.
Dobroczynne właściwości błonnika to nie tylko wspomaganie odchudzania i zmniejszanie apetytu. Obniża także poziom cholesterolu, pomaga przy zaparciach i biegunce, a także oczyszcza organizm z toksyn.

Błonnik od lat jest polecany jako środek wspomagający odchudzanie. Wszystko dzięki jego unikalnym zdolnościom do absorbowania wody – pęczniejąc, zwiększa od czterech do sześciu razy swoją objętość. Dlatego pokarm bogaty w błonnik daje poczucie sytości, przez co mniej jemy, a to pomaga utrzymać właściwą wagę. Błonnik stymuluje również aktywność perystaltyczną jelit.

W przypadku diety ubogobłonnikowej zbite masy pokarmowe przechodzą przez przewód pokarmowy kilka dni. Stosując dietę bogatą w błonnik, skracamy ten czas do 24 - 36 godzin. Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Wzdłuż tej drogi wchłania wodę, zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych. Ułatwia to regularne wypróżnianie się.

Wzbogacając dietę w produkty bogato błonnikowe można wyleczyć większość zaparć, obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejszyć problemy z hemoroidami, zapaleniami wyrostka robaczkowego. Niedoborom błonnika w diecie przypisuje się także powstawanie lub rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. próchnicy zębów, chorób serca, cukrzycy, otyłości, nowotworów jelita grubego, kamicy żółciowej.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy