Strona głównaZdrowieRegularna aktywność fizyczna zwiększa tolerancję na ból

Regularna aktywność fizyczna zwiększa tolerancję na ból

Osoby aktywne osoby aktywne fizycznie cechują się wyższą tolerancją na ból niż te, które prowadzą siedzący tryb życia; im wyższy poziom aktywności, tym wyższa tolerancja na dolegliwości bólowe.
Regularna aktywność fizyczna zwiększa tolerancję na ból [fot. David Mark from Pixabay]
Badania z udziałem kilku tysięcy osób pokazały, że regularne podejmowanie ćwiczeń przekłada się na wyższą odporność na ból. Uczeni postanowili sprawdzić, w jaki sposób może wpłynąć na ryzyko wystąpienia w kilka lat po rozpoczęciu treningów.

- Odkryliśmy, że osoby, które były bardziej aktywne w czasie wolnym, miały niższe ryzyko wystąpienia różnych rodzajów przewlekłego bólu 7-8 lat później. Na przykład, bycie nieco bardziej aktywnym, jak w przechodzeniu z lekkiego do umiarkowanego wysiłku, było mniej skuteczne i wiązało się o 5 proc. niższym ryzykiem późniejszego zgłoszenia jakiejś formy przewlekłego bólu - mówi doktorant Anders Årnes z The Arctic University of Norway.

Dodaje, że jeśli chodzi o silny przewlekły w kilku miejscach organizmu większa aktywność wiązała się z 16-procentowym zmniejszeniem ryzyka.

Zmierzona tolerancja bólu wywołanego przez zimno


Autorzy wskazują, że wysiłek ma widoczne działanie ochronne.

To wyjaśnia, dlaczego bycie aktywnym może zmniejszyć ryzyko wystąpienia silnego przewlekłego bólu, niezależnie od tego, czy jest problem dotyczy całego organizmu.

- Aktywność fizyczna zwiększa naszą zdolność tolerowania bólu i stanowi sposób na osłabienie ryzyka wystąpienia silnego bólu przewlekłego - mówi Årnes.

Do badania włączono niemal 7 tysięcy osób wybranych na podstawie badania w Tromsø, w ramach którego przez dekady gromadzono dane na temat zdrowia i stylu życia ludzi.Autorzy zebrali informację o tym, ile uczestnicy ćwiczyli w czasie wolnym i sprawdzili, jak ludzie ci reagowali na ból wywołany kontaktem z czymś bardzo zimnym.Później sprawdzano, czy uczestnicy odczuwali ból utrzymujący się przez 3 miesiące lub dłużej, w tym ból zlokalizowany w kilku częściach organizmu lub odczuwany jako bardziej dotkliwy.Wśród badanych 60 proc. zgłosiło jakąś formę przewlekłego bólu, ale tylko 5 proc. odczuwało silne dolegliwości w wielu częściach organizmu.

Ból a ćwiczenia

- Aktywność fizyczna nie jest niebezpieczna, ale osoby cierpiące na przewlekły ból mogą odnieść ogromne korzyści, jeśli program ćwiczeń zostanie dostosowany tak, aby pomóc im zrównoważyć wysiłek - by nie był on ani za duży, ani za mały. Pracownicy służby zdrowia doświadczeni w leczeniu przewlekłych schorzeń bólowych często mogą w tym pomóc. Ogólna zasada jest taka, że nie powinno nastąpić pogorszenie utrzymujące się przez dłuższy czas, ale można się spodziewać pewnych nieprzyjemnych reakcji tuż po treningu - wyjaśnia Årnes.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy