Strona głównaZdrowieWapń ma wpływ nie tylko na zdrowie kości, ale i serca

Wapń ma wpływ nie tylko na zdrowie kości, ale i serca

Serce to niestrudzony organ, który bije średnio 100 tysięcy razy dziennie. Nie jest jednak wolny od uszkodzeń i innych problemów - niektóre z nich uniemożliwiają sercu skuteczne pompowanie krwi, a ostatecznie powodować mogą konieczność przeszczepu tego organu.
Wapń ma wpływ nie tylko na zdrowie kości, ale i serca [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu w Osace wykazali, że nieznana wcześniej mutacja może prowadzić do stanu zwanego rozstrzeniową, która jest jedną z głównych przyczyn niewydolności serca.

to nieuleczalna choroba, w której serce nie jest już w stanie sprostać potrzebom organizmu co do zaopatrzenia w krew. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, a na dolegliwość tę cierpi prawie 40 milionów ludzi na całym świecie, więc jest ona ogromnym problemem zdrowia publicznego.

Jednym z głównych czynników prowadzących do niewydolności serca jest choroba zwana kardiomiopatią rozstrzeniową (ang. dilated cardiomyopathy, DCM). DCM charakteryzuje się rozszerzeniem komór serca i zaburzeniami pompowania krwi.

Poprzednie badania wykazały, że DCM jest często dziedziczona i ma podłoże genetyczne. Jednak w przypadku aż 80 proc. rodzinnych przypadków DCM nadal nie znamy mutacji genetycznej wywołującej tę chorobę. Teraz zidentyfikowano gen o nazwie BAG5 związany z DCM.

Jak się okazało, u 100 proc. osób, u których występują określone mutacje tego genu, choroba rozwinie się. Co więcej, w badaniach na myszach odkryto, że gryzonie bez BAG5 wykazywały te same objawy ludzkiego DCM, takie jak rozszerzenie komór serca i nieregularny rytm serca. Wskazuje to, że mutacje wymazujące funkcję BAG5 mogą powodować kardiomiopatię.

- Utrata BAG5 zaburza gospodarkę wapniem- mówi dr Hideyuki Hakui, współautor badań. BAG5 jest ważny dla gospodarki w komórkach mięśnia sercowego, a pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowego rytmu i ogólnego stanu zdrowia mięśnia sercowego, co wyjaśnia, dlaczego utrata BAG5 prowadzi do kardiomiopatii.

W takiej sytuacji nie wystarczy suplementacja wapniem. Potrzebna jest terapia genowa, zaznaczają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy