Strona głównaZdrowieNowy lek oddziałuje na organizm jak ćwiczenia fizyczne

Nowy lek oddziałuje na organizm jak ćwiczenia fizyczne

Nowy rodzaj leku, przetestowany na gryzoniach, daje obiecujące wyniki - może doprowadzić do powstania środka odchudzającego imitującego efekty ćwiczeń fizycznych.
Nowy lek oddziałuje na organizm jak ćwiczenia fizyczne [fot. Daniel Dan outsideclick from Pixabay]
Nowy związek, opracowany i przetestowany na Uniwersytecie Florydy, pomaga otyłym myszom schudnąć poprzez „przekonanie" mięśni, że ćwiczą więcej niż w rzeczywistości, a to przyspiesza .

To nie wszystko, nowy preparat poprawia też wytrzymałość, pomagając myszom biegać prawie 50 proc. dalej niż były w stanie wcześniej.

Opisywany lek należy do grupy zwanej „mimetykami ćwiczeń", czyli takiej, która zapewnia określone korzyści płynące z ćwiczeń bez zwiększania . Nowa terapia jest na wczesnym etapie rozwoju, ale planuje się jej testowanie na ludziach w celu leczenia takich chorób, jak otyłość, i związana z wiekiem utrata mięśni. Takie badania zostały zainspirowane działaniem semaglutydu, który stanowił przełom w zmniejszaniu , pomagając w leczeniu tych chorób metabolicznych.

Nowy lek, o nazwie SLU-PP-332, nie wpływa na apetyt ani ilość jedzonych posiłków. Nie powoduje też, że gryzonie intensywniej ćwiczą. Zamiast tego lek pobudza naturalny szlak metaboliczny, który zazwyczaj reaguje na ćwiczenia. W efekcie sprawia, że organizm gryzonia zachowuje się jak gdyby przygotowywał się do maratonu, co prowadzi do zwiększonego wydatku energetycznego i szybszego metabolizmu tłuszczów w organizmie.

- Związek ten w zasadzie informuje mięśnie szkieletowe, aby dokonały tych samych zmian, które obserwuje się podczas treningu wytrzymałościowego - wyjaśnia prof. Thomas Burris, współautor badań.

- Kiedy podaje się myszom lek, widać, że metabolizm całego ich organizmu opiera się na wykorzystaniu kwasów tłuszczowych, co jest bardzo podobne do tego, czego używają ludzie, gdy powstrzymują się od jedzenia lub ćwiczą - zauważa prof. Burris. - w efekcie zwierzęta zaczynają tracić na wadze - dodaje.

Jak dotąd lek nie wywołał żadnych poważnych skutków ubocznych. Następnie jego bezpieczeństwo zostanie przetestowane na większej liczbie gryzoni, zanim dojdzie do testów na ludziach.

Autorzy mają nadzieję, że środek pomoże utrzymać podczas (która często zagraża beztłuszczowej masie mięśniowej) lub w czasie starzenia się, gdy organizm w naturalny sposób słabiej reaguje na ćwiczenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy