27-04-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Najlepiej jest, jeśli najwięcej wysiłku fizycznego podejmiesz w godzinach wieczornych.
Przez niemal osiem lat monitorowano wagę 30 tysięcy osób i okazało się, że większa ilość aktywności fizycznej wieczorem wiąże się z najsilniejszymi korzyściami zdrowotnymi dla osób cierpiących na otyłość.
Na podstawie danych z urządzeń przenośnych do monitorowania aktywności fizycznej, odkryto, że osoby, którzy wykonywały większość ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej lub nasilonej intensywności - takiej, która podnosi tętno i powoduje zadyszkę - między osiemnastą a północą, cechowały się najniższym ryzykiem przedwczesnej śmierci i śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Częstotliwość, z jaką ludzie podejmowali wieczorem umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną, mierzona w krótkich seriach trwających co najmniej trzy minuty, również okazała się ważniejsza niż całkowita ilość dziennej .
- Wielu ludzi (około dwóch na trzech Australijczyków) ma lub , co naraża ich na znacznie większe ryzyko poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak i , a także przedwczesna śmierć - mówi dr Angelo Sabag z Uniwersytetu w Sydney.
- Ćwiczenia nie są oczywiście jedynym rozwiązaniem kryzysu otyłości, ale badania sugerują, że osoby, które potrafią zaplanować swoją aktywność w określonych porach dnia, mogą najlepiej zrównoważyć niektóre zagrożenia dla zdrowia - dodaje dr Sabag.
Mniejsze badania kliniczne wykazały podobne wyniki, jednak duża skala danych uczestników tego badania, zastosowanie obiektywnych miar aktywności fizycznej i twardych skutków, takich jak przedwczesna śmierć, czyni te ustalenia znaczącymi.
Teraz skupiono się na monitorowaniu ciągłego aerobowego wysiłku w seriach trwających co najmniej 3 minuty, ponieważ poprzednie badania wykazały silny związek między tego rodzaju aktywnością, kontrolą poziomu glukozy i obniżonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z krótszymi (nietlenowymi) sesjami treningowymi.
- Może to być wszystko, od szybkiego chodzenia po wchodzenie po schodach, ale może to również obejmować zorganizowane ćwiczenia, takie jak bieganie, wymagająca wysiłku praca zawodowa, a nawet energiczne sprzątanie domu - mówi dr Matthew Ahmadi, współautor badań.
Jak się okazuje, osoby chore na cukrzycę lub otyłe, które późnym wieczorem wykazują nietolerancję , mogą być w stanie zrównoważyć część tej nietolerancji i związanych z nią powikłań, wykonując wieczorną aktywność fizyczną.
- Jakkolwiek musimy przeprowadzić dalsze badania, aby ustalić powiązania przyczynowe, badanie sugeruje, że pora podjęcia aktywności fizycznej może stanowić ważną część zaleceń dotyczących przyszłego leczenia otyłości i cukrzycy typu 2 oraz ogólnie profilaktyki zdrowotnej - zauważa prof. Emmanuel Stamatakis, współautor badań.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »