Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Xalatan krople do oczu, roztwór 05 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Xalatan krople do oczu, roztwór 05 mg/ml pokaż opinie (1)

Wskazania: › Jaskra › Nadciśnienie wewnątrzgałkowe

4.0
Xalatan krople do oczu, roztwĂłr 05 mg/ml
Postać leku: krople do oczu, roztwór Skuteczność: 4.0
Substancja czynna: Latanoprostum Cena: 3.0
Lek dostępny na receptę

Xalatan to lek w postaci kropli do oczu. Ma właściwości obniżające ciśnienie gałki ocznej. Zawiera substancję aktywną latanoprost. Xalatan stosowany jest w leczeniu jaskry otwartego kąta oraz leczeniu stanu określanego jako nadciśnienie wewnątrzgałkowe u dorosłych.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie należy stosować leku Xalatan:
- w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób):
Oczy: brązowe zabarwienie tęczówki; podrażnienie oka (uczucie obecności ciała obcego w oku); zmiany w wyglądzie rzęs (ciemnienie, pogrubienie, wydłużenie, zwiększenie ilości).

Często (częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Oczy: łagodne do umiarkowanego przekrwienie oczu; przemijające punkcikowate ubytki nabłonka, w większości prz...

Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób):
Oczy: brązowe zabarwienie tęczówki; podrażnienie oka (uczucie obecności ciała obcego w oku); zmiany w wyglądzie rzęs (ciemnienie, pogrubienie, wydłużenie, zwiększenie ilości).

Często (częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Oczy: łagodne do umiarkowanego przekrwienie oczu; przemijające punkcikowate ubytki nabłonka, w większości przypadków nie dające objawów, zapalenie brzegów powiek, ból oka.

Niezbyt często (częściej niż u 1 na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100 osób):
Oczy: obrzęk powiek.
Skóra: wysypka.

Rzadko (częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
Oczy: zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka, obrzęk plamki, objawowy obrzęk i ubytki rogówki, obrzęk okołooczodołowy, miejscowe reakcje skórne na powiekach, zaczerwienione, bolące i wrażliwe oczy; ciemnienie skóry powiek; zmiany kierunku wyrastania rzęs, co może powodować drażnienie oka; zwiększenie liczby, ciemnienie, pogrubienie i wydłużenie rzęs, pojawienie się drugiego rzędu rzęs.
Układ oddechowy: astma, zaostrzenie astmy, duszność.

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
Serce: zaostrzenie dławicy piersiowej u pacjentów z tą chorobą w wywiadzie.

Lek Xalatan może powodować zmianę koloru oczu. Zmiana zachodzi powoli. Tęczówka może stać się bardziej brązowa i wyglądać na ciemniejszą.
U pacjentów zaobserwowano również tworzenie się w tęczówce miejsc wypełnionych płynem (torbiele tęczówki).

W bardzo małej grupie pacjentów zauważono objaw ciemnienia skóry powiek po krótkotrwałym stosowaniu leku Xalatan. Zmiany takie mogą być bardziej zauważalne, jeżeli leczenie obejmuje tylko jedno oko.
Niektórzy pacjenci zgłaszali zaburzenia widzenia występujące nie tylko bezpośrednio po zastosowaniu kropli. W związku z tymi zaburzeniami czytanie i widzenie szczegółów mogą być utrudnione. Dodatkowo może pojawić się niewyraźne widzenie, zaczerwienienie, podrażnienie lub ból oczu.
Chociaż wystąpienie takich objawów jest mało prawdopodobne, w razie ich wystąpienia należy przerwać stosowanie leku Xalatan i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Niewielka grupa pacjentów zgłaszała takie działania niepożądane jak: skrócony oddech, zadyszkę, ucisk w klatce piersiowej. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów dotyczących zmian w sposobie oddychania po rozpoczęciu leczenia lekiem Xalatan, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Działania niepożądane występujące częściej w populacji dzieci i młodzieży niż w populacji osób dorosłych to katar oraz gorączka.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Xalatan krople do oczu, roztwór 05 mg/ml 1

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

3.5

2015-06-25 21:35:48 margot50

witam. xalatan apteka (Warszawa) poleciła mi jak sie skarzylam na bole galek ocznych. okulista polecil mi taka wersje tego leku: i jestem zadowolona, wiekszosc dolegliwosci ustapilo. 4 daje za wiele efektow ubocznych ktore mnie przerazily na ulotce ale dzieki BOGU nie mialam zadnych. Cena dla emerytki jest troche za wysoka i chcialabym by byl to lek Refundowany

Skuteczność: 4.0 Cena: 3.0

Najczęściej komentowane

REKLAMA

Na temat