Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Ranisan 150 mg tabletki powlekane 150 mg

Znajdź informacje na temat leku

Ranisan 150 mg tabletki powlekane 150 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy › Dyspepsja › Helicobacter pylori › Krwawienia z owrzodzenia stresowego › Krwawienia z owrzodzenia trawiennego › Owrzodzenie pooperacyjne › Refluks żołądkowo-przełykowy › Refluksowe zapalenie przełyku › Zespół Mendelsona › Zespół Zollingera-Ellisona

0.0
Ranisan 150 mg tabletki powlekane 150 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Ranitidinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek, zawiera substancję czynną ranitydynę, która blokuje receptory histaminowe H2, co powoduje ograniczenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany w celu leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w tym występującej podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, współistniejącej z zakażeniem Helicobacter pylori. Choroby refluksowej przełyku, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Lek jest używany także w celu zapobiegania krwawieniom z owrzodzenia stresowego u pacjentów ciężko chorych, nawracającym krwawieniom z wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz wystąpieniu zespołu Mendelsona.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Nie należy stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ranitydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent ma porfirię (choroba polegająca na nieprawidłowym wytwarzaniu hemu będącego składnikiem hemoglobiny),
- jeśli pacjent ma fenyloketonurię (rzadkie, dziedziczne zaburzenie metabolizmu).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.