Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Onirex tabletki powlekane 10 mg

Znajdź informacje na temat leku

Onirex tabletki powlekane 10 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Bezsenność

0.0
Onirex tabletki powlekane 10 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Zolpidemi tartras    
Lek dostępny na receptę

Lek nasenny w postaci tabletek powlekanych, zawieta substancję czynną zolpidemu winian, należącą do grupy prearatów o działaniu podobnym do działania benzodiazepin. Stosowany w krótkotrwałym leczeniu ciężkiej bezsenności, zaburzającej prawidłowe funkcjonowanie lub niezwykle uciążliwej.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Onirex
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na zolpidem lub którykolwiek z pozostałych składników leku Onirex,
- jeśli u pacjenta występuje nużliwość mięśni (myasthenia gravis),
- jeśli u pacjenta występują krótkie okresy zatrzymania oddychania podczas snu (zespół bezdechu sennego),
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie osłabienie oddychania, powodują...

Kiedy nie stosować leku Onirex
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na zolpidem lub którykolwiek z pozostałych składników leku Onirex,
- jeśli u pacjenta występuje nużliwość mięśni (myasthenia gravis),
- jeśli u pacjenta występują krótkie okresy zatrzymania oddychania podczas snu (zespół bezdechu sennego),
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie osłabienie oddychania, powodujące że płuca nie mogą przyjąć wystarczającej ilości tlenu (niewydolność oddechowa),
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie uszkodzenie wątroby (niewydolność wątroby).

U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat przeciwwskazane jest stosowanie leku Onirex.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Onirex
- u pacjentów w podeszłym wieku lub osłabionych
Powinni oni otrzymywać mniejszą dawkę leku. Ze względu na działanie zwiotczające mięśnie istnieje ryzyko upadków i złamań kości w stawie biodrowym, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku gdy wstają z łóżka w nocy. u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek
Lek Onirex może być dłużej wydalany z organizmu pacjenta. Chociaż nie jest wymagane dostosowanie dawki, należy zachować ostrożność. Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek powinni skontaktować się z lekarzem.
- u pacjentów z przewlekłymi (długotrwałymi) zaburzeniami oddychania, gdyż mogą one ulec pogorszeniu.
- u pacjentów uzależnionych od alkoholu lub leków, również w przeszłości. Ze względu na ryzyko przyzwyczajenia i psychicznego uzależnienia, pacjenci ci powinni być pod staranną kontrolą lekarza podczas stosowania leku Onirex.
- u pacjentów z ciężką chorobą wątroby
- Tacy pacjenci nie powinni stosować leku Onirex, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia mózgu (encefalopatia). Należy skontaktować się z lekarzem.
- u pacjentów z urojeniami (psychozami), depresją lub lękiem związanym z depresją. Lekarz prowadzący przepisał zolpidem w celu leczenia zaburzeń snu, jednak u pacjenta mogą wystąpić poza tym inne stany takie jak: urojenia, depresja i lęk. Dla takich stanów lekarz zaleci stosowanie innych leków. Jeśli pacjent cierpi na depresję zolpidem może powodować u niego zwiększoną podatność na występowanie zachowań samobójczych.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Objawy niepożądane zależą od indywidualnej wrażliwości pacjenta, i występują częściej w przeciągu godziny po przyjęciu leku, jeżeli pacjent nie położył się do łóżka i natychmiast nie usnął. Takie działania niepożądane występują najczęściej u pacjentów w podeszłym wieku.

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Częste (możliwość wystąpienia u więcej niż 1 na 100 i mniej niż 1 na 10 le...

Objawy niepożądane zależą od indywidualnej wrażliwości pacjenta, i występują częściej w przeciągu godziny po przyjęciu leku, jeżeli pacjent nie położył się do łóżka i natychmiast nie usnął. Takie działania niepożądane występują najczęściej u pacjentów w podeszłym wieku.

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Częste (możliwość wystąpienia u więcej niż 1 na 100 i mniej niż 1 na 10 leczonych pacjentów):
Układ nerwowy: senność, pogorszenie się bezsenności, senność w ciągu następnego dnia, zobojętnienie emocjonalne, zmniejszona czujność, splątanie, znużenie, ból głowy, zawroty głowy
Oczy: podwójne widzenie
Uszy: odczucie zawirowania z utratą równowagi (zawroty głowy), brak koordynacji mięśni (ataksja)
Żołądek i jelita: biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha
Mięśnie: osłabienie mięśni

Niezbyt częste (możliwość wystąpienia u więcej niż 1 na 1000 i mniej niż 1 u 100 leczonych pacjentów): Psychiczne:
niepokój ruchowy, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, napady wściekłości, koszmary nocne, spostrzeżenia psychiczne powstające mimo braku istniejącego przedmiotu (omamy), zaburzenia psychiczne (psychozy), lunatykowanie, niewłaściwe zachowanie inne działania niepożądane odnoszące się do zachowania, niepamięć (amnezja), które mogą być powiązane z niewłaściwym zachowaniem. Wystąpienie takich objawów jest bardziej prawdopodobne u pacjentów w podeszłym wieku.
Może ujawnić się istniejąca wcześniej depresja - nierozpoznana przed leczeniem zolpidemem lub innymi tabletkami nasennymi.
Stosowanie leku przez dłuższy czas może prowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego lub psychicznego. Przerwanie leczenia może wywołać objawy odstawienne.
Może rozwinąć się również uzależnienie psychiczne. Podatne są na nie osoby nadużywające leków.
Było zgłaszane również niewłaściwe stosowanie zolpidemu przez osoby, które nadużywają leki.
Zmniejszenie popędu płciowego (zmniejszenie libido).
Skóra: reakcje skórne

Częstość nieznana: (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Układ nerwowy: obniżony poziom świadomości
Wątroba: zwiększona aktywność enzymów wątrobowych
Skóra: nadmierne pocenie się, ciężka reakcja powodująca obrzęk skóry, gardła lub języka, trudności w oddychaniu i (lub) swędzenie (obrzęk naczynioruchowy)
Zaburzenia ogólne: zaburzenia chodu, słabsze niż zwykle działanie zolpidemu
Urazy: upadki (przeważnie u pacjentów w podeszłym wieku oraz kiedy zolpidem nie był stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza)

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Onirex tabletki powlekane 10 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku