Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Olfen Patch plaster leczniczy 140 mg

Znajdź informacje na temat leku

Olfen Patch plaster leczniczy 140 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Ból pourazowy › Stłuczenia › Zwichnięcia

0.0
Olfen Patch plaster leczniczy 140 mg
Postać leku: plaster leczniczy    
Substancja czynna: Diclofenacum natricum    
Lek dostępny bez recepty

Lek w postaci plastra leczniczego zawiera diklofenak sodowy, należacy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go miejscowo w doraźnej terapii do łagodzenia bólu związanego z nagłymi nadwyrężeniami, zwichnięciami lub stłuczeniami w obrębie rąk i nóg powstałymi w następstwie tępych urazów.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku
- jeżeli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na diklofenak, glikol propylenowy, butylohydroksytoluen lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeżeli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen),
- jeżeli zażywanie przez pacjenta kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z g...

Kiedy nie stosować leku
- jeżeli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na diklofenak, glikol propylenowy, butylohydroksytoluen lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeżeli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen),
- jeżeli zażywanie przez pacjenta kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z grupy NLPZ wywoływało napady astmy, obrzęk skóry lub obrzęk i podrażnienie wewnątrz nosa,
- jeżeli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy,
- na rany lub otwarte uszkodzenia skóry (np. otarcia, skaleczenia, oparzenia), w przypadku infekcji skórnych lub egzemy,
- podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży,
Kiedy zachować szczególną ostrożność, stosując lek
Należy powiedzieć lekarzowi:
- jeśli pacjent ma lub miał astmę oskrzelową lub alergię, może wystąpić skurcz oskrzeli objawiający się trudnościami w oddychaniu,
- jeżeli pojawia się wysypka; wówczas należy natychmiast usunąć plaster i przerwać leczenie,
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek, serca czy wątroby lub ma skłonność do owrzodzeń przewodu pokarmowego, zapalenia jelit lub krwawień.
1
Objawy niepożądane można zmniejszyć, stosując możliwie małe dawki leku przez jak najkrótszy czas.
Ważne ostrzeżenia:
- Jeżeli objawy nie ustępują po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
- Nie stosować plastra leczniczego w okolicach oczu lub błon śluzowych. Nie dopuszczać do kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
Należy unikać narażenia leczonych miejsc, po usunięciu plastra leczniczego, na bezpośrednie działanie światła słonecznego i solarium przez około jeden dzień po usunięciu plastra, aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości na światło.
Nie należy jednocześnie stosować miejscowo lub ogólnie leków zawierających diklofenak i leków z grupy NLPZ.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Jeżeli stosowany jest prawidłowo, wówczas do organizmu przenika tak niewielka ilość diklofenaku, że nie powinny wystąpić interakcje możliwe w przypadku doustnego zażywania leku.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża
W okresie pierwszych sześciu miesięcy ciąży lek należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem.
Podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży nie wolno stosować leku ze względu na zwiększone ryzyko komplikacji u matki i dziecka. nie należy stosować u kobiet, które planują ciążę lub mają trudności z zajściem w ciążę, lub są w trakcie badań w celu ustalania przyczyny bezpłodności.
Karmienie piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Do mleka kobiety karmiącej piersią przenikają tylko niewielkie ilości diklofenaku. W przypadku krótkotrwałego stosowania plastrów nie jest konieczne przerywanie karmienia piersią, ponieważ nie zaobserwowano działań niepożądanych u dziecka. Jednakże, plastrów nie należy przyklejać w okolicach piersi.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
nie wpływa bądź nieznacznie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

W ocenie częstości występowania objawów niepożądanych stosuje się następującą skalę: bardzo często: występuje u więcej niż 1 z 10 pacjentów, często: występuje u 1 do 10 na 100 pacjentów, niezbyt często: występuje u 1 do 10 na 1 000 pacjentów, rzadko: występuje u 1 do 10 na 10 000 pacjentów, bardzo rzadko: występuje u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów,
częstość nieznana: częstość nie może być określo...

W ocenie częstości występowania objawów niepożądanych stosuje się następującą skalę: bardzo często: występuje u więcej niż 1 z 10 pacjentów, często: występuje u 1 do 10 na 100 pacjentów, niezbyt często: występuje u 1 do 10 na 1 000 pacjentów, rzadko: występuje u 1 do 10 na 10 000 pacjentów, bardzo rzadko: występuje u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów,
częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.
Należy przerwać stosowanie plastra i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku zaobserwowania któregoś z następujących objawów:
nagła swędząca wysypka (pokrzywka), obrzęk dłoni, stóp, kostek u nóg, twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu, nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego bądź uczucie słabości.
Mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:
Często: reakcje w miejscu podania, wysypka, wyprysk, zaczerwienienie, zapalenie skóry (w tym alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry), obrzęk skóry, świąd, uczucie pieczenia
Niezbyt często: uogólniona wysypka skórna, reakcje uczuleniowe (w tym pokrzywka), obrzęk skóry i błon śluzowych, reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość na światło.
Rzadko: pęcherze skórne, suchość skóry
Bardzo rzadko: napad astmy, ciężki wyprysk, wysypka krostkowa, wysypka z owrzodzeniami
Częstość nieznana: krwiak w miejscu zastosowania
Wchłanianie diklofenaku po zastosowaniu miejscowym jest bardzo słabe, co skutkuje również bardzo małym stężeniem w osoczu diklofenaku w porównaniu ze stężeniem w osoczu po zastosowaniu doustnym. Prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych (takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, skurcz oskrzeli) jest w związku z tym nieznaczne w porównaniu z prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych po podaniu doustnym diklofenaku. Jednakże, jeżeli diklofenak jest stosowany zbyt długo na rozległe powierzchnie skóry mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość