Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Mononine proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 100 j.m./ml 500 j.m./fiolkę

Znajdź informacje na temat leku

Mononine proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 100 j.m./ml 500 j.m./fiolkę pokaż opinie (0)

Wskazania: › Hemofilia

0.0
Mononine proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 100 j.m./ml 500 j.m./fiolkę
Postać leku: proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji    
Substancja czynna: Factor IX coagulationis humanus    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Lek w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, zawiera ludzki czynnik krzepnięcia IX, który jest fizjologicznym składnikiem ludzkiego osocza (płynny składnik krwi). Czynnik IX stosowany jest do zapobiegania lub zatrzymania krwawienia będącego wynikiem wrodzonego braku czynnika IX we krwi (hemofilia typu B).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Nie stosować leku Mononine :

- jeśli stwierdzono uczulenie na ludzki czynnik krzepnięcia IX, na jakikolwiek ze składników leku Mononine lub na białko mysie. Należy poinformować lekarza w przypadku uczulenia na jakiekolwiek leki lub składniki pożywienia.

- jeśli istnieje wysokie ryzyko tworzenia się skrzepów (zakrzepicy) lub tendencja do nadmiernego krzepnięcia krwi (rozsianego wykrzepiania w...

Nie stosować leku Mononine :

- jeśli stwierdzono uczulenie na ludzki czynnik krzepnięcia IX, na jakikolwiek ze składników leku Mononine lub na białko mysie. Należy poinformować lekarza w przypadku uczulenia na jakiekolwiek leki lub składniki pożywienia.

- jeśli istnieje wysokie ryzyko tworzenia się skrzepów (zakrzepicy) lub tendencja do nadmiernego krzepnięcia krwi (rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego).

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Mononine :

Podobnie jak w przypadku innych preparatów białkowych podawanych dożylnie możliwe jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Mogą wystąpić następujące wczesne objawy nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka uogólniona, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi lub anafilaksja (poważna reakcja alergiczna powodująca trudności w oddychaniu lub zawroty głowy). W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i powiadomić lekarza.

Mononine zawiera, jako pozostałości specjalnego procesu oczyszczania, śladowe ilości białka mysiego. Poziom białka mysiego jest wyjątkowo niski, jednak podanie takiego białka w infuzji może prowadzić do wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Tworzenie inhibitorów (przeciwciał neutralizujących) czynnika IX jest znanym powikłaniem terapii, sygnalizującym nieskuteczność leczenia. Należy natychmiast poinformować lekarza, w razie zaobserwowania nieskuteczności leczenia lekiem Mononine Możliwość wytworzenia inhibitorów powinna być uważnie kontrolowana.

Istnieje zwiększone ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych (powikłania zatorowo-zakrzepowe) w szczególności w przypadku:
- użycia leków o niskim stopniu oczyszczenia (w przypadku wysoko oczyszczonych koncentratów takich jak Mononine ryzyko uważane jest za bardzo niskie).
- chorób wątroby
- przebytego ostatnio zabiegu chirurgicznego
- użycia leku u noworodków
- w przypadku wystąpienia dodatkowych czynników ryzyka zatorowości np.: ciąża, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, otyłość, palenie papierosów.

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i efektywności stosowania ciągłych infuzji u dzieci, w szczególności potencjalny rozwój inhibitorów jest nieznany.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jeżeli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów należy natychmiast powiadomić lekarza lub pogotowie ratunkowe, lub oddział leczenia hemofilii w najbliższym szpitalu:

- Nagła reakcja alergiczna (takie jak wysypka, pokrzywka uogólniona, pieczenie skóry, obrzmienie twarzy, ust, języka lub innych części ciała).
- Duszności, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
- Drgawki
- Brak reakcj...

Jeżeli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów należy natychmiast powiadomić lekarza lub pogotowie ratunkowe, lub oddział leczenia hemofilii w najbliższym szpitalu:

- Nagła reakcja alergiczna (takie jak wysypka, pokrzywka uogólniona, pieczenie skóry, obrzmienie twarzy, ust, języka lub innych części ciała).
- Duszności, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
- Drgawki
- Brak reakcji na leczenie (nieustające krwawienie)

Inne objawy niepożądane:

Reakcje alergiczne do których zalicza się:
- uczucie pieczenia i mrowienia, zaczerwienienie i obrzęk żył w miejscu wstrzyknięcia/infuzji
- obrzęk twarzy, gardła lub innych części ciała, dreszcze, uczucie gorąca, pokrzywka uogólniona na całym ciele, bąble pokrzywkowe
- ból głowy
- obniżenie ciśnienia tętniczego, niepokój, przyspieszenie akcji serca, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech
- uczucie zmęczenia (letarg)
- mdłości
- mrowienie

Powyższe objawy obserwowano rzadko i w niektórych przypadkach mogą nasilić się do ciężkich objawów alergicznych (anafilaksja) z wstrząsem włącznie (stan ten jest ściśle związany z wytworzeniem inhibitorów Czynnika IX).

- Rzadko obserwowano występowanie gorączki
- Bardzo rzadko obserwowano występowanie szczególnej postaci zapalenia nerek (zespół nerczycowy) w czasie leczenia pacjentów, u których wytworzyły się inhibitory Czynnika IX.
- U tych pacjentów w przeszłości występowały reakcje alergiczne.
- Po podaniu leków zawierających Czynnik IX istnieje potencjalne ryzyko zwiększonego tworzenia się zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do zawału serca, zakrzepu w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żylna) i zakrzepów w płucach (zatorowość płucna). Rzadko istnieje związek pomiędzy podaniem leku Mononine, a powyższymi objawami niepożądanymi.
- Bardzo rzadko organizm może wytworzyć inhibitory (przeciwciała neutralizujące) Czynnika IX, zakłócając jego prawidłowe działanie. Jeśli tak się stanie zaleca się leczenie w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia hemofilii.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Mononine proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 100 j.m./ml 500 j.m./fiolkę

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku