Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Monkasta tabletki powlekane 10 mg

Znajdź informacje na temat leku

Monkasta tabletki powlekane 10 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Astma

0.0
Monkasta tabletki powlekane 10 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Montelukastum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, antagonista receptora leukotrienowego, blokującego działanie leukotrienów, które powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych. Lek łagodzi objawy astmy i pomaga ją kontrolować. Stosowany w terapii astmy oraz w łagodzeniu objawów alergii sezonowej.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Monkasta
- jeśli pacjent ma uczulenie na montelukast lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ważne jest, aby lek Monkasta przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli nie występują żadne objawy lub, jeśli u osoby zażywającej lek wystąpi napad astmy.

Lek Monkasta przyjmowany doustnie NIE jest przeznaczony do lecz...

Kiedy nie stosować leku Monkasta
- jeśli pacjent ma uczulenie na montelukast lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ważne jest, aby lek Monkasta przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli nie występują żadne objawy lub, jeśli u osoby zażywającej lek wystąpi napad astmy.

Lek Monkasta przyjmowany doustnie NIE jest przeznaczony do leczenia nagłych napadów duszności. W takiej sytuacji lek nie pomoże i nigdy nie należy stosować go w tym celu. Jeśli taki napad wystąpi, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest, aby mieć cały czas łatwy dostęp do leków potrzebnych w takiej sytuacji.

Jeśli konieczne jest przyjmowanie beta-agonisty w inhalatorze (zwanego też lekiem rozszerzającym oskrzela w postaci wziewnej) częściej niż zwykle, należy poradzić się lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Lekiem Monkasta nie należy zastępować stosowanych dotychczas steroidów (zarówno wziewnych, jak i doustnych).

Pacjenci z astmą i z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy, przyjmujący lek Monkasta, muszą nadal unikać przyjmowania kwasu acetylosalicylowego oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

U bardzo niewielkiej liczby pacjentów przyjmujących leki przeciwastmatyczne, w tym montelukast, obserwowano występowanie rzadkiego schorzenia, jednakże nie dowiedziono, że przyczyną tych objawów było stosowanie montelukastu. Jeśli wystąpi dowolne skojarzenie wymienionych objawów, zwłaszcza, jeśli utrzymują się one lub nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza:
- objawy grypopodobne, - nasilająca się duszność,
- uczucie kłucia, mrowienia lub drętwienia kończyn i (lub) wysypka.

Dzieci
Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat dostępny jest lek Monkasta, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia.
Dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat dostępny jest lek Monkasta, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Podczas badań klinicznych z zastosowaniem montelukastu 10 mg, tabletki powlekane, najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (występującymi co najmniej u l na 100, ale rzadziej niż u l na 10 leczonych pacjentów), które uważano za związane z przyjmowaniem montelukastu, były:
- bóle brzucha,
- bóle głowy.

Objawy te były zwykle łagodne i występowały częściej u pacjentów leczonych monteluka...

Podczas badań klinicznych z zastosowaniem montelukastu 10 mg, tabletki powlekane, najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (występującymi co najmniej u l na 100, ale rzadziej niż u l na 10 leczonych pacjentów), które uważano za związane z przyjmowaniem montelukastu, były:
- bóle brzucha,
- bóle głowy.

Objawy te były zwykle łagodne i występowały częściej u pacjentów leczonych montelukastem niż u pacjentów przyjmujących placebo (tabletka niezawierająca żadnego leku).

Częstość możliwych działań niepożądanych, wymienionych poniżej, określono stosując następującą klasyfikację:
Bardzo często (występują u co najmniej jednego pacjenta na 10)
Często (występują u 1 do 10 pacjentów na 100)
Niezbyt często (występują u 1 do 10 pacjentów na 1000)
Rzadko (występują u 1 do 10 pacjentów na 10 000)
Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000).

Ponadto, po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane:
- zakażenie górnych dróg oddechowych (bardzo często),
- zwiększoną skłonność do krwawień (rzadko),
- reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu (niezbyt często),
- zmiany zachowania i nastroju [zaburzenia snu, w tym koszmary senne, bezsenność, lunatyzm, drażliwość, uczucie lęku, niepokój, pobudzenie, w tym zachowanie agresywne lub wrogie nastawienie, depresja (niezbyt często); drżenie (rzadko); omamy, dezorientacja, myśli i zachowania samobójcze (bardzo rzadko)],
- zawroty głowy, senność, uczucie mrowienia lub drętwienia, drgawki (niezbyt często),
- kołatanie serca (rzadko),
- krwawienie z nosa (niezbyt często),
- biegunkę, nudności, wymioty (często); suchość w jamie ustnej, niestrawność
(niezbyt często),
- zapalenie wątroby (bardzo rzadko),
- wysypkę (często); siniaczenie, świąd, pokrzywkę (niebyt często); tkliwe, czerwone guzki podskórne najczęściej występujące na goleniach (rumień guzowaty) (bardzo rzadko),
- ból stawów lub mięśni, kurcze mięśni (niezbyt często),
- gorączkę (często); zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęk (niezbyt często).

U pacjentów z astmą leczonych montelukastem odnotowano bardzo rzadkie przypadki występowania zespołu objawów, takich jak: objawy grypopodobne, mrowienie lub drętwienie rąk i nóg, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego i (lub) wysypkę (zespół Churga-Strauss). Jeśli wystąpi jeden lub więcej z tych objawów, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Monkasta tabletki powlekane 10 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku