Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Klimicin roztwór do wstrzykiwań i infuzji 600 mg/4 ml (150 mg/ml)

Znajdź informacje na temat leku

Klimicin roztwór do wstrzykiwań i infuzji 600 mg/4 ml (150 mg/ml) pokaż opinie (0)

Wskazania: › Leczenie zakażeń, między innymi bakteriami beztlenowymi, antybiotyk

0.0
Klimicin roztwór do wstrzykiwań i infuzji 600 mg/4 ml (150 mg/ml)
Postać leku: roztwór do wstrzykiwań i infuzji    
Substancja czynna: Clindamycinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Preparat z grupy antybiotyków linkozamidowych, stosowany w leczeniu zakażeń, poprzez hamowanie wzrostu i niszczenie bakterii, które mogą powodować zakażenia. Stosowaniu w leczeniu zakażeń takich jak zakażenia układu oddechowego spowodowane przez bakterie beztlenowe, Streptococcus pneumoniae i inne paciorkowce oraz Staphylococcus aureus; zakażenia skóry i tkanek miękkich spowodowane przez Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus i bakterie beztlenowe; zakażenia kości i stawów wywołane przez Staphylococcus aureus; posocznica której przyczyną jest przez Staphylococcus aureus; zakażenia w obrębie jamy brzusznej wywołane przez bakterie beztlenowe; zakażenia żeńskich narządów płciowych spowodowane przez bakterie beztlenowe. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, lekarz zastosuje lek w postaci dożylnej. U chorych z posocznicą lekarz zaleci rozpoczęcie leczenia od dożylnego podania klindamycyny.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na klindamycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jeśli kiedykolwiek po zażyciu klindamycyny wystąpiły u pacjenta takie objawy, jak wysypka, opuchnięcie twarzy, szyi lub ciała, bądź trudności w oddychaniu, świadczy to o możliwości wystąpienia uczulenia.
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na antybiotyk linkomycy...

Kiedy nie stosować leku:
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na klindamycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jeśli kiedykolwiek po zażyciu klindamycyny wystąpiły u pacjenta takie objawy, jak wysypka, opuchnięcie twarzy, szyi lub ciała, bądź trudności w oddychaniu, świadczy to o możliwości wystąpienia uczulenia.
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na antybiotyk linkomycynę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Klimicin lub w trakcie leczenia należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli:
- u pacjenta występowały w przeszłości reakcje alergiczne, zwłaszcza ciężkie;
- pacjent ma uczulenie na penicylinę;
- Klimicin jest stosowany przez długi czas i u pacjenta występuje biegunka lub zmiany w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i (lub) pochwy, co może wskazywać na nadkażenie drobnoustrojami opornymi na ten lek;
- u pacjenta stwierdzono chorobę żołądka i jelit (celiakia, uchyłkowatość jelit, choroba
- Leśniowskiego- Crohna, zapalenie jelita grubego) lub AIDS;
- w czasie leczenia lub po jego zakończeniu u pacjenta wystąpi lub kiedykolwiek występowała biegunka (należy to zgłosić lekarzowi). Stosowanie prawie wszystkich antybiotyków może spowodować rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, którego objawem jest biegunka o przebiegu od umiarkowanego do zagrażającego życiu. Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego może wystąpić nawet po kilku tygodniach od zakończenia leczenia. Nie należy stosować leków hamujących perystaltykę jelit;
- u pacjenta stwierdzono zapalenie opon mózgowych, ponieważ klindamycyna w słabym stopniu przenika do płynu mózgowo- rdzeniowego;
- u pacjenta stwierdzono chorobę wywołaną przez wirusy;
- pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności nerek lub chorobę wątroby. W takich przypadkach lekarz odpowiednio dostosuje dawkę leku i zaleci wykonanie badania krwi w celu skontrolowania czynności nerek i wątroby;
- u pacjenta stwierdzono niektóre choroby przebiegające z zaburzeniami przewodnictwa nerwowomięśniowego (np. miastenię, chorobę Parkinsona).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jeżeli wystąpią niżej opisane reakcje, leczenie klindamycyną należy natychmiast przerwać i zwrócić się o pomoc do lekarza:
- obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, gardła lub obrzęk o innym umiejscowieniu, który powoduje trudności w połykaniu lub oddychaniu;
- dreszcze;
- zawroty głowy, utrata przytomności;
- powstawanie pęcherzy i złuszczanie się skóry oraz błon śluzowych.

Są to bardzo ciężkie ...

Jeżeli wystąpią niżej opisane reakcje, leczenie klindamycyną należy natychmiast przerwać i zwrócić się o pomoc do lekarza:
- obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, gardła lub obrzęk o innym umiejscowieniu, który powoduje trudności w połykaniu lub oddychaniu;
- dreszcze;
- zawroty głowy, utrata przytomności;
- powstawanie pęcherzy i złuszczanie się skóry oraz błon śluzowych.

Są to bardzo ciężkie działania niepożądane. Ich wystąpienie może oznaczać ciężką reakcję alergiczną na lek Klimicin lub inne ciężkie działanie niepożądane związane z przyjmowaniem leku. Pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej w szpitalu.
Wszystkie te bardzo ciężkie działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Pacjent może również wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej w przypadku ciężkich, rzadkich działań niepożądanych:
- ciężkiej, przedłużającej się biegunki; - paraliżu.

Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 na 10 osób);: reakcje nadwrażliwości z wysypką różnego rodzaju (pokrzywka, wysypka plamistogrudkowa i podobna do wysypki podczas odry), luźne stolce oraz biegunka, czasami z nudnościami, wymiotami lub bólem brzucha, zaburzenia smaku.

Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób): niewielkie i przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób): przemijające zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), zmniejszenie liczby krwinek białych (leukopenia), również granulocytów kwasochłonnych (eozynofilia), granulocytów obojętnochłonnych (neutropenia), zmniejszenie liczby lub brak granulocytów (granulocytopenia lub agranulocytoza), zmniejszenie stężenia hemoglobiny (niedokrwistość), głównie u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelita grubego, zaburzenia przewodzenia nerwowo- mięśniowego.

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób): obrzęk (obrzęk Quinckego, obrzęki stawów), gorączka polekowa, rumień wielopostaciowy i jego ciężka postać (tzw. zespół Stevensa- Johnsona), świąd, zapalenie pochwy oraz złuszczające pęcherzowe zapalenie skóry.

Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10000 osób): reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, przemijające zapalenie wątroby, żółtaczka z zastojem żółci (cholestatyczna), zapalenie wielostawowe.
Reakcje te mogą czasem wystąpić już po pierwszym użyciu leku. Obserwowano pojedyncze przypadki reakcji rzekomoanafilaktycznych.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): jadłowstręt, wzdęcia, gazy, zapalenie przełyku i owrzodzenie przełyku, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Klimicin roztwór do wstrzykiwań i infuzji 600 mg/4 ml (150 mg/ml)

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku