Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Gliclagamma MR tabletki o 30 mg

Znajdź informacje na temat leku

Gliclagamma MR tabletki o 30 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca typu 2

0.0
Gliclagamma MR tabletki o 30 mg
Postać leku: tabletki o    
Substancja czynna: Gliclazidum    
Lek dostępny na receptę

Lek Gliclagamma MR ma postać tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Jest to lek przeciwcukrzycowy, stosowany w leczaniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej). Gliclagamma MR zmniejsza we krwi stężenie cukru. Lek ten stosuje się gdy zawodzą inne metody kontroli stężenia cukru we krwi (zmiana diety, trybu życia).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Gliclagamma MR:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na gliklazyd lub na inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, leki z grupy sulfonamidów lub którykolwiek z pozostałych składników leku Gliclagamma MR;
- jeśli u pacjenta występuje cukrzyca insulinozależna (typu 1);
- jeśli w moczu pacjenta występują ciała ketonowe lub cukier (może to świadczyć o ...

Kiedy nie stosować leku Gliclagamma MR:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na gliklazyd lub na inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, leki z grupy sulfonamidów lub którykolwiek z pozostałych składników leku Gliclagamma MR;
- jeśli u pacjenta występuje cukrzyca insulinozależna (typu 1);
- jeśli w moczu pacjenta występują ciała ketonowe lub cukier (może to świadczyć o kwasicy ketonowej), w przypadku wystąpienia stanu przedśpiączkowego lub śpiączki cukrzycowej;
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek lub wątroby;
- jeśli pacjent przyjmuje lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (mykonazol);
- w okresie karmienia piersią.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania niepożądane podane są według częstości występowania.
Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów, ale więcej niż 1 na 100 pacjentów)
- Hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi). Objawy hipoglikemii to: potliwość, bladość, głód, nieregularne lub przyspieszone bicie serca i utrata przytomności. Objawy mogą zmniejszać się po spożyciu cukru lub słodzonego napoju lub w następstwie spożycia obfit...

Działania niepożądane podane są według częstości występowania.
Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów, ale więcej niż 1 na 100 pacjentów)
- Hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi). Objawy hipoglikemii to: potliwość, bladość, głód, nieregularne lub przyspieszone bicie serca i utrata przytomności. Objawy mogą zmniejszać się po spożyciu cukru lub słodzonego napoju lub w następstwie spożycia obfitego posiłku. Jeśli pacjent nie odpowiada na spożycie cukru lub jeśli nie ma z nim kontaktu, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem ratowniczym. Nigdy nie należy wkładać niczego do ust osoby nieprzytomnej!
Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 pacjentów, ale więcej niż u 1 na 1000 pacjentów)
- Ból brzucha
- Nudności
- Wymioty
- Niestrawność
- Biegunka
- Zaparcie
Powyższe działania niepożądane są zminimalizowane, jeśli lek Gliclagamma MR przyjmowany jest zgodnie z zaleceniami, razem z posiłkiem.
Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 pacjentów, ale więcej niż u jednego na 10 000 pacjentów)
- Zmniejszenie liczby komórek krwi, w tym krwinek czerwonych (anemia).
- Zmiany w obrazie krwi (może to powodować bladość, wydłużony czas krwawienia, zasinienia, ból gardła, gorączkę), które zanikają po przerwaniu leczenia.
- Reakcje skórne jak zaczerwienienie, świąd i wysypka. Mogą wystąpić również ostre reakcje skórne.
- Zmiany w wynikach testów wątrobowych, zmiany w wątrobie (może to powodować zażółcenie skóry
i oczu).
- Krótkotrwałe zaburzenia wzroku, szczególnie na początku leczenia. Działanie to jest wynikiem zmian
w stężeniu cukru we krwi i zazwyczaj zanikają po zaprzestaniu leczenia.
Tak jak w przypadku innych pochodnych sulfonylomocznika, opisywano bardzo rzadkie przypadki ciężkich zmian w ilości komórek krwi oraz alergiczne zapalenie ścian naczyń krwionośnych. W rzadkich przypadkach obserwowano objawy upośledzenia czynności wątroby (np. żółtaczka), które znikały w większości przypadków po odstawieniu sulfonylomocznika, ale które mogą prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności wątroby w pojedynczych przypadkach.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Gliclagamma MR tabletki o 30 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku